Koupelny

2. února 2017 05:58

Markéta Zídková

Koupelna je nejnebezpečnější místnost v domě. Stane se tu nejvíc úrazů. Proč?

Do koupelny by se mělo chodit s helmou a chrániči a nejspíš i v reflexní vestě. Proč? Američtí statistici spočítali, že koupelna či toaleta můžou za 70 % úrazů, ke kterým přijdeme doma.

Možná vás to nepřekvapí, ale ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužům. Autoři studie spekulují, jestli se toto dramatické číslo nezvyšuje nejen kvůli jejich křehčí fyziognomii, ale i díky vyšší ochotě žen vyhledat po úrazu lékaře. Anebo je to daleko prostější: Ženy zkrátka v koupelně tráví více času a také ji asi častěji uklízejí.

Foto: patalie.cz

S věkem úrazů přibývá. Věková skupina nad 85 let utrpí více než polovinu úrazů v blízkosti toalety. Okolo vany a sprchy se zase točí většina úrazů lidí ve věkové skupině 15 -24 let.

Foto: patalie.cz

Nejrizikovější aktivitou pro všechny věkové skupiny je koupání nebo sprchování a vylézání z vany nebo sprchového koutu. Úrazy, které se staly ve nebo v těsné blízkosti vany či sprchy, představují více než 2/3 z celkového počtu úrazů v koupelně.

Foto: patalie.cz

Jedna z autorek studie, Judy A. Stevens, upozorňuje na fakt, že: „Zranění, ke kterým dochází při sedání a vstávání z toalety, se ve věkové skupině 65 + vyskytují výrazně častěji, než u jiných skupin.“ Proto paní doktorka doporučuje všem instalace pomocných madel, a to jak na toaletu, tak do vany.

Foto: patalie.cz

Téměř 14 % koupelnových neštěstí končí v nemocniční posteli.

Foto: patalie.cz

Zdroj: patalie.cz

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také