Vše o houbách

23. srpna 2022 09:36

redakce Prima Living

Jak rychle po dešti začnou růst houby. Musíte pár dní počkat, nebude to hned

Má smysl vyrážet na houby brzy ráno nebo je to jedno

Koukáte se z okna na provazy deště a plánujete, že za dva tři dny vyrazíte do lesa na houby, abyste se vrátili s plnými košíky? Pak možná plánujete špatně, protože houby potřebují o dost více času. Za jak dlouho po dešti vyrostou?

Doba potřebná k tomu, aby se houby nakonec po dešti skutečně objevily, závisí hlavně na dvou faktorech: na množství srážek a zároveň na tom, jak teplo, nebo naopak zima je. A samozřejmě k tomu potřebují i vhodné místo, kde se houbám obecně daří.

Obvykle to trvá až dvanáct dní, než houby po dešti vyrostou – je to rozhodně déle, než si většina lidí myslí. Pokud by byl déšť intenzivnější a zároveň by houbám nahrávaly venkovní teploty a vyšší vlhkost vzduchu, mohlo by to být už po týdnu.

Až čtyři týdny

Záleží i na teplotě, houbám svědčí, když večer a v noci není méně než deset nad nulou a když přes den není víc jak pětadvacet. Platí zároveň, že lesní houby k růstu obvykle potřebují více času, naopak třeba na pomezí lesů a luk vyrostou o něco dříve.

Nejlépe se houbám daří, když jsou výkyvy teplot a vlhkosti minimální. Nemá smysl vyrážet do lesa hned po dešti. Hřiby se zpravidla začínají objevovat 8 až 12 dní po dešti, pokud ale dlouho předtím nepršelo, může se tato doba prodloužit až na čtyři týdny, uvádí web houby-rostou.cz.

Zhruba polovinu této doby jsou plodnice pod zemí, vykouknou teprve pak – člověk, který by je pozoroval denně, by tak mohl mít pocit, že skutečně vyrazily ven v plné kráse za několik málo dní.

Proč to trvá tak dlouho? Když je sucho, nedokáže podhoubí neboli mycelium k houbám na povrchu transportovat dostatek živin. Když naprší, dostane se mu potřebné vody k tomu, aby je mohlo dopravit do plodnic. A samozřejmě, nějaký čas trvá, než houba skutečně vyroste. Dopřejte jim ten čas, příliš malé houby nemají tu správnou masitou strukturu, a nejsou proto až na výjimky moc dobré.

Pozor na obecně rozšířený omyl, že houba dokáže vyrůst za pouhý den. To bohužel pravda není a rozhodně to neplatí třeba o hřibech. Hodně rychle rostou jen některé druhy, například hnojník.

Zdroj: autorský text; https://exactlyhowlong.com/how-long-after-rain-do-mushrooms-grow-and-why/; https://www.houby-rostou.cz/jak-poznat-jestli-rostou-houby/

Sdílejte článek
Štítky houby

Přečtěte si také