Kuchyně

28. ledna 2018 06:00

Iva Kropáčková

Kuchyně z bazaru: Takhle krásně může vypadat, když na novou nemáte peníze

Potřebujete zařídit či zrenovovat kuchyni, ale nemáte moc peněz, nebo vás nelákají klasické moderní nábytkové sestavy zhotovené na míru? Sestavte si kuchyni jako stavebnici. Poradíme vám, jak si ji vkusně zařídit z bazaru.

Baví vás originalita, solitérní kousky, spíše venkovský styl a vybavování interiéru, které připomíná skládání stavebnice? Pak vás možná zaujme možnost sestavit si kuchyni, nebo ji alespoň doplnit, v duchu "druhé šance pro vysloužilý nábytek". Po bazarech či obchodech se starožitnostmi lze nalézt různé typy interiérového vybavení, které se vám bude hodit do kuchyně – od komod a vitrín po stoly, lavice, skříňky i celé sestavy.

Různorodost může být úchvatná

Kuchyni můžete poskládat celou ze samostatných kusů nábytku, který najdete v bazaru, na bleším trhu, darují vám je známí nebo je objevíte ve staré chalupě po babičce. (Dejte si ale pozor a vybrané zboží důkladně prohlédněte, aby nebylo poškozené nebo napadené červotočem. Zděděný majetek po prarodičích z vesnické chalupy možná bude mít podobný problém.) Druhou šanci u vás může dostat třeba i jen jeden kousek "starého" nábytku a ostatní vybavení můžete mít na míru, respektive ve standardním sektorovém provedení. Kombinovat ale lze v podstatě úplně cokoliv s čímkoliv. Výhodou takového dobrodružství je většinou slušná cena, originalita i fakt, že starožitnosti lze krásně kombinovat s moderním nábytkem. Musíte ale umět pracovat s tím, co najdete. Pokud se vám to podaří, výsledný efekt může vypadat úchvatně.

Photo by AMI Design-Discover kitchen design inspiration

Photo by Debbie Dusenberry, aka CuriousSofa.com-Search kitchen pictures

Když se poštěstí

Narazíte-li tedy někde na starožitnost, která vám už nedovolí bez ní fungovat, pak si můžete gratulovat a vytvořit si kuchyni snů. Záleží tedy spíš i na štěstí, případně zajímavém nápadu, díky kterému z obyčejné kuchyně vykouzlíte oázu dýchající pohodou, elegancí i důvtipem.

Photo by Image Design LLC-Discover kitchen design ideas

Photo by ROM architecture studio-Browse kitchen ideas

Důležité detaily

V celkovém pojetí takových kuchyní není důležitý jen samotný nábytek, který může být v jednom či více stylech, ale také detaily. Ty dodají tu pravou atmosféru. Aby vám bylo v interiéru dobře, musí být takzvaně zabydlen – tedy doplněn o ty srdeční drobnosti, které patří k vám. Můžou to být květiny na oknech, lednici, na policích mezi ostatním vybavením nebo zavěšené u stropu nad stolem. Další důležitou věcí jsou i textilie, pokud používáte ubrusy nebo máte v kuchyni okno. Také dózy na vařečky, příbory či drobnosti potřebné k vaření mohou mít "duši".

Photo by Lane McNab Interiors-Search kitchen pictures

Photo by Schmidt Custom Homes-Search kitchen design ideas

Photo by Charmean Neithart Interiors - Search kitchen pictures

Druhá šance pro stávající kuchyni

Ne každý kousek ale bude dýchat originalitou, spíš se při svém pátrání setkáte s klasickým nábytkem ze 70.–80. let minulého století. Také často narazíte na použité kuchyně ze sousedních zemí. I s nimi lze pracovat, nicméně nemusí vás oslovit – takovou možná i máte. Pokud tomu tak je a toužíte po změně, věřte, že stačí věnovat renovaci jen trochu času a financí a můžete mít kuchyni skoro jako novou. Co takhle nechat si spodní část kuchyně, nově ji natřít a místo horních skříněk dát jen police? Nebo naopak pořídit nové jen horní skříňky ke starší lince v dřevěném dekoru? I takto pojaté "srdce domácnosti" může mít pak zajímavý šmrnc.

Photo by Rikki Snyder-Discover kitchen design inspiration

Spoustu další zajímavé inspirace, jak zařídit kuchyni (nejen) pomocí solitérních kousků nábytku, najdete v naší galerii:

Zdroj fotografií v galerii: Pinterest

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také