Ložnice

13. října 2022 07:00

Simona Sedláčková

Jak si kdo ustele, tak si lehne. Vybrat správnou matraci není legrace

Určitě nejdůležitější částí vašeho bytu je občas neprávem opomíjená ložnice a v ní pohodlná postel. Kvalita spánku se totiž odráží na naší náladě i kondici.

Trocha historie: Od sena k líné pěně

Postel, potažmo matrace, doprovází člověka celou jeho historií. Odnepaměti si lidé snažili vylepšit místa, na která uléhali. První revoluční změnou v této oblasti byl vznik vaku, do kterého se pěchovaly různé materiály. První „matrace“ byly plněny senem, které sice zabezpečovalo izolaci od tvrdé dřevěné plochy, ale zároveň s sebou neslo prašnost, lámavost a rychlé proležení. Proto bylo nahrazeno slámou, z níž dobré izolační vlastnosti, snadná dostupnost a vyšší stupeň hygieny udělalo na dlouho dobu materiál číslo jedna. Od této doby se rovněž ustálilo pojmenování „slamník“.

Mezi další využívané výplně matrací patřila ovčí vlna, peří, žíně, bavlna nebo koudel, ale pro jejich vysokou cenu si je mohla často dovolit pouze šlechta a církev. Tyto materiály se dnes již nevyužívají a jediné, co zůstalo, je použití dřeva při výrobě postelí a vlna nebo bavlna jako součást potahů, prostěradel a povlečení.

Základem postele je kvalitní rošt

Volba správného druhu a typu roštu prodlužuje životnost matrace. Jen na kvalitním lamelovém, laťovém nebo destičkovém roštu si zajistíte optimální polohu těla při spánku a zabráníte hromadění vlhkosti v matraci.

 • Laťový rošt

Bývá nejlevnější variantou. Pevný laťový rošt se hodí jen pro malé děti, které mají jen nízkou hmotnost. Pro dospělé se používá laťový rošt, ve kterém bývají jednotlivé latě navzájem spojeny pevnými tkalouny. Jednotlivé latě bývají nejčastěji vyrobené z pružného borového dřeva. Laťové rošty mívají jen malou nosnost.

 • Lamelový rošt

Jednotlivé lamely, vyrobené lisováním z různých druhů dřeva, bývají prohnuté, vyboulené, a tedy dokonale pružné. Vyrábějí se do nosnosti až 150 kg. Lamely mohou být také různě tvrdé, například měkčí v oblasti ramen. Dejte si pozor na dostatečný počet lamel, nejčastěji jich bývá 28.

 • Destičkový rošt

Poskytuje maximální pohodlí. Jednotlivé destičky neboli talíře se dokážou dokonale přizpůsobit tělu a poskytují největší pohodlí. Nevýhodou bývá vysoká pořizovací cena.

Správná matrace

Pokud nemáte kvalitní matraci, jen těžko se dobře vyspíte. Matrace by měla rozměry i tvrdostí odpovídat vaší výšce a váze. Na trhu existuje celá řada matrací z nejrůznějších materiálů.

 • Pružinové matrace

Jsou prodyšné a dobře větrané, a především se hodí i pro spáče ve vyšších váhových kategoriích. Matrace jsou tvořeny jednotlivými pružinami, většinou kombinovanými s polyuretanovou pěnou.

 • Taštičkové matrace

Jedná se o pružinové matrace, vylepšené o váčky, které jednotlivé pružiny obalují. Pro větší pohodlí bývají pružiny zakryté krycí vrstvou z různých materiálů, například z HR nebo PUR pěny.

 • Pěnové matrace

Většinou se jedná o tzv. sendvičové matrace, které kombinují různé materiály. Matrace se vyrábějí ve velké škále tuhosti.

 • Molitanové matrace

Nejlevnější a nejdostupnější varianta matrací. Jsou jednovrstvé, vyrobené z PUR pěny. Jsou velmi lehké, ale bohužel špatně prodyšné.

 • Matrace z paměťové pěny

Prodyšné a proti roztočům a plísním odolné matrace, které jsou velmi pružné a zajišťují správnou polohu těla při spánku. Paměťová pěna, tzv. líná pěna, přizpůsobuje svou tuhost podle tepla, které přijímá z těla. Mívá jen malou tvarovou stálost.

 • Matrace ze studené pěny

Matrace z HR pěny má obdobné vlastnosti jako matrace z pěny paměťové, ale mnohem lepší tvarovou stálost i prodyšnost.

 • Gelové matrace

Sendvičové matrace z paměťové nebo PUR pěny, doplněné o gelové segmenty se stálou tuhostí. Tyto matrace výborně uvolňují svalstvo během spánku.

 • Latexové matrace

Luxusní a velmi drahé matrace s výbornou bodovou pružností, které jsou hypoalergenní a vzdušné a mají vynikající ortopedické vlastnosti.

Snadná údržba matrace

Hygiena lůžka je nesmírně důležitou součástí zdravého spánku. K jejímu zvýšení výrazně přispěla možnost sejmutí potahu, tedy zdrhovadlo umístěné na potahu matrace. Dříve byly matrace pevně očalouněny bez možnosti sejmutí potahu, což neumožňovalo její vyčištění po celý životní cyklus.

Krásná ložnice

Na vybavení ložnice se nevyplatí šetřit a platí to i o povlečení. Mělo by být z kvalitního materiálu, třeba jenom proto, že zůstane déle krásné. Kvalitní povlečení se méně opírá, a proto se nesnižuje jeho savost a pevnost a stále si drží pěkné barvy a tvar.

Zdroj: https://cenovyradar.cz/recenze/rost-do-postele; https://www.jena-nabytek.cz/blogs/rady-a-tipy/typy-matraci-jake-existuji-a-cim-se-lisi

Sdílejte článek

Přečtěte si také