Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

K prvorepublikové vile přistavěli minimalistickou přístavbu. A povedlo se!

Přihodit další dům a nestydět se za to.
Vydáno: 18.06.2016
Změnil se takřka k nepoznání, ale přece si zachoval svého prvorepublikového ducha

Rozšířit prvorepublikový rodinný dům a současně respektovat jeho architekturu lze jen jedním způsobem – přiznat, co jste přistavěli. V Ludgeřovicích u Českého Těšína si přitom troufli i na velký kontrast tradičního s moderním.

Rodinný dům na malém městě na východě ČR chtěl stavebník přebudovat na funkční, úsporný a nadčasový dům, který by ctil historii místa. Architekti ale dobře vědí, že za přívlastkem „funkční“ se obvykle skrývá požadavek na větší obytnou plochu, kryté garážové stání a další úpravy, které s trochou neopatrnosti zničí charakter původní stavby.

Architekt Karel Cieślar si toho byl vědom a v koncepci rekonstrukce vyšel z principu přirozeného spojení prvorepublikové architektury „katalogových“ rodinných domů s kontrastními, minimalisticky pojatými novými přístavbami.

Aby i tak výrazně upravený dům i nadále patřil na své místo, nechal jej autor návrhu obložit materiály, které s lokalitou mají souvislost. Ocelové části konstrukce to se svou industriální povahou splňují stejně jako dřevěný obklad přístaveb.

Dům tedy spojuje tradiční a současnou architekturu a navíc se po rekonstrukci posunul do kategorie nízkoenergetických staveb, kde už měl díky příhodné orientaci beztak rezervované místo.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Název projektu „Vila s betonovou fasádou“ nelže

Vila v Břežanech klame tělem. Strohá stavba nabízí pohodlný luxus

Tropické a suché podnebí umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná

Luxusní hvězdicovitá vila v poušti si vystačí jen se solární energií

MMM Corones

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum


Reklama
Článek je zařazen v: víla, přístavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama