31. července 2016 05:00
Klára BeščecováCo v kuchyni na stěnu za pracovní desku? Přehled materiálů plus jejich vlastnosti
Součástí kuchyně je pro nás již přirozeně i obklad stěny nad pracovní deskou. Jestli právě dokončujete, nebo naopak ještě přemýšlíte, že byste si kuchyň trochu změnili, či dokonce vybudovali zcela novou, máme pro vás pár tipů, čím vším lze kuchyň obložit.
Stěnu nad kuchyňskou pracovní deskou obkládáme hlavně zpraktických důvodů. Při krájení, vaření a často i mytí nádobí zanechává naše činnost na stěně „nesmazatelnou“ stopu. Díky obkladu ji ale smazat můžeme, lépe řečeno otřít a omýt. Plocha je pak jako nová.
Obklad vkuchyni má ale vedle praktického i svůj estetický rozměr. Často dokáže sladit barvu stěn, skříněk, nábytku a podlahy vjeden harmonický celek. Umí ale také vunifikovaných kuchyních, kde barva a tvar skříněk zůstává silně neutrální, vtisknout prostoru osobitý ráz.
Dlaždičky
Nejznámější je asi obklad zdlaždiček. Vyrábějí se v rozličných tvarech a barevných odstínech. Pokud zvolíte neutrální tvar a barvu, případně jednoduchou mozaiku, odolá takový obklad nejrůznějším módním trendům. Navíc, dlaždičky jsou snadno omyvatelné. Nevýhodou mohou být snad jen spáry, kde se špína a kapky hůře odstraňují. Výhodné jsou pak velké dílce nebo tmavší spárovací hmota.
Obklad za pracovní desku - Obrázek 4 Zdroj: Freshome.com
Mozaika
Zajímavou a hlavně kreativní variantou obkladu je hravá mozaika. Nejčastěji keramická, lze ale využít kousky skla, kamene, zkrátka materiálů, které se vám hodí a jsou omyvatelné. A pochopitelně, pokud bude mozaika i za varnou deskou, sporákem, pak by materiál mozaiky měl být i odolný teplotám a nehořlavý.
Nerez
Velmi profesionálním a elegantním vzhledem, i když trochu studeným, se může na stěně nad pracovní plochou pochlubit plát nerez plechu. Nemusí se spárovat, snadno se otírá a vydrží takřka navěky. Existuje i varianta, kdy jsou do plátu nerez kovu vytlačeny malé obdélníčky simulující obklad dlaždičkami.
Obklad za pracovní desku - Obrázek 3 Zdroj: Freshome.com
Kámen
Nevšedním materiálem pro obklad za pracovní desku může být i kámen. Vnáší do kuchyně určitý prvek zemitosti a přírody. Navíc není tak pravidelný jako obkladačky a většinou se nespáruje. Jeho nevýhodou ale je, že má vsobě póry, a tak se hůře čistí a chytá se na něj prach. Lze využít i tzv. nepravý kámen, který bývá lehčí, tvarově podobný skutečnému a hlavně jej koupíte za nižší cenu.
Cihly
Stále modernější jsou obklady zcihel nebo jejich napodobenin. Vnášejí do kuchyně hřejivou červenooranžovou barvu. Navíc i když jsou pravidelně poskládané, určitou nerovností odkazují ke starým dobrým časům, kdy se ještě stavělo ručně „cihla kcihle“. Mají podobnou nevýhodu jako kámen, jsou pórovité, a tak se hůře čistí. Stejně jako u kamenného obkladu je ale můžete přetřít transparentním matným lakem a čištění pak bude snadnější.
Sklo
Kalené – tvrzené skelné desky jsou čím dál populárnější. U prodejců naleznete opravdu širokou škálu barev a vzorů. Výhoda je vcelistvém povrchu, snadné omyvatelnosti a určité eleganci. Obklad ze skleněné desky také pěkně odráží světlo zpod horních skříněk a mírně díky odrazu prohlubuje prostor.
Jiné materiály
Možností, čím stěnu za pracovní deskou vkuchyni obložit, je mnoho. Dobré je ale myslet na budoucnost, tedy na snadné čištění a stárnutí materiálu. Chcete-li vkuchyni něco opravdu odvážného, pak zkuste třeba omyvatelný nátěr, desku nebo barvu podobnou povrchu školní tabule (můžete si na plochu psát křídou, co bude třeba koupit), vyklepaný měděný plech, bambus apod.
Obklad za kuchyňskou linkou by se ve výsledku měl hlavně líbit a být praktický. Zejména vpřípadě, kdy hodně vaříte. A jestli nemáte na drahé dlaždičky, zkuste náš tip. Těch dražších dlaždiček kupte jen pár, slevnějšími dohromady je umně smíchejte a vytvořte mozaiku. Pochopitelně by měly ksobě nějakým způsobem ladit. Uvidíte, že taková vlastní tvořivost vás bude těšit ještě dřív, než bude dílo hotovo.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: