18. června 2016 06:01
Markéta ZídkováK prvorepublikové vile přistavěli minimalistickou přístavbu. A povedlo se!
Přihodit další dům a nestydět se za to.
Rozšířit prvorepublikový rodinný dům a současně respektovat jeho architekturu lze jen jedním způsobem – přiznat, co jste přistavěli. V Ludgeřovicích u Českého Těšína si přitom troufli i na velký kontrast tradičního s moderním.
Rodinný dům na malém městě na východě ČR chtěl stavebník přebudovat na funkční, úsporný a nadčasový dům, který by ctil historii místa. Architekti ale dobře vědí, že za přívlastkem „funkční“ se obvykle skrývá požadavek na větší obytnou plochu, kryté garážové stání a další úpravy, které s trochou neopatrnosti zničí charakter původní stavby.
Architekt Karel Cieślar si toho byl vědom a v koncepci rekonstrukce vyšel z principu přirozeného spojení prvorepublikové architektury „katalogových“ rodinných domů s kontrastními, minimalisticky pojatými novými přístavbami.
Aby i tak výrazně upravený dům i nadále patřil na své místo, nechal jej autor návrhu obložit materiály, které s lokalitou mají souvislost. Ocelové části konstrukce to se svou industriální povahou splňují stejně jako dřevěný obklad přístaveb.
Dům tedy spojuje tradiční a současnou architekturu a navíc se po rekonstrukci posunul do kategorie nízkoenergetických staveb, kde už měl díky příhodné orientaci beztak rezervované místo.
Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: