reklama

Vánoční kaktus: Jak na to, aby byl nejkrásnější právě na Vánoce

Lenka Valjentová
5. listopadu 2020
Vánoční kaktus kvete spoustou nádherných květů právě v době Vánoc, odtud jeho český název. A i barvy jeho květů – červená, fialová a bílá – se skvěle hodí k vánočním svátkům. Chceme-li, aby nám na svátky znovu vykvetla starší rostlina, kterou pěstujeme doma jako pokojovku, musíme jí dopřát šest až osm týdnů před Štědrým dnem předvánoční odpočinek. Vykvete však jenom tehdy, pokud se o ni dobře staráme.
reklama

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus) pochází z deštných pralesů Brazílie. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, takže dnes může mít tradiční červenofialovou barvu květů, ale i různé odstíny červené, růžové, oranžové, fialové, žluté nebo bílé. Kvete spoustou dekorativních zvonkovitých květů v době vánočních svátků. Odtud i jeho i český název.

Správné umístění, teplota a vlhkost

Vánoční kaktus kvete jenom tehdy, pokud se o něj dobře staráme. Nejdůležitějšími podmínkami pro zdárné pěstování vánočního kaktusu je správné umístění, teplota a vlhkost. Chceme-li, aby nám na svátky vykvetla starší rostlina, kterou pěstujeme doma jako pokojovku, musíme jí dopřát předvánoční odpočinek a klid.

7 rad, aby vánoční kaktus rozkvetl na Vánoce

 1. V čase předvánočního klidu, tedy 6 až 8 týdnů před Štědrým dnem, omezíme zálivku vánočního kaktusu, stačí jen jednou za dva týdny, když je zemina opravdu vyschlá. Vánoční kaktus potřebuje vlhký vzduch, proto ho jemně rosíme rozprašovačem.
 2. Rostlinu necháme v místnosti, kde se pohybuje teplota okolo 14 °C. Ideální je například nevytápěná temná chodba nebo místnost se zataženými žaluziemi.
 3. Vánoční kaktus určitě nevykvete, pokud ho necháme od podzimu do jara v teplé místnosti. Bude sice růst a bez problémů prospívat, ale květů se nedočkáme.
 4. Jakmile se objeví na koncích stonkových článků pevně zavinutá poupata (1 až 2 mm), je čas na zálivku jednou týdně a vyšší teplotu okolo 20 °C. Až začne nasazovat poupata, přihnojíme rostlinu tekutým hnojivem bez vápníku, který kaktusům neprospívá. Nejvhodnější je hnojivo přímo určené na kaktusy.
 5. Vánoční kaktus je citlivý na jakékoli změny. Při nakvétání už rostlinu nikam nepřemísťujeme, ani s ní zbytečně neotáčíme a neposunujeme ji, protože to se jí moc nelíbí, nalévající poupata shodí a my budeme mít po parádě.
 6. Pokud i přesto začnou opadávat, může za to příliš suchý vzduch. Vánoční kaktus proto často rosíme. Nikdy nestříkáme vodu přímo na květy, začaly by se na nich tvořit nevzhledné hnědé skvrny.
 7. Kvetoucímu vánočnímu kaktusu nejlépe svědčí teplota okolo 20 °C, vydatnější zálivka a přihnojení.

Jak pečovat o vánoční kaktus z obchodu

 • Když si koupíme vánoční kaktus před Vánocemi, na uvítanou mu doma dopřejeme zálivku a porosení odstátou vodou. Můžeme, ale nemusíme mu přilepšit tekutým hnojivem bez vápníku.
 • Dobře si rozmyslíme, kam si nový vánoční kaktus dáme – vyhradíme mu pevné místo a víc s ním už nemanipulujeme, jinak mu opadají květy i poupata.
 • Vánoční kaktus nesnáší slunce a přímé světlo, takže nejlepším místem pro něj bude polostín, třeba severní okenní parapet. Vyhovují mu celoroční teploty mezi 15 až 20 °C.
 • Nezaléváme ho příliš často ani v době největšího rozkvětu, stačí jednou týdně.

Tipy, co s vánočním kaktusem po odkvětu

 • Až vánoční kaktus úplně odkvete, dáme ho do chladnější a suché místnosti, omezíme zálivku na minimum a už nehnojíme.
 • V místnosti by ale teplota v žádném případě neměla klesnout pod 12 °C.
 • Jednou za tři až čtyři roky vánoční kaktus přesadíme. Nejvhodnějším obdobím je začátek března. Všechnu starou zeminu z kořenů neodstraňujeme, jen rostlinu opatrně přendáme do většího květináče a zasypeme novým substrátem, nejlépe přímo pro kaktusy.

Jak množit vánoční kaktus

Vánoční kaktus snadno namnožíme řízky ze starších rostlin. Během února a března uštípneme stonek s 4–5 články a necháme zakořenit ve vodě anebo rovnou vložíme do malého květináčku se směsí písku a rašeliny a zalijeme. Dáme na polostinné až světlé místo o teplotě 20 až 25 °C a zaléváme, jen když zemina začíná vysychat.

Kaktus velikonoční kontra kaktus vánoční

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je na první pohled vánočnímu kaktusu hodně podobný, jsou takřka k nerozeznání. Jedná se ale o dva rozdílné rody, které se liší jak tvarem stonků, květenstvím, tak i obdobím květu. Zatímco vánoční kaktus kvete v období Vánoc, velikonoční na jaře od března do května paprsčitými květy červené, růžové nebo růžovofialové barvy. Rostlina tvoří sklánějící, rozvětvené stonky složené z plochých článků, které jsou zaoblené, tmavě zelené s vínovým okrajem a nejsou nikdy zubaté. Pochází z jižní Brazílie.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama