Kdy se pustit do zimního rychlení pažitky? Začněte už v říjnu!

Venku v zahradě už končí sezona svěží zelené pažitky. Ale kdo chce mít svou vlastní čerstvou pažitku po ruce i v zimě a v bytě, může na podzim trsy pažitky ze záhonu vyrýt a připravit k domácímu rychlení. Poradíme, jak a kdy se do zimního rychlení oblíbeného zeleného koření a léčivé byliny pustit.

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), lidově šnytlík, šnytlink, šnytlich, šnytloch, šnytlok, šnitlink, šnitlík, šnydlink, šnytlik, vošlejch či ošlejch, se do Evropy dostala z okolí sibiřského Bajkalu, kde se považovala za mocné afrodiziakum. U nás byla nezbytnou součástí tzv. kytičky spanilých bylinek, které se ve staročeské kuchyni dávaly do polévek, omáček, o svátcích i pod maso. Jídlu vylepšily chuť a dodaly mu svěží vůni i důležité vitaminy.

Pažitka je léčivé koření

Pažitka je neocenitelným zeleným kořením ve studené kuchyni, nasekaná nať se přidává do pomazánek, salátů i bylinkových másel, využívá se ke zdobení pokrmů. Charakteristická vůně pažitky pochází od alicinu, který se uvolňuje z glykosidu allinu. Typickou chuť jí pak dávají éterické oleje vázané se sírou. Pažitka podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv, je účinná proti střevním parazitům a snižuje krevní tlak. Má protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.

Zimní rychlení pažitky

„Listy pažitky na podzim odumírají a rostlina do jara přežívá díky kořenovým částem. Pokud pažitce dopřejeme krátký odpočinek, můžeme si na nati plné vitaminů pochutnávat díky přirychlení mnohem dříve, než by na jaře vyrašila na záhonech. K rychlení se především hodí rané, vysoce výnosné odrůdy Erecta, Praga (dříve Pražská) či Bohemia, které mají pevnou a vzpřímenou nať – tato vlastnost, zdánlivě bezvýznamná, je důležitá při rychlení pažitky v květináčích, doporučuje šlechtitel a pěstitel Jan Prášil.

7 tipů, jak správně připravit pažitku k zimnímu rychlení

  1. Pažitku k zimnímu přirychlení můžeme začít připravovat od začátku října. Nejprve si na záhonku vybereme pěkné a zdravé trsy.
  2. Před příchodem prvních mrazů vybrané trsy opatrně vyjmeme z půdy za pomoci rycích vidlí, rozdělíme je na menší části a oklepeme přebytečnou zeminu.
  3. Při dělení trsů dáváme dobrý pozor, abychom jednotlivé cibulky nepoškodili. I sebeméně poškozené cibulky odstraníme.
  4. Trsy zasadíme do květináčů o průměru 10 až 12 cm a zahrneme kvalitní zeminou nebo zahradnickým substrátem tak, aby rostlina byla pevně ukotvena. Nať teď již neodřezáváme.
  5. Vysazovat nesmíme hlouběji, než původně pažitka rostla na záhonu.
  6. Potom trsy necháme postupně v chladu zaschnout a promrznout. Teplotě pod bodem mrazu bychom měli rostliny vystavit nejméně na 3 dny! Běžně se květináče s pažitkou zakládají do studeného skleníku nebo do jiné chladné místnosti.
  7. Rostlinám dopřejeme minimálně měsíc klidu a teprve pak začneme s přirychlováním.

Pravidla zimního rychlení pažitky

  • Pro rychlejší nastartování růstu květináč s pažitkou vložíme do vodní lázně o teplotě 26 až 30 °C.
  • Rychlené rostliny potřebují dostatek světla a tepla, nesvědčí jim však prudké slunce na jižním parapetu. Ideální je stanoviště s dostatečným množstvím rozptýleného světla o teplotě v rozmezí 15 až 22 °C.
  • Nať pažitky můžeme začít sklízet, když rostliny dosáhnou výšky 10 cm, což je přibližně za 4 týdny od počátku rychlení.
  • Trsy rostoucí pažitky pravidelně a přiměřeně zaléváme, nadměrná zálivka bylině škodí. Pažitka lépe snese vyschnutí než dlouhodobé přemokření.
  • Máme-li trsů více, můžeme rychlit pažitku postupně, nevyužité květináče s pažitkou necháme v chladu a postupně přirychlujeme.
  • Rychlené rostliny na jaře zlikvidujeme nebo vysadíme na záhon. Pokud zvolíme výsadbu, měli bychom pažitku minimálně jednu sezonu nesklízet, aby nabrala sílu.

Rychlení petrželky

„Podobně můžeme rychlit také naťovou petržel hladkolistou i kadeřavou. Vybrané rostliny od konce září nesmíme sklízet. Vyryté byliny přesadíme do květináče o průměru 10 až15 cm nebo do truhlíku pro zimní rychlení. Zahrneme kvalitním substrátem, ideálně na pěstování bylin. Zalijeme a necháme venku až do příchodu prvních mrazíků. Pak petrželku přeneseme do chladnější místnosti a postupně zvykáme na pokojovou teplotu,“ radí Jan Prášil.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, zahrada-centrum.cz, cs.wikipedia.org, Zelenina na zahrádce (Antonín Dolejší)

O zeleném koření by vás ještě mohlo zajímat:


Přečtěte si také