Halloween v Česku

18. září 2019 06:00

Tereza Javorová

10 strašidelných dekorací, které zvládnou vyrobit i děti

Je Halloween jen hloupý americký import do našich dušičkových tradic? Tak ať! Přiznejme si, že dlabání dýní a vymýšlení kostýmu je docela zábava a aspoň je důvod nepropadat podzimním melancholiím. Máme pro vás prima nápady na dekorace, které můžete vyrobit se svými dětmi.

Až se za okny začne roztahovat mlžný podzim, zabavte prcky a pusťte se do výroby halloweenských dekorací, kterými na pár dní ozdobíte vaši domácnost. Týden to mezi duchy a pavouky vydržíte a děti budou mít radost.

1) Strašidelný věnec

V první řadě sundejte ze dveří ten krásný podzimní věnec plný jásavých barev. Jeho čas ještě přijde, ale teď je doba duchů a strašidel. Vyrobte si věnec z tmavého proutí nebo ho kupte hnědý a nabarvěte na černo. Na bílých provázcích se z něj budou spouštět papíroví pavouci s planoucíma očima. Volný prostor uprostřed kruhu podlepte papírem na který namalujte strašidelné rudé oko.

2) Někdo vás sleduje, sousedé!

Chcete trošku pozlobit sousedy? Z vašich oken je budou sledovat duchové! Můžete je vyrobit i z podzimního listí. Nalepte je na okna směrem do ulice nebo k sousedům. Míru strašidelnosti si určete sami: od hravých barevných potvůrek, až po strašidelně realistické démony. Do rodin s malými dětmi doporučujeme to první!

3) Nohy v koši

Budete potřebovat: proutěný koš plný jablek, dvě dlouhé černé punčochy, staré černé šněrovací boty a výplň do polštáře. Nejprve si vyrobte dvě “nohy”. Punčochy naplňte výplní do polštářů, tak, aby neprosvítala, a nohy obujte do černých starých bot se šněrováním. Pokud chcete i kolena, vyztužte nohy pevným drátem a v místě kolen je trochu ohněte. Obě končetiny zapíchněte do velkého koše s jablky, aby se jimi zatížily a nepadaly. Takto upravený koš dejte před dveře. Schováváte tam mrtvolu nebo do koše zalétla čarodějnice?

4) Létající klobouky

Ve vašem obýváku nebo na terase plují vzduchem černé klobouky čarodějnic! Jak na to? Potřebujete příslušné množství čarodějnických klobouků, které koupíte v obchodech s kostýmy nebo dekoracemi, a průhledný vlasec. Pak na špičku klobouku přivážete vlasec a zavěsíte je v rozestupech, kam je libo.

Halloween může být zábava pro celou rodinu. Foto: istock.com

5) Plechoví duchové

Zbyl vám bílý balakryl nebo akrylátová barva? Výborně, vyrobíte si létající duchy. Stačí vám několik starých plechovek, bílý balicí papír, lepidlo, vlasec nebo drátek, zmíněná barva, silná černá fixa a můžeme začít. Raději si pro děti připravte pořádnou dávku starých novin na kterých budete pracovat. Pro začátek, plechovky nabarvěte na bílo, klidně i více vrstvami a barvu nechte zaschnout. Po zaschnutí jim černou fixou namalujte hrůzostrašný obličej (hlavou vzhůru) a do dna udělejte dírku na vlasec nebo provázek, na kterém budou létat. Duchové budou po celou dobu dnem vzhůru! Bílý papír nastříhejte na dlouhé pruhy, které nalepíte dovnitř otvoru po celém obvodu – budou vlát ve větru jako cáry těl duchů. Pak vše navěste na stromy na zahradě a rej duchů může začít!

Vyrobte si plechové duchy. Foto: istock.com

6) Zubaté dveře

Proměňte své dveře ve chřtán strašidla! Pokud jsou celé bílé, vyrobte z černého papíru strašidelné oči a obří pusu a nalepte je na dveře tak, aby připomínaly obličej. Pokud máte dveře tmavé, můžete postupovat stejně, ale inverzně!

Vaše děti budou nadšené. Foto: istock.com

7) Svíce ze záhrobí

Až přijde Halloween,rozsviťte si speciální svíce! Budete potřebovat opravdu silné svíčky, které dnes ale běžně koupíte. Protože na vosku většinou barvy špatně drží, ulehčíme si práci bílým papírem. Podle svíčky naměřte přesný pruh bílého papíru tak, aby seděl na výšku i šířku, papír pomalujte s dětmi strašidelnými motivy (ideálně černou tuší) a potom jím svíčku obmotejte a konce zalepte.

Stylové pohoštění pro hosty. Foto: istock.com

8) Lebky pod poklopem

Nepředpokládáme, že vlastníte lebku. Pokud ano, máte vyhráno. Jinak si lebku vyrobte s dětmi z moduritu. Aby se vám lépe vyráběla i následně vařila, udělejte raději několik menších verzí. Na ztvrdlý modurit se dobře maluje, takže lebky můžete i náležitě vyzdobit červíky, hady nebo krvavými šrámy. Pak vezměte skleněný poklop na pečivo nebo sýry, lebky umístěte do slámy na podnos a přiklopte skleněným poklopem. Budou se náramně vyjímat – jak u doktora Frankensteina.

Výroba dekorací vás bude bavit. Foto: istock.com

9) Ještě strašidelnější dýně

Vydlabané dýně jsou prima, ale pořiďte jim na Halloween ještě mumifikované sestřičky! Stačí vám k tomu dýně, nůž a obvaz. Nejprve dýni vydlabejte a vyřežte jí otvory pro oči. Pak ji celou pořádně obmotejte do bílého obvazu, až bude připomínat hlavu mumie. Stopka a oči ať pěkně koukají ven!

Roztomilé strašidlo. Foto: istock.com

10) Halloweenská prostírání

Pamatujete, jak se na Vánoce vystřihují vločky z bílého papíru? Podstatu nápadu si vypůjčíme i na Halloween a vyrobíme si děsivé dečky. Vezměte velký černý papír, seřízněte do čtvercového tvaru a složte ho na čtvrtiny, stejně jako při výrobě vločky. Pak s dětmi vystřihujte podle libosti, jen si dejte pozor na příliš líbivé tvary, naše dečka má být spíš děsivá a připomínat pavoučí síť. Po rozložení na ni nalepte ještě pár pavouků ze zbytku papíru a prostírání à la Addam’s Family je na světě!

Prostřete stůl v halloweenském stylu. Foto: istock.com

(ku)

Další halloweenské nápady:


Přečtěte si také