Koupelny

29. října 2017 07:59

Matouš Hartman

Jak vybrat krb? Pomůžeme vám najít ten pravý

Tápete mezi jednotlivými druhy krbů a nemůžete se rozhodnout, jaký si domů pořídit? Pomůžeme vám s tím. Poradíme vám, kde je pro krb nejvýhodnější místo, mezi čím vším můžete vybírat a jestli má odpočinek u plamenů i nějaké nevýhody.

Pokud přemýšlíte, jak se ohřát v chladnoucích podzimních dnech, krb by tomuto ročnímu období dal jistě zcela jiný rozměr. Určitě si dokážete představit zimní romantické večery u krbu se skleničkou červeného vína nebo jak plápolající plamínky krásně dokreslují pohodu vaší rodinné atmosféry. Výběru krbu je ale potřeba věnovat pozornost, není to věc ze supermarketu.

Klasický krb

Klasický krb je určitě nejvýhodnější řešení, co se týče estetické stránky. Otevřený oheň bude hřát nejen vás ale i vaši duši. Bohužel nadělá nejvíce nepořádku. Musíte se o něj pravidelně starat, což může být po nějaké době velice unavující. Umístit tento krb také nemusí být hračka, má totiž mnoho omezení. Není vhodné ho například vystavět v místnosti, kde máte podlahu z pravého dřeva nebo z jiných hořlavých materiálů, jelikož z něj často mohou létat jiskry. Také je potřeba, aby měl komín dostatečnou velikost, jestli chcete, aby krb správně fungoval.

Vytopit chalupu není jen tak, dopřejte si bezstarostné noci v teple. Foto: istock.com

Plynový krb

Pokud nemáte možnost realizace klasického krbu, ať už kvůli úložnému prostoru pro dřevo, nebo vyvedení komína, plynový krb bude pro vás nejlepší volbou. Nepráší se z něj, nemusíte nikam vyvážet popel, zkrátka se o něj nemusíte tak starat. Ačkoli jsou mnohem praktičtější pro vaši domácnost, slouží však především jako dekorace, místo vyhřívání celé místnosti pouze dokresluje atmosféru.

Krb s krbovou vložkou

Existuje však zlatá střední cesta mezi plynovým a klasickým krbem a to krb s krbovou vložkou. Jelikož kombinuje výhody obou typů. Nepráší se z něj tak jako z klasického krbu a zároveň má velice podobnou výhřevnost. Moderní krbové vložky mohou navíc mít teplovodní výměník, což znamená, že se krbová vložka dá připojit i na topný systém a může sloužit jako zdroj tepla pro celý dům či byt. Samozřejmě i tento typ má své stinné stránky, pokud si oheň chcete užít skutečně naplno, skleněná dvířka krbové vložky musíte umývat opravdu často. Cena této varianty je ale podstatně vyšší než předešlých dvou.

Můžete si pořídit krb všeho druhu. Foto: istock.com

Myslet musíte u všech tří typů především na bezpečnost a to souvisí i s jeho umístěním. Není například vhodné krb vystavět v ložnici, jelikož kdyby komín netáhnul tak, jak má, mohlo by vám hrozit udušení. Dále také není dobré situovat krb do místnosti menší než 12m2, jelikož by krb kvůli nedostatku vzduchu mohl špatně hořet.

Další články:


Přečtěte si také