Kněžice do naší přírody patří, nově se však zabydlují invazivní druhy. Jak se zbavit smradlavých škůdců?
Poměrně velký, plochý hmyz už jste určitě v přírodě nebo i na vlastní zahradě potkali. Kněžice vydávají typický a nepříjemný zápach, kterým mohou úplně pokazit úrodu ovoce či zeleniny. Dokud se u nás vyskytovaly pouze domácí druhy, škody na rostlinách byly jen zanedbatelné. Mnohem větší problém způsobují invazivní kněžice, zavlečené z ciziny, kněžice zeleninová a kněžice mramorovaná. Nemají u nás přirozené nepřátele.
Kněžici poznáte na první pohled
Nemusíte sice hned poznat o jakou kněžici se přesně jedná, ale jinak mají všechny druhy kněžic velmi ploché tělo s širokým štítem a maličkou hlavu s delšími tykadly. Na první pohled poznáte, pro kněžice typická, tzv. polokřídla neboli polokrovky. První pár křídel je totiž napůl tvrdý jako krovky brouků a napůl blanitý. Druhý pár křídel je pouze blanitý. Kněžice náleží mezi zdatné letce, ale jen na kratší vzdálenosti.
Domácí versus invazivní druhy kněžic
Jedná se o savé škůdce, kteří napadají velmi široký okruh rostlin. Evropské druhy kněžic však náleží jenom k nevýznamným škůdcům, pouze při přemnožení se jedná o větší problém. Invazivní druhy napadají ovocné stromy, pole s kukuřicí i se zeleninou, ale také vinnou révu.
Přitom nejde jen o přímé napadení, kdy dospělci i nymfy požírají všechny části rostlin, tedy silné stonky, ale nejčastěji plody a mladé výhony. Rostliny také znehodnocují svým zápachem, kdy se jedinci dostávají i do následného zpracování plodin. Rozmačkaná kněžice tak dokáže zcela znechutit například víno.
Nebezpečná je i následná infekce rostlin, kdy se na rostlinu poraněnou sáním kněžice snadněji přenášejí některé houbové choroby.
Domácí druhy kněžic
Kněžice trávozelená (Palomena prasina)
Žlutozelená kněžice s drobnými tmavými tečkami je velká asi 12–13 milimetrů a najdete ji nejčastěji na olších, lípách, kopřivách nebo bodlácích. Nezpůsobuje žádné významné škody, ale občas napadá ostružiníky.
Kněžice trávozelená (Palomena prasina) Zdroj: iStock
Kněžice rudonohá (Pentatoma rufipes)
Bronzově nebo tmavě hnědě zbarvená kněžice se světle oranžovou skvrnkou uprostřed těla, velká 12–15 milimetrů. Nepůsobí velké škody, ale příležitostně napadá listnaté stromy a keře.
Kněžice rudonohá (Pentatoma rufipes) Zdroj: iStock
Kněžice zelená (Palomena viridissima)
Přes léto světle zelená, na podzim vybarvená do hněda a po přezimování opět zelená kněžice je dlouhá 11–14 milimetrů. Vyskytuje se poměrně vzácně na bylinách i keřích a stromech, a nepůsobí tak žádné významné škody.
Kněžice zelená (Palomena viridissima) Zdroj: iStock
Invazivní druhy kněžic
Kněžice zeleninová (Nezara viridula)
Na našem území byla tato kněžice poprvé zaznamenána až v roce 2020 a její výskyt je velmi nepříjemný pro zahrádkáře i velkopěstitele. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších škůdců mezi plošticemi. V Česku se zatím vyskytuje především v teplejších oblastech, na jihu Moravy a ve středních Čechách, dá se však předpokládat, že se velmi brzy rozšíří po celém území.
Kněžice zeleninová (Nezara viridula) Zdroj: iStock
Kněžice zeleninová pochází ze Středomoří a ze severní Afriky, odkud byla zavlečena především s dovozem ovoce a zeleniny, ale také na kapotách aut a autobusů.
Kněžice zeleninová je o trochu větší než naše domácí druhy, měří okolo 18 milimetrů. Mívá světle zelenou barvu, někdy až nažloutlou, přezimující jedinci se na podzim zbarvují do hnědé barvy. Jako všechny kněžice vylučuje i tento druh po podráždění velmi silně zapáchající tekutinu.
Ve své domovině se kněžice zeleninová velmi rychle rozmnožuje, mívá 2–6 generací za rok. V našich podmínkách se zatím předpokládá, že bude mít jen jednu generaci. Jedná se však jen o předpoklad.
Kněžice zeleninová napadá velmi široké spektrum rostlin, saje na stoncích, listech i květech a preferuje rostliny z čeledí bobovitých a brukvovitých, v menší míře i lilkovitých a slézovitých.
Nebezpečí tohoto druhu kněžice je však nejen v širokém spektru napadených rostlin, ale i v její odolnosti vůči biologickým postupům při ochraně rostlin. Nemá u nás přirozené nepřátele, a bývá tak nutný chemický postřik.
Kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys)
Hnědě zbarvený druh kněžice, dorůstající do délky až 18 milimetrů, pochází z Asie a Afriky. Stejně jako předchozí druh se ve své domovině velmi rychle množí, mívá 2–5 generací do roka. Napadá nejčastěji ovocné stromy, tedy jabloně a hrušně, vinnou révu, rajčata, papriky a brukvovité druhy rostlin.
Kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys) Zdroj: iStock
Jak rozeznat domácí druhy kněžic od druhů invazivních
Invazivní druhy bývají o trochu větší, ale orientovat se můžete i podle teček na zadečku. Trávozelená a zelná mají tečky černé, zeleninová má tečky zelené.
Jak bránit zahradu proti kněžicím
Naše domácí druhy můžete nechat většinou v klidu žít, ale pokud se u vás objeví druhy invazivní, pak můžete použít insekticidy proti savému hmyzu a plošticím. Využívají se v létě i na podzim.
Zdroj: eagri.cz; najdije.cz;