Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vestavné kuchyňské spotřebiče? To je diktát kuchyňských studií a past na peníze. Máme lepší řešení

Při plánování kuchyně se možná pozastavíte nad otázkou, zda koupit volně stojící nebo vestavné kuchyňské spotřebiče. Rovnou vám prozradíme, že ty volně stojící vyjdou levněji a mají i další praktické výhody.
Vydáno: 20.02.2017
Truhlář zde vyrobil ze dřeva rám na lednici a tím ji zakomponoval do kuchyňské sestavy
Autor: iStock Truhlář zde vyrobil ze dřeva rám na lednici a tím ji zakomponoval do kuchyňské sestavy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Volně stojící kuchyňské spotřebiče, tedy ty, které nejsou do kuchyňského nábytku zabudovány, vyjdou levněji jak pořizovací cenou, tak i díky snazší instalaci. To je paradox, neboť vestavný spotřebič je oproti volně stojícímu jen jakýsi polotovar bez vlastní „škatule“ a měl by tedy být naopak levnější. Na druhou stranu při nákupu všech přístrojů zároveň lze často vyšší základní cenu vestavných spotřebičů alespoň kompenzovat volbou zvýhodněného setu.

Veškeré spotřebiče jsou zde vestavné, jak velí aktuální trendy
Autor: iStock Veškeré spotřebiče jsou zde vestavné, jak velí aktuální trendy

Jak volně stojící chladnička, tak i sporák nebo myčka mají ovšem při srovnatelné výšce větší využitelný objem, neboť vnitřní prostor těch vestavných je menší o rozměr skříně. Jejich další výhoda spočívá v jednodušším servisu díky tomu, že technik má k zadní stěně volně stojících přístrojů rychlejší přístup.

Katalogový diktát kuchyňských studií doplňují pseudoargumenty rádoby v prospěch vestavných spotřebičů jako je ten, že pracovní deska je přisazená k boku kuchyňského spotřebiče, zatímco mezi kuchyňskou linkou a kuchyňským spotřebičem vzniká mezera, kam padají drobky – jako by tomu nezabránila lišta.

Krásný designový kousek, tato lednice je ozdobou kuchyně
Autor: iStock Krásný designový kousek, tato lednice je ozdobou kuchyně

Stejně tak volně stojící sporák obvykle mírně převyšující pracovní desku nepůsobí žádné komplikace ani estetický rozkol. Vestavěná trouba namísto sporáku má zvláštní smysl snad jen ve chvíli, kdy se v kuchyni nabízí možnost umístit troubu výš na místo, kde by byla pohodlněji přístupná. Pak přichází vhod vestavná varianta, kde je trouba a varná deska zvlášť.

Jak je vidět, i kuchyně s vestavnými spotřebiči má některé výhody, ty by ale měly být spíše předmětem úvah a nikoli nutností. Pokud se totiž rozhodujete jen podle vzhledu, pak lze namítnout, že i volně stojící spotřebiče působí v kuchyni moderně, zvláště jedná-li se o typy s nerezovými čely. Uvažte proto, zda vám kompaktněji vyhlížející kuchyňská linka stojí za výdaje navíc a ještě k tomu za komplikace při opravách.

Pokud chcete, aby spotřebiče do sestavy skříněk zapadaly, lze toho docílit  i jiným způsobem než jen koupí vestavného spotřebiče. Jak uvidíte na fotkách, truhlář vám může z materiálu, ze kterého je kuchyňská linka (ať už pracovní deska nebo dvířka skříněk) vyrobit jakýsi rám, který spotřebič opticky zakomponuje (obrázek č. 4). Dalším řešením je zděný rám například na lednici (viz foto č. 5.) Jednotícím prvkem je i pracovní deska, pod ní umístěné spotřebiče působí harmonicky (viz foto č. 1), pokud jsou ve stejném designu. Protáhněte horní skříňky až nad lednici a rázem ji tak zakomponujete do kuchyňské linky.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili

Aby se ledničce u nás líbilo. 8 pravidel, jak se o ni starat

Možností, čím stěnu za pracovní deskou v kuchyni obložit, je mnoho.

Co v kuchyni na stěnu za pracovní desku? Přehled materiálů plus jejich vlastnosti

Vlastně stačí málo

Šest rad, jak vybírat kuchyňské spotřebiče

Článek je zařazen v: kuchyně , myčka , lednice , vestavné spotřebiče
Reklama