Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Šest rad, jak vybírat kuchyňské spotřebiče

Dřív stačila kamna, hrnce, nůž a vařečka. Dnes je příprava pokrmu technicky sofistikovaná záležitost.
Vydáno: 25.05.2014
Vlastně stačí málo
Vlastně stačí málo Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Také máte tu zkušenost, že jste uviděli kuchyňský přístroj, bez kterého jste nemohli být? A dnes spočívá nahoře na kuchyňské lince nebo nedobytně ukrytý kdesi v hloubce rohové skříňky za formou na beránka a formičkami na vánoční cukroví? Proto mějte ma paměti těchto 6 pravidel: 

1. Opravdu to potřebuju? Než se ponoříte do studia parametrů, spotřeby energie a podobně, ponořte se do nitra své duše a poctivě si odpovězte na otázku, kolik času v kuchyni trávíte, jaké nástroje, nářadí přitom používáte. Když jste doposud používali jen mrazenou zeleninu, opravdu začnete využívat sekáček na bylinky?

2. Mám prostor? Mám na spotřebič doopravdy volné místo po ruce? Je to pravda odvěká, co není po ruce, to se zkrátka nepoužívá. Když potřebujete nastrouhat dvě okurky na salát pro čtyřčlennou rodinu, vytáhnete ze skříňky robot, nebo sáhnete po ručním struhadle, které vám visí na stěně? Pokud nemáte na přístroj místo na kuchyňské lince, případně neinvestujete do výsuvné skříňky, kdy elegantně vyjedete i s přístrojem, dobře si rozmyslíte, zda ten krám budete vyndávat, sesazovat, pak zase rozebírat, umývat.

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

3. Cena. A jsme konečně u vlastních parametrů výrobků. Čas jsou peníze, takže rozhodně funguje přístup: „Přijdu, vidím, vyberu a odcházím.“ Pokud na miskách vah vašeho života převažuje čas nad penězi, neporovnávejte pouze ceny. O konečné výhodnosti výrobku rozhodují takové věci jako doprava zdarma, odvoz starého výrobku, doprava do vyššího patra a podobně. Dejte si na čas a srovnávejte.

4. Úspora energie. Kde jsou ty časy, kdy áčko byla nejvyšší třída. Dnes už výrobky kategorie A jsou standardem, existují kategorie A+, A+++. Štítkování výrobků můžete věřit, je standardizované a platí pro celé území EU. Výrobcům nařizuje, že například chladničky a mrazničky musí mít ve třídě A+ spotřebu energie minimálně o 25 % nižší, než je spotřeba energie spotřebičů třídy A. Jediné, co mluví ve prospěch starších spotřebičů, je fakt, že jsou mnohem méně poruchové než ty moderní.

Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili

Aby se ledničce u nás líbilo. 8 pravidel, jak se o ni starat

5. Hlučnost. Při dnešním trendu propojených obývacích pokojů s kuchyněmi to je faktor, který bude výrazně ovlivňovat komfort vašeho rodinného života. Slyšíte druhého člena rodiny od televize, když v kuchyni pustíte varnou konvici, digestoř? Pozor, zjistěte si, zda hlučnost není udávána pro nejnižší výkon spotřebiče. Zeptejte se na hlučnost, až pustíte digestoř na plný výkon.

6. Bude mi to stačit? Na jednu stranu se dnes vyrábějí lednice široké jen 50 centimetrů, které vycházejí vstříc potřebě ušetřit každý centimetr. Na druhou stranu pak před ní stojíte s týdenním nákupem a pokoušíte se vymyslet, jak ho do ní nacpat? Na jednoho člena rodiny počítejte s 50 až 70 litry v lednici a 20 litry v mrazáku.

Markéta Žídková

Mohlo by vás zajímat:

Bude to větší hrůza, než jste čekali

Pět rad, jak přežít rekonstrukci nebo stavbu

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama