Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Co v kuchyni na stěnu za pracovní desku? Přehled materiálů plus jejich vlastnosti

Součástí kuchyně je pro nás již přirozeně i obklad stěny nad pracovní deskou. Jestli právě dokončujete, nebo naopak ještě přemýšlíte, že byste si kuchyň trochu změnili, či dokonce vybudovali zcela novou, máme pro vás pár tipů, čím vším lze kuchyň obložit.
Vydáno: 31.07.2016
Možností, čím stěnu za pracovní deskou v kuchyni obložit, je mnoho.
Možností, čím stěnu za pracovní deskou v kuchyni obložit, je mnoho. Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stěnu nad kuchyňskou pracovní deskou obkládáme hlavně z praktických důvodů. Při krájení, vaření a často i mytí nádobí zanechává naše činnost na stěně „nesmazatelnou“ stopu. Díky obkladu ji ale smazat můžeme, lépe řečeno otřít a omýt. Plocha je pak jako nová.

Obklad v kuchyni má ale vedle praktického i svůj estetický rozměr. Často dokáže sladit barvu stěn, skříněk, nábytku a podlahy v jeden harmonický celek. Umí ale také v unifikovaných kuchyních, kde barva a tvar skříněk zůstává silně neutrální, vtisknout prostoru osobitý ráz.

Dlaždičky

Nejznámější je asi obklad z dlaždiček. Vyrábějí se v rozličných tvarech a barevných odstínech. Pokud zvolíte neutrální tvar a barvu, případně jednoduchou mozaiku, odolá takový obklad nejrůznějším módním trendům. Navíc, dlaždičky jsou snadno omyvatelné. Nevýhodou mohou být snad jen spáry, kde se špína a kapky hůře odstraňují. Výhodné jsou pak velké dílce nebo tmavší spárovací hmota.

Elegantní vzhled, i když trochu chladný, s sebou do kuchyně přinese nerez kov.
Elegantní vzhled, i když trochu chladný, s sebou do kuchyně přinese nerez kov.
Freshome.com

Mozaika

Zajímavou a hlavně kreativní variantou obkladu je hravá mozaika. Nejčastěji keramická, lze ale využít kousky skla, kamene, zkrátka materiálů, které se vám hodí a jsou omyvatelné. A pochopitelně, pokud bude mozaika i za varnou deskou, sporákem, pak by materiál mozaiky měl být i odolný teplotám a nehořlavý.

Nerez

Velmi profesionálním a elegantním vzhledem, i když trochu studeným, se může na stěně nad pracovní plochou pochlubit plát nerez plechu. Nemusí se spárovat, snadno se otírá a vydrží takřka navěky. Existuje i varianta, kdy jsou do plátu nerez kovu vytlačeny malé obdélníčky simulující obklad dlaždičkami.

Mozaika dokáže pěkně kuchyni rozveselit.
Mozaika dokáže pěkně kuchyni rozveselit.
Freshome.com

Kámen

Nevšedním materiálem pro obklad za pracovní desku může být i kámen. Vnáší do kuchyně určitý prvek zemitosti a přírody. Navíc není tak pravidelný jako obkladačky a většinou se nespáruje. Jeho nevýhodou ale je, že má v sobě póry, a tak se hůře čistí a chytá se na něj prach. Lze využít i tzv. nepravý kámen, který bývá lehčí, tvarově podobný skutečnému a hlavně jej koupíte za nižší cenu.

Cihly

Stále modernější jsou obklady z cihel nebo jejich napodobenin. Vnášejí do kuchyně hřejivou červenooranžovou barvu. Navíc i když jsou pravidelně poskládané, určitou nerovností odkazují ke starým dobrým časům, kdy se ještě stavělo ručně „cihla k cihle“. Mají podobnou nevýhodu jako kámen, jsou pórovité, a tak se hůře čistí. Stejně jako u kamenného obkladu je ale můžete přetřít transparentním matným lakem a čištění pak bude snadnější.

Sklo

Kalené – tvrzené skelné desky jsou čím dál populárnější. U prodejců naleznete opravdu širokou škálu barev a vzorů. Výhoda je v celistvém povrchu, snadné omyvatelnosti a určité eleganci. Obklad ze skleněné desky také pěkně odráží světlo zpod horních skříněk a mírně díky odrazu prohlubuje prostor.

Jiné materiály

Možností, čím stěnu za pracovní deskou v kuchyni obložit, je mnoho. Dobré je ale myslet na budoucnost, tedy na snadné čištění a stárnutí materiálu. Chcete-li v kuchyni něco opravdu odvážného, pak zkuste třeba omyvatelný nátěr, desku nebo barvu podobnou povrchu školní tabule (můžete si na plochu psát křídou, co bude třeba koupit), vyklepaný měděný plech, bambus apod.

Obklad za kuchyňskou linkou by se ve výsledku měl hlavně líbit a být praktický. Zejména v případě, kdy hodně vaříte. A jestli nemáte na drahé dlaždičky, zkuste náš tip. Těch dražších dlaždiček kupte jen pár, s levnějšími dohromady je umně smíchejte a vytvořte mozaiku. Pochopitelně by měly k sobě nějakým způsobem ladit. Uvidíte, že taková vlastní tvořivost vás bude těšit ještě dřív, než bude dílo hotovo.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Tady už nikdo nepochybuje, že se ocitl v moderním prostředí. Ovšem citlivě připomínajícím vše, co dřívější období ozdobného i účelného dokázalo do prostoru kuchyně včlenit.

INSPIRACE: Vintage kuchyně dýchají teplem

JSSS po proměně v Mělníku

Před a po: Srovnejte si proměnu kuchyně a obýváku v domě u Mělníku

Bambus tvrdostí předčí dub. A je-li nutno povrch renovovat, i podlaha vyrobená z bambusových lamel umožňuje několikanásobné přebroušení.

Sedm druhů podlah do kuchyně. Přehled plusů a minusů


Článek je zařazen v:
Reklama