Kuchyně

8. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

Jde to i bez chemie: Vyzkoušejte tyto domácí triky našich babiček

Babičky věděly jak na to! Neměly hromady chemických prostředků a přeci jim domácnost jen kvetla. Využívaly totiž to, co bylo dostupné a v kombinaci se “selským rozumem” si vždycky poradily. Osvědčené triky si nenechaly pro sebe. Prozradíme vám je také!

1) Domácí vůně

Nemusíte běhat s rozprašovačem a stříkat do ovzduší syntetické deodoranty, aby vám byt příjemně voněl. Babičky věděly jak na to. Do misky daly vonné ingredience jako skořici, hřebíček nebo badyán,vše zalily kapkou alkoholu a postavily na topení.

2) Kůže jako nová

Kožená sedačka je chloubou vašeho obýváku, ale když se na ní o víkendu válí celá rodina, potřebuje pořádně vyčistit. Chemické prostředky nechte ve skříni a udělejte to jako babičky. Nejprve špínu vyčistěte vodou s octem a po oschnutí navraťte kůži šmrnc trochou lněného oleje, který necháte vsáknout a dosušíte hadříkem.

3) Refresh koberce

Než vyhodíte koberec a poběžíte pro nový, zkuste mu vdechnout život podle receptu dávných hospodyň, které neměly na každém rohu obchod s nábytkem. Koberec nejprve důkladně vyluxujte a poté vydrhněte octovou vodou. Následuje druhé kolo. Po vyschnutí do něj nasypte větší množství soli a zadupejte ji do něj. Nechte působit 72 hodin a poté koberec důkladně vyluxujte.

4) Krásný nábytek

Kdo má doma děti, ví, že “otlapkaný” nábytek je něco, čemu se prostě nevyhnete. Někdy je dětská daktyloskopie na nábytku jako nekonečný příběh. Babičky si poradily takto. Lakovaný dřevěný nábytek a laminát čistily studeným a silným výluhem z čaje. Další leštidlo vyráběly z 1 lžičky oleje, půl hrníčku octa a kapky červeného vína. Dřevěný nábytek směsí otřely, nechaly zaschnout a poté přeleštily suchým hadříkem.

5) Dokonalé sklo

Kdejaká reklama nám říká, který přípravek dosáhne lesklých oken beze šmouh. Babičky měly ale vlastní triky! Na čištění oken smíchaly starou dobrou Alpu s teplou vodou a na pomoc vzaly hadr a staré nylonové punčochy, které jsou ještě geniálnější než novinový papír.

6) Připálené hrnce

Než se pustíte do boje s drátěnkou, při kterém si poničíte nervy i nehty, nechte za sebe pracovat sůl a sodu. Tak to dělávaly babičky. Na připálené dno nejprve nasypaly směs soli a jedné sody a nechaly klidně působit. Tyto dvě složky si poradily nejen s připečenými zbytky, ale i s mastnotou.

7) Kouzelný citron

Měl by se mu postavit domácí oltář a přinášet obětiny, protože citron je skutečný dobrý bůžek vaší domácnosti. Co všechno umí? Odmastí cokoli bez chemie. Odstraní nepříjemný zápach linoucí se z ledničky. Plátkem citronu perfektně vydezinfikujete dřevěné prkénko. Šťáva z citronu přidaná do praní rozzáří zažloutlé bílé prádlo. Změkčí zatvrdlé paty a suché lokty. Zatočí s vodním kamenem usazeným na vodovodních bateriích. Máme pokračovat?

8) Konec zápachu

Nemusíte lít do zapáchajícího odpadu chemikálie, které sice odstaní bakterie, ale zároveň i rozežírají povrch trubek. Vše vyřeší jedlá soda a vařicí voda s octem. Do odpadu nasypte 3-4 sáčky jedlé sody a poté vše zalijte vařicí vodou s hrnkem octa.

(ku)

Jak správně vyčistit šatník? Podívejte se do galerie.

Další články:


Přečtěte si také