Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vánoční kaktus: Jak na to, aby byl nejkrásnější právě na Vánoce

Vánoční kaktus kvete spoustou nádherných květů právě v době Vánoc, odtud jeho český název. A i barvy jeho květů – červená, fialová a bílá – se skvěle hodí k vánočním svátkům. Chceme-li, aby nám na svátky znovu vykvetla starší rostlina, kterou pěstujeme doma jako pokojovku, musíme jí dopřát zhruba šest týdnů před Štědrým dnem předvánoční odpočinek. Vykvete však jenom tehdy, pokud se o ni dobře staráme. Nejdůležitějšími podmínkami pro jeho zdárné pěstování je správné umístění, teplota a vlhkost. Poradíme, jak na to, aby byl nejkrásnější zrovna na Vánoce i jak ho rozeznat od kaktusu velikonočního.
Vydáno: 12.11.2019
Jak na to, aby byl vánoční kaktus nejkrásnější zrovna na Vánoce
Autor: istock.com Jak na to, aby byl vánoční kaktus nejkrásnější zrovna na Vánoce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus) pochází z deštných pralesů Brazílie. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, takže dnes může mít tradiční červenofialovou barvu květů, ale i různé odstíny červené, růžové, oranžové, fialové, žluté nebo bílé. Kvete spoustou dekorativních zvonkovitých květů v době vánočních svátků. Odtud i jeho i český název. Vykvete však jenom tehdy, pokud se o něj dobře staráme. Nejdůležitějšími podmínkami pro zdárné pěstování vánočního kaktusu je správné umístění, teplota a vlhkost. Chceme-li, aby nám na svátky vykvetla starší rostlina, kterou pěstujeme doma jako pokojovku, musíme jí dopřát předvánoční odpočinek a klid.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus) pochází z deštných pralesů Brazílie
Autor: istock.com Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus) pochází z deštných pralesů Brazílie

7 rad, jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl na Vánoce

  1. V čase předvánočního klidu, tedy zhruba 6 týdnů před Štědrým dnem, omezíme zálivku vánočního kaktusu, stačí jen jednou za dva týdny, když je zemina opravdu vyschlá. Vánoční kaktus potřebuje vlhký vzduch, proto ho jemně rosíme rozprašovačem.
  2. Rostlinu necháme v místnosti, kde se pohybuje teplota okolo 14 °C. Ideální je například nevytápěná temná chodba nebo místnost se zataženými žaluziemi.
  3. Vánoční kaktus určitě nevykvete, pokud ho necháme od podzimu do jara v teplé místnosti. Bude sice růst a bez problémů prospívat, ale květů se nedočkáme. 
  4. Jakmile se objeví na koncích stonkových článků pevně zavinutá poupata (1 až 2 mm), je čas na zálivku jednou týdně a vyšší teplotu okolo 20 °C. Až začne nasazovat poupata, přihnojíme rostlinu tekutým hnojivem bez vápníku, který kaktusům neprospívá. Nejvhodnější je hnojivo přímo určené na kaktusy.
  5. Vánoční kaktus je citlivý na jakékoli změny. Při nakvétání už rostlinu nikam nepřemísťujeme, ani s ní zbytečně neotáčíme a neposunujeme ji, protože to se jí moc nelíbí, nalévající poupata shodí a my budeme mít po parádě.
  6. Pokud i přesto začnou opadávat, může za to příliš suchý vzduch. Vánoční kaktus proto často rosíme. Nikdy nestříkáme vodu přímo na květy, začaly by se na nich tvořit nevzhledné hnědé skvrny.
  7. Kvetoucímu vánočnímu kaktusu nejlépe svědčí teplota okolo 20 °C, vydatnější zálivka a přihnojení.
Vánoční kaktus může mít barvu květů červenofialovou, červenou, růžovou, oranžovou, fialovovou, žlutou nebo bílou
Autor: istock.com Vánoční kaktus může mít barvu květů červenofialovou, červenou, růžovou, oranžovou, fialovovou, žlutou nebo bílou

3 tipy, co s vánočním kaktusem po odkvětu

  1. Až vánoční kaktus úplně odkvete, dáme ho do chladnější a suché místnosti, omezíme zálivku na minimum a už nehnojíme. V místnosti by ale teplota v žádném případě neměla klesnout pod 12 °C.
  2. Jednou za tři až čtyři roky vánoční kaktus přesadíme. Nejvhodnějším obdobím je začátek března. Všechnu starou zeminu z kořenů neodstraňujeme, jen rostlinu opatrně přendáme do většího květináče a zasypeme novým substrátem, nejlépe přímo pro kaktusy.
  3. Vánoční kaktus snadno namnožíme řízky ze starších rostlin. Během února a března uštípneme stonek s 4–5 články a necháme zakořenit ve vodě anebo rovnou vložíme do malého květináčku se směsí písku a rašeliny a zalijeme. Dáme na polostinné až světlé místo o teplotě 20 až 25 °C a zaléváme, jen když zemina začíná vysychat. 
Kvetoucímu vánočnímu kaktusu nejlépe svědčí teplota okolo 20 °C, vydatnější zálivka a přihnojení
Autor: istock.com Kvetoucímu vánočnímu kaktusu nejlépe svědčí teplota okolo 20 °C, vydatnější zálivka a přihnojení

Jak pečovat o vánoční kaktus z obchodu

Když si koupíme vánoční kaktus před Vánocemi, na uvítanou mu doma dopřejeme zálivku a porosení odstátou vodou. Můžeme, ale nemusíme mu přilepšit tekutým hnojivem bez vápníku. Dobře si rozmyslíme, kam si nový vánoční kaktus dáme – vyhradíme mu pevné místo a víc s ním už nemanipulujeme, jinak mu opadají květy i poupata. Vánoční kaktus nesnáší slunce a přímé světlo, takže nejlepším místem pro něj bude polostín, třeba severní okenní parapet. Vyhovují mu celoroční teploty mezi 15 až 20 °C. Nezaléváme ho příliš často ani v době největšího rozkvětu, stačí jednou týdně.

Když si koupíme vánoční kaktus před Vánocemi, na uvítanou mu doma dopřejeme zálivku a porosení
Autor: istock.com Když si koupíme vánoční kaktus před Vánocemi, na uvítanou mu doma dopřejeme zálivku a porosení

Prima tip: kaktus velikonoční versus vánoční

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je na první pohled vánočnímu kaktusu hodně podobný, jsou takřka k nerozeznání. Jedná se ale o dva rozdílné rody, které se liší jak tvarem stonků, květenstvím, tak i obdobím květu. Zatímco vánoční kaktus kvete v období Vánoc, velikonoční na jaře do března do května paprsčitými květy červené, růžové nebo růžovofialové barvy. Rostlina tvoří sklánějící, rozvětvené stonky složené z plochých článků, které jsou zaoblené, tmavě zelené s vínovým okrajem a nejsou nikdy zubaté. Pochází z jižní Brazílie.

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) kvete na jaře
Autor: istock.com Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) kvete na jaře
Článek je zařazen v: vánoční kaktus (Schlumbergera) , vánoční kaktus pěstování , rozdíl vánoční a velikonoční kaktus , Vánoce , vánoční dekorace , vánoční kaktus z obchodu
Reklama