Lesní kaktusy si libují ve vlhkých korunách stromů. Nebo ve vašem bytě

Na první pohled to vypadá jako nesmysl. Kaktusy si každý představuje růst spíš na poušti než v lese, ale skutečně existují i kaktusy, kterým vyhovuje podnebí v tropických vlhkých oblastech, kde rostou jako epifyty. Některé z nich znáte jako docela běžné pokojové rostliny. Možná máte doma jejich nejznámější zástupce, vánoční a velikonoční kaktusy.

Jak pěstovat lesní kaktusy v bytových podmínkách

Lesní kaktusy na rozdíl od těch pouštních potřebují ke svému životu humózní půdu, dostatek živin, tedy pravidelné přihnojování a umístění v polostínu.

Odkud pocházejí lesní kaktusy

Velké centrum výskytu lesních kaktusů je v Jižní Americe, především v Brazílii a Bolívii. Některé druhy rostou i ve Střední Americe a další pocházejí i z tropické Afriky a Madagaskaru. Většinou rostou jako epifyty na stromech.

Epifyty jsou organismy, které rostou na jiné žijící rostlině, ale neparazitují na ní a o svou výživu se starají samy. Jsou to rostliny, které se zachytávají krátkými kořínky větví a kmenů. Nejčastěji je najdeme v deštných pralesech. Živiny získávají v trhlinách stromů, kde se hromadí organické odpadní látky, a vodu čerpají přímo z vlhkého vzduchu.

Lesní kaktusy v našich bytech

Nejznámějšími zástupci lesních kaktusů jsou vánoční a velikonoční kaktus. České pojmenování získaly podle nejobvyklejšího načasování jejich kvetení.

Na první pohled jsou si oba kaktusy velmi podobné, mají i podobné nároky na pěstování a oba si libují v každoročním letnění od května do září. Vyžadují pravidelnou letní zálivku a rosení, v zimě zálivku velmi omezenou a bez rosení i přihnojování. Vyhovuje jim umístění na světle, například na okně orientovaném na sever, ale nikoliv přímé sluneční paprsky.

Velikonoční kaktus (Hatiora)

Od konce ledna nebo začátkem února se začínají tvořit poupata na velikonočním kaktusu. To je znamení ke zvýšení zálivky a také bychom měli vánoční kaktus přenést do teplejšího prostředí.

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Poupata na vánočním kaktusu se objevují od konce října a kvetení pokračuje většinou až do ledna. Moderní hybridy se však prodávají nakvetlé celoročně.

Jak rozeznat vánoční a velikonoční kaktus

Listy velikonočního kaktusu jsou měkčí a oválné, bez výrazných špiček. Koruna květu u velikonočního kaktusu je zvonkovitá. Kaktus vánoční má květy s patrovitou korunou a články listů výrazně vykrajované do špiček. Oba kaktusy jsou si však velmi podobné, vzhledově variabilní a i doba kvetení se může částečně překrývat.


Přečtěte si také