Jak na to

16. června 2018 06:00

Tereza Javorová

DIY: Ozdobte si papírový lustr z IKEA podle vlastní fantazie! Inspirace, jak na to

Papírové lustry z Ikea zná celý svět a možná i vám nějaký visí či stojí doma. Chcete jim dát originální a jedinečný vzhled? Inspirujte se u šikulů z celého světa. Takhle kreativně se dají ozdobit!

Papírový globus, to je ikonická papírová lampa, kterou nabízí řetězec Ikea prakticky po celém světě. Vypadá neutrálně, a proto se hodí do nejednoho interiéru. Možná našel svůj domov i u vás. Přesto se možná nechcete spokojit s jeho běžným vzhledem nebo s myšlenkou, že ho má přece každý. Zapojte svou fantazii a um a dejte mu originální a neotřelý look, který nikdo jiný mít nebude!

Něžná romantika

Nejlépe se bude podobná přeměna vyjímat v podobně něžném interiéru. Potřebujete jen papíry v pudrových barvách nebo staré tiskoviny, několik falešných perel, nůžky a pořádné lepidlo, nejlépe z tavicí pistole. Vdechněte lustru romantický vzhled pomocí vrstvených květin a motýlů!

Párty styl

Tahle veselá barevná koule se bude báječně hodit na každou párty, už proto, že láká na dobré koktejly. Celý lustr je totiž pokryt vrstvou papírových party deštníčků, které normálně zdobí sklenice s dobrým pitím.

Pohrajte si s tuší

Zahrajte si na dávné čínské umělce a své papírové lampiony z Ikea ozdobte přírodními motivy. Černobílá kombinace bude velice efektní a k výrobě vám stačí tenký štěteček a černá tuš. V potřebách pro výtvarníky se ptejte po indické, ta je nejhezčí.

Výzva s dekupáží

Dekupáž neboli ubrousková metoda dokáže vykouzlit něco naprosto úchvatného. Dobře se hodí i na papírové lustry a vám stačí vybrat motiv na ubrouscích, který se vám nejvíce líbí. Pak pomocí dekupážního lepidla a štětce nanášíte vystříhané motivy na povrch. Pozor, z ubrousku se bere jen ta horní, potištěná vrstva!

Stylové Ombre

Styl ombre v létě letí a nemusíte ho mít jen na koncích vlasů. Klidně si vyrobte i ombré lustr! Efekt nejlépe vytvoří lehké vodové barvy nebo barva ve spreji, kterou si určíte intenzitu až do ztracena.

Krajková nádhera

Pokud chcete něco opravdu exkluzivního a máte doma přebytek krajkových deček po babičce, takhle jí můžete vzdát hold. Dečky, nejlépe kulatého tvaru, polepíte po celé ploše papírového lustru a nebojte se, ať se klidně překrývají. Při rozsvícení vyniknou všechny struktury a vrstvy! Navíc vám na zdech vykouzlí úžasné motivy!

Sláva abstrakci

Někdy stačí málo, nemusíte být ani moc velký umělec a podaří se vám krásná věc. To platí i o tomto nápadu, kdy se necháte jen unést krásou barev a fantazie. Nejlépe se vám technika bude dělat s výraznými anilínovými barvičkami, které se krásně ve vodě skvěle rozpíjejí. Klidně zapojte i děti, ale pozor, “anilínky” jsou jedovaté!

Vzhůru do oblak!

Které dítě by nechtělo mít v pokojíčku horkovzdušný balon mířící za dobrodružstvím? A nemusí být jen jeden! Košíky pro cestovatele vyrobíte z papírových párty misek nebo kartonu.

Zvířecí kamarád

Kulatý tvar papírového lustru přímo vybízí k výrobě různých zvířátek od dětských království. Panda bude asi nejjednodušší, ale můžete vyrobit i sovu, rybu nebo Hello Kitty! Ať si drobotina řekne, kdo by se jim v pokojíku nejvíce líbil.

(ku)


Přečtěte si také