Kuchyně

25. května 2016 05:27

Markéta Zídková

Tento 29 m² velký minibyt má vlastní domácí kino, krásnou kuchyň, a dokonce pokoj pro hosty

Prostorová inspirace z Hongkongu.

Představte si, že za vámi jako za architektem přijde mladý pár a chce do svého 29 m2 velkého bytu napasovat samostatnou kuchyň, vanu, domácí kino, posilovnu, komoru a ještě pár šikovných doplňků pro tři dovádivé kočičí mazlíčky. Navíc v moderním a designově nápaditém stylu. Nejspíš byste se chytli za hlavu – tedy pokud nejste zrovna zvyklí žít a tvořit v Hongkongu, kde má každý centimetr čtvereční cenu zlata. Pojďte se podívat, jak takovou zakázku zvládlo hongkongské architektonické studio LAAB v Centrálním – a nutno říci že nejdražším – okrsku tohoto čínského velkoměsta.

Majitelé bytu Andy Knight a Michelle Tennantová museli vyřešit dilema, zda si za veškeré úspory pořídit o nějakých 9 metrů čtverečních větší byt, nebo zůstat v menším, který ale ležel v jejich oblíbené lokalitě. Rozhodli se zůstat a ušetřené finance investovat do rekonstrukce bytu ve spolupráci se studiem LAAB. To nakonec přišlo s řešením, které je funkční i elegantní zroveň.

Jak vyrobit z koupelny ložnici – a naopak

Klíčovou roli přitom sehrál koncept měnícího se uspořádání jednotlivých částí bytu v závislosti na momentálních potřebách. Dobře je to vidět na příkladu koupelny. Tu je možné využívat jako klasickou místnost s vanou, ale lze ji také snadno přepažit, takže se může jeden člověk koupat a druhý si čistit zuby, aniž by se rušili.

Ten samý prostor je pak možné změnit na krátkodobou ložnici pro návštěvy nebo na místo ke sledování domácího kina. Koneckonců není nic lepšího, než se koukat na dobrý film přímo z vany.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také