Koupelny

28. června 2017 06:00

Iva Kropáčková

3 důvody, proč mít květiny v koupelně a 15 tipů, jak je naaranžovat

Ať už malé, velké, bez květů i nádherně kvetoucí, rostliny jsou přirozenou součástí interiérů. Můžete je mít doma všude, včetně koupelny...

Monumentální květina stojící samostatně u vany nebo drobná rostlinka na poličce u umyvadla. Pěstování pokojovek v koupelně je trendy, jak dokazují i fotky na sociálních sítích. A je pravda, že v jakkoli velké i zařízené koupelně by skutečně měly mít pokojové rostliny své místo. Je to nejen krásná dekorace, která do místnosti přinese trochu přírody, ale i pomocník, když potřebujete zlepšit náladu. Výběr je slušný. Některé květiny ve vlhkém a stinném prostoru vyloženě prospívají. Obecně v koupelně dobře vypadají a krásně rostou tropické rostliny, zejménaorchideje. Vyjímat se zde bude také lopatkovec nebo ledviník. Tyto pokojovkyvyžadují úplně minimální péči a stačí jim polostín. A pokud jde o světlo, v koupelnách bez oken lze květinám dodávat umělé. Existují zářivky přímo určené pro pěstování rostlin, které umožňují fotosyntézu. Tady jsou ještě tři zásadní argumenty, proč květinám v koupelně trochu prostoru vyhradit.

1. Čistší vzduch

Je dokázáno, že květiny v interiéru umí zbavit vzduch chemikálií. Ty se do prostoru dostávají z nábytku a různých prostředků, které v domácnosti používáme. Byla by škoda této jejich vlastnosti nevyužít. Zvlášť v koupelně bývá někdy vzduch plný látek, které zdraví neprospívají, třeba z čistících prostředků.

Květináč můžete postavit jen tak na roh umyvadla. I to má své kouzlo..., Foto: iStock

2. Útulnější interiér

Je to hned veselejší pohled do místnosti, kde rostou pokojové rostliny. Umí prostor zútulnit a zajistit tu správnou atmosféru. Díky květinám možná budete chvít v koupelně trávit víc času, relaxovat, napustit vanu, zapálit svíčky, dát si sklenku vína. Koupelna nemusí být jen místo nutné očisty těla, ale také může dopřát intenzivní očistu duše.

Monumentální monstera. Ideální v čistě bílé koupelně..., Foto: iStock

Tento interiér si dekoraci v podobě živé květiny vysloveně žádá..., Foto: iStock

3. Kamufláž

Dobře zvolená květina může vyřešit i problém nevzhledných detailů v koupelně. Potřebujete-li schovat odtokové trubky u umyvadla či koš na prádlo, poslouží dobře právě květina. Větší rostlina v květináči může v místnosti zajistit také jakousi clonu - to když například máte koupelnu spojenou s toaletou a potřebujete oba prostory alespoň trochu oddělit.

Když potřebujete schovat něco nepěkného, pomůže květina..., Foto: Pinterest.com

Inspirace, jak si s květinami v koupelně pohrát

Rozhodli jste se tedy dát prostor květinám ve své koupelně? Nechte se inspirovat v galerii, jak a kam lze větší či menší rostliny v květináčích umístit:

A kterým květinám koupelna vyloženě svědčí? PŘEHLED zde:

Máte byt plný květin nebo ho tak chcete zařídit? Rady a tipy, co která pokojovka potřebuje, najdete v naší ENCYKLOPEDII POKOJOVÝCH ROSTLIN.

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také