Zelenec, potos, voděnka a lopatkovec: Pokojovky způsobí ve vaší ložnici malý zázrak

Nejobyčejnější pokojové rostliny, které si jen umíte představit. Běžně se pěstují v bytech i kancelářích, kde jsou velmi oblíbené pro své téměř nulové nároky na péči. Umořit tyhle rostliny totiž dokáže jen málokdo! Rostou samy, bez našeho přičinění, a ještě mají na náš život blahodárný vliv. Čistí vzduch od toxických látek.

Většinu svých pokojových květin pěstujeme všichni v obývacím pokoji. Už jenom z toho důvodu, abychom je měli po celý den na očích a mohli se tak těšit z jejich krásy. Anebo také proto, abychom nezapomínali na zálivku, což by se nám u květin v ložnici, do které přes den tak často nechodíme, mohlo stát. A přitom právě v ložnici plní rostliny svůj důležitý úkol.

Obyčejné a běžně pěstované pokojové květiny, jako jsou lopatkovec, voděnka, tchynin jazyk, zelenec a potos dokážou vyčistit místnost od toxinů a zvyšují vzdušnou vlhkost. Po celou noc přijímají oxid uhličitý, který vy vydechujete a vracejí do ovzduší kyslík. Umí odstranit ze vzduchu, který ve spánku dýcháte, xylen, benzen i formaldehyd, který se uvolňuje především z nového nábytku nebo koberce.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Nenáročná pokojová rostlina, která vykvétá krásnými, bílými květy, které vydrží po několik týdnů ve svěžím stavu. Lopatkovec je absolutně nenáročný na péči, nevadí mu ani umístění v tmavším koutě a potřebuje jen pravidelnou zálivku a občasné přihnojení.

Voděnka (Tradescantia)

Pokojová květina, kterou můžete stejně dobře pěstovat jenom ve vodě i v květináči. Má ráda umístění na světlém místě, bez přímých slunečních paprsků, ale je velmi nenáročná a dokáže růst téměř kdekoliv.

Tchynin jazyk, tenura (Sanseviera)

Jednu z nejodolnějších a nejznámějších pokojových rostlin může ve svém bytě pěstovat i ten, kdo na své květiny občas zapomene, tu a tam odjíždí na delší služební cestu a nepatří mezi nadšené pěstitele. Tenura nám odpustí téměř vše. Výborně snáší světlo i stín, jen před slunečními paprsky se potřebuje trochu schovat. Zahubit ji může jen přílišná péče, tedy nadměrná zálivka.

Zelenec (Chlorophytum)

Pokojová rostlina se světle zelenými nebo bíle pruhovanými listy se jednoduše přizpůsobí jakémukoliv prostředí. Výborně roste ve sklenici s vodou jako v květináči, často vypouští výhony s mladými rostlinkami a občas vykvete bílými kvítky. Patří mezi nejvhodnější rostliny pro začínající pěstitele.

Potos, šplhavnice (Epipremnum)

Popínavá liána, která dorůstá do délky několika metrů, i když ji pěstujeme jenom ve vodě. Je absolutně nenáročná a přizpůsobivá. Má ráda umístění na světle, ale přežije téměř všude.


Přečtěte si také