Bydlení

10. května 2016 13:15

Markéta Zídková

9 skvělých malých domů, které pořídíte do 1 milionu korun

Můj dům, můj hrad anebo také koule na noze.

Malé domy bez pevných základů zažívají svou renesanci. Není divu, protože mladí lidé už dnes netouží po pevném zázemí, daleko víc je zajímají dobrodružství a zážitky. Kromě toho se ale nechtějí vzdát pohodlí a určitého komfortu, takže domy musí být chytře vymyšlené a multifunkční. Kromě toho jsou však také energeticky úsporné a rozhodně cenově dostupné, vždyť stojí méně než 750 tisíc korun (30 tisíc dolarů).

Bydlení nemusí být nedostupné, i v Česku lze pořídit podobné příbytky. Máme pro vás 9 tipů, kterými se můžete inspirovat. Vždyť být určitou dobu bez závazků a nemuset řešit každý měsíc splátku na hypotéku je velmi osvobozující. A pokud už bydlení máte… Nepotřebujete náhodou nějakou chatu?

Jednoduchá chatička

Foto: www.simplesolarhomesteading.com

Cena: 50 tisíc + (2 tisíce dolarů)Plocha: 37 m2Přemístitelná: potenciálněNejlepší vlastnost: díky patru poskytuje velký prostor

V přízemí domečku se nachází kuchyň, koupelna, jídelna a obývací prostor. V patře je velká ložnice a kancelář. Je zde dostatek prostoru, aby se zde mohlo vyspat 6 lidí. Elektřina v domku pochází z malé sluneční a větrné elektrárny, která napájí lednici, světla, vodní čerpadlo, televizory, notebooky. Zdrojem tepla jsou krbová kamna.

Chatka je určena k celoročnímu obývání, protože má kvalitní izolaci. Se skvělými výsledky byla testována v Kanadě, Mexiku i na Aljašce.

Áčková chata

Foto: www.relaxshacks.blogspot.com

Cena: 30 tisíc (1 200 dolarů)Plocha: 10 m2Přemístitelná: neNejlepší vlastnost: možnost rozšíření díky malé terase, která lze částečně zastřešit

Tenhle malý roztomilý domeček není nic pro klaustrofobiky, vždyť obytná plocha je jen 10 metrů čtverečních. Díky chytrému řešení se vevnitř vyspí pohodlně dva lidé, do chatičky se vejde i miniaturní kuchyňský kout a úložné prostory. Malou podlahovou plochu lze přes teplé dny rozšířit o venkovní verandu, protože jedna strana chatičky lze vyklopit.

K převozu

Foto: www.fourlightshouses.com

Cena: 450 tisíc (18 100 dolarů)Plocha: 10,5 m2Přemístitelná: anoNejlepší vlastnost: krb

Dům je inspirovaný velkými dřevěnými domy, ale i tato malá verze poskytuje dostatečné pohodlí. Když do něj vejdete, vstoupíte do úzkého prostoru, který se otevírá do relativně prostorné místnosti. Domek skrývá koupelnu, kuchyň a dva prostory na spaní. Vejde se do něj ještě krb.

S krásnou kuchyní

Foto: chrisandmalissa.com

Cena: 620 tisíc (25 tisíc dolarů)Plocha: 12,5 m2Přemístitelná: anoNejlepší vlastnost: má prostornou kuchyň

Chatka je postavena na přívěsu, takže stačí zapřáhnout za auto a klidně můžete bydlet každý týden jinde. Je postavena ze dřeva a má dostatečně velkou kuchyň, koupelnu a v interiéru spoustu vestavěných úložných prostor. V patře pak je pohodlné místo na spaní.

Mikrodomov

Cena: 620 tisíc (25 tisíc dolarů)Plocha: 9,2 m2Přemístitelný: neNejlepší vlastnost: montáž vyžaduje pouze vrtačku

Toto bydlení na klíč je možné smontovat pouze s vrtačkou. Dům má vzdušný obývací pokoj, kuchyň a útulnou ložničku, do které se dostanete po úzkém schodišti. Dům je ekologický, má zásobník na sběr dešťové vody a systém na její úpravu.

Maringotka

Cena: 721 tisíc (29 tisíc dolarů)Plocha: 16 m2Přemístitelná: anoNejlepší vlastnost: posuvné skleněné dveře a spousta oken

Pokud nejste příliš zruční, můžete si pořídit již sestavený model za 165 tisíc korun. Když si troufnete a podle plánů jej postavíte sami, výrazně ušetříte. Protože je tato moderní maringotka postavena podobně jako karavan, potřebuje zvláštní povolení, aby mohla na silnici. Pro skvělou rekreaci zde najdete kompletně vybavenou ložnici, samostatnou kuchyň a koupelnu, to vše s krásným výhledem.

Dřevěná chatka na kolech

Cena: 750 tisíc (30 tisíc dolarů)Plocha: 19 m2Přemístitelná: anoNejlepší vlastnost: krásný prostor v podkroví

Prostor tohoto malého domečku je elegantně rozdělen na několik odlišných oblastí – na jídelní kout, místo pro vaření, lenošení a na spaní. Útulné teplo udržují malá kamna na dřevo.

Malý texaský ranč

Cena: 750 tisíc (30 tisíc dolarů)Plocha: 11 m2Přemístitelný: neNejlepší vlastnost: unikátní detaily, například dveře a okna zachráněná ze starých budov

Tyto domečky jsou postaveny ze zbytků starých domů. Stavebníci dům rozeberou, zachrání, co lze, a to znovu použijí. Každý dům tak je originál, protože je postavený z jiných zbytků.

S velkou ložnicí

Cena: 750 tisíc (30 tisíc dolarů)Plocha: 15 m2Přemístitelný: anoNejlepší vlastnost: velká podkrovní ložnice s vestavěnou skříní

Tato dlouhá chatka plná světla spojuje moderní a rustikální styl. Nabízí samostatnou kuchyň i prostornou podkrovní ložnici s vestavěnou skříní, vejde se sem pracovní stůl i pelíšek domácího mazlíčka.

(luc)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také