Ložnice

21. října 2017 08:00

Tereza Javorová

Romantické bydlení nejen pro zamilované: Zařiďte si domov po vzoru anglického venkova

Milujete zamilované filmy Rosamunde Pilcher, které vás vezmou na anglický venkov do romantického Cornwalu? Tak zahalte i svůj domov do něžné romantiky a nechejte se unést nedbalým kouzlem starých designových kousků, čajem o páté s mlékem, slušivým kárem, hořícím krbem a barvou nazlátlé brandy.

Vítejte vkuchyni

Na podlaze na venkovském sídle či v prastarém domku leží staré dobré parkety, dubové a léty omšelé prkna či keramické dlaždice. Zkrátka nic moderního a zároveň ryze přírodního. Vsoučasné době ale můžete sáhnout po vinylové podlaze svěrnou strukturou dřeva, také dlažba již slušivě kopíruje tyto materiály.

Kuchyňská linka překvapí jantarovou, karamelovou, medovou či smetanovou barvou dřeva spolu svyřezávanými prvky a tepanými nebo keramickými úchyty. Fantasticky na oko působí také skříňky, které mají jakoby proplétané tělo dvířek zratanu tvořící mřížku nebo je zdobené mozaikou zrůzně barevných skleněných střípků volně přecházející v obrazce. Pracovní linku vzásadě tvoří kámen, máte-li omezený rozpočet, opět se nabízí jeho imitace, popřípadě pracovní deska e dřevěným reliéfem působící venkovsky. Máte doma skříňky a celkově kuchyň laděnou do tmavších zemitých odstínů? Odpíchněte barvu pracovní desky tím, že ji pořídíte o několik odstínů světlejší.

Vsaďte na stylový odsavač par, retro sporák, na konstrukci zavěste vaše zbožňované měděné nádobí vyleštěné do vysokého lesku, ušijte si utěrky i chňapku či závěsy vkáru. Police naplňte proutěnými boxy, kam ukryjete koření, ručně psané recepty předávané zgenerace na generaci. A pokud máte místa na rozdávání, taková pec na chleba a zároveň na pizzu by vtéto místnosti poutala zraky na maximum.

Obývací pokoj: tady bydlí útulnost

Kožená sedačka vodstínu mléčné čokolády s dřevěnou konstrukcí, stěny zdobené tapetou nebo obložené dřevem ve vás umocní pocit tepla. Vhlavní roli figuruje nábytek ztmavého dřeva, na stolku se producírují lampičky stextilními stínítky, aby do zasmušilého anglického nečasu, co panuje za okny, vnesly trochu jiskrného světla.

Vyrazte také do bazarů, projděte vetešnictví a vyhlaste pátrání po pohodlném ušáku ve velikosti XXL, ve kterém prožijete nespočet podzimních večerů vdobré společnosti sknihou Na větrné hůrce od Emily Brontë. A jakmile ji přelouskáte, přesedlejte na Pýchu a předsudek a skvělou Jane Austen. Pak si smlsněte třeba na románu Sherlock Holmes od Arthura Conana Doyla, který dřív, než začal psát knihy, fušoval do medicíny jako lékař.

Okna nezdobte záclonami, skvěle postačí sametové závěsy, které převážete hedvábnou stužkou. Volte smaragdovou, fialovou, vínovou nebo velbloudí barvu.

Sundejte záclony, aby k vám mohlo proniknout co nejvíce světla. Foto: istock.com

Nezapomínejte ani na plamínek svíčky, ten ukryjte do luceren a svítidel všeho druhu a samozřejmě nesmí chybět ani kompletní servírovací set zporcelánu na tolik oblíbený čaj o páté s mlékem. Intenzivní tóny černého čaje budou daleko jemnější. A pokud tomuto mléčnému nešvaru neholdujete, vychutnejte si Brity milovaný earl grey skapkou citronu.

Pozornost věnujte také výběru lustru, moderní svítidla jsou pro vás tabu. Vy se natáhněte po zdobných závěsných alternativách se záplavou efektních prvků, jako jsou barevná sklíčka, zdobné tepání či zmrzlé krystalky budící dojem křišťálu.

Máte doma krb? Pak si na jeho krbovou římsu neváhejte vyskládat suvenýry zcest, dřevěná polínka uschovejte do proutěného košíku a pár kroků před něj položte huňatou ovčí houni, ať můžete se vším pohodlím utápět zrak vtančících plamenech.

Pár tipů sanglickým akcentem

♥ Do ložnice situujte manželské dvoulůžko spolstrovaným čelem. Neměl by chybět ani zdobně vyřezávaný toaletní stůl, který se stanete útočištěm pro flakony parfémů, líčidel a tělových olejů.

Neváhejte investovat do ložnice. Je to nejdůležitější místo u vás doma. Foto: istock.com

♥ Bydlíte na venkově a rádi byste jeho exteriér pojali vanglickém stylu? Vsaďte na fasádu poskládanou zmenších cihliček vodstínu terakoty. Zapomenout nemůžeme ani na plazící se břečťan.

♥ Kovové oblouky nechejte popínavým růžím, ať konají svou slušivou práci.

♥ Hitem jsou také zimní zahrady, terasy či zahradní altánky, kde můžete posedět spřáteli, nebo se pustit do malování působivé krajinky přímo na malířské plátno.

Načerpat stylovou inspiraci můžete zromantických filmů známé spisovatelky Rosamude Pilcher, a to každý den v10.00 na Primě. Popřípadě si se mrknout online na www.iprima.cz

Nezapomeňte na květiny a dekorace. Foto: istock.com

(lz)

Další články:


Přečtěte si také