Kuchyně

10. října 2016 12:52

Markéta Zídková

Ložnice bez postele? 15 fotek, které ukazují, jak jsou Japonci posedlí minimalismem

Japonští minimalisté si meze nekladou. Následujících 15 snímků ukazuje, s jakou okázalostí japonští minimalisté holdují svému zalíbení pro nic. Je to ale ještě vůbec minimalismus?

Jestliže minimalismus v podání evropských architektů a designérů charakterizuje důraz na funkci, čisté linie a absence příkras, Japonci tento fenomén důmyslné úspornosti nechtěně obrátili proti jeho podstatě. Minimalismus se v rukou dálněvýchodních ostrovanů stal předmětem, na němž uplatňují svou posedlost perfekcionismem. Jejich počínání nevyhnutelně vyústilo v jedno velké opulentní nic. Jak jinak také než posedlostí vysvětlit domy takřka bez oken, ložnice bez postelí či celé byty bez jediného kusu nábytku...

Na druhou stranu snaha nehromadit věci zjednodušuje život. Když člověk vlastní opravdu jen to, co potřebuje, zbývá mu čas na podstatné věci. Že tato myšlenka oslovuje i nás, příslušníky západní civilizace, ukazuje absolutní úspěch knihy Japonky Marie Kondo Zázračný úklid. Být minimalistou může být i levnější, prostě utrácíte méně za věci. A také bezpečnější – v poslední době Japonsko zasahuje jedno zemětřesení za druhým a více než polovina zranění způsobí předměty, které na člověka spadnou v bytě.

Ne všechno, co je japonské a hlásí se k minimalismu, je ale nutně zhýralé. Proto mezi snímky najdete i pár originálních nápadů, jako jsou hry s denním světlem nebo třeba dveře za roh.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také