Zahrada

24. května 2020 14:00

Simona Sedláčková

Ploštice odpuzují komáry a rostlinám neškodí. Ze zahrady je nevyhánějte

Ruměnici pospolnou potkáváme občas na chodnících v takovém množství, že si jí jednoduše nejde nevšimnout. Není nijak zvlášť škodlivá pro rostliny, ale její mírně kyselý zápach nemají ráda zvířata. A to prý dokonce ani komáři!

Když takzvaně přijde jaro na ruměnice, nemůžete to přehlédnout. Pářící se červené broučky uvidíte kolem sebe, nejčastěji na chodnících, vtakovém množství, že by se jeden až lekl. Ale není proč. Ruměnice není schopna napáchat větší škody na rostlinách a člověku neublíží už vůbec. Mimochodem to páření u nich někdy trvá i 30 hodin!

Ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus)

Je to asi 1 cm dlouhý brouček snápadně červenou barvou. Na krovkách mívá velké černé skvrny, které se mezi jedinci mírně liší. Nemá plně vyvinutá křídla. Ruměnice pospolná je ve střední Evropě velmi rozšířená a patří mezi ploštice. Je to brouk, který je svojí aktivitou především zaměřen na domácí druhy lip. Pouze ojediněle je ho možné vidět ina jiných dřevinách.Ale občas se vyskytuje i na akátech, jírovcích nebo slézu.

Ruměnice se živí sáním rostlinné šťávy a semen rostlin. Občas může napadnout jahody, ale nejpodstatnější složkou její potravy jsou mrtvé květiny a hmyz. Škodlivost ruměnice je vpodstatě bezvýznamná. Jediné, čím dokáže ruměnice lidi obtěžovat, je velikost jejích kolonií.

Ruměnice je tak rozšířená, že si vysloužila i několik lidových názvů. Můžete ji znát jako ploštici, hrobaříka, muzikanta, marušku, vojáčka, dragouna nebo kněžíčka, ale dokonce i jako smradláka a pochcaného kněze.

Na druhou stranu se ruměnice pospolná příliš nekamarádí sostatními zvířaty, a to ani shmyzem. Vyznačuje se nepříjemně kyselým zápachem, a proto se jí vyhýbají i psi a kočky. Výborná je dokonce i jako odpuzovač komárů. Pokud máte na zahradě ruměnice, je to vlastně výhra.


Přečtěte si také