Dopřejte vánočnímu kaktusu předvánoční klid. Jen tak tak rozkvete právě na Vánoce
Vánoční kaktus kvete spoustou půvabných květů v době Vánoc. A i barvy květů – nejčastěji červená, fialová a bílá – se skvěle hodí k vánočním svátkům. Aby nám přesně na Štědrý den vykvetl, musíme mu bezpodmínečně dopřát šest až osm týdnů předvánoční odpočinek. Taky poradíme, jak pečovat o vánoční kaktus, který si koupíme.
Vánoční kaktus (Schlumbergera, starší název Zygocactus).pochází z brazilských tropických deštných pralesů. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, takže dnes může mít tradiční červenofialovou barvu květů, ale i různé odstíny červené, růžové, oranžové, fialové, žluté nebo bílé. Kvete spoustou dekorativních zvonkovitých květů v době vánočních svátků. Odtud i jeho i český název.
NENECHTE SI UJÍT: Jak se starat o vánoční květiny, aby krásně kvetly. Poinsettie nesnáší průvan, brambořík teplo, azalka sucho
Jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl na Vánoce
- Vánoční kaktus kvete jenom tehdy, pokud se o něj dobře staráme. Nejdůležitějšími podmínkami pro zdárné pěstování vánočního kaktusu je správné umístění, teplota a vlhkost.
- Chceme-li, aby nám na svátky vykvetla starší rostlina, kterou pěstujeme doma jako pokojovku, musíme jí dopřát předvánoční odpočinek a klid.
- V čase předvánočního klidu, tedy 6 až 8 týdnů před Štědrým dnem, omezíme zálivku vánočního kaktusu, stačí jen jednou za dva týdny, když je zemina opravdu vyschlá. Vánoční kaktus potřebuje vlhký vzduch, proto ho jemně rosíme rozprašovačem.
- Rostlinu necháme v místnosti, kde se pohybuje teplota okolo 14 °C. Ideální je například nevytápěná temná chodba nebo místnost se zataženými žaluziemi.
- Vánoční kaktus určitě nevykvete, pokud ho necháme od podzimu do jara v teplé místnosti. Bude sice růst a bez problémů prospívat, ale květů se nedočkáme.
- Jakmile se objeví na koncích stonkových článků pevně zavinutá poupata (1 až 2 mm), je čas na zálivku jednou týdně a vyšší teplotu okolo 20 °C. Až začne nasazovat poupata, přihnojíme rostlinu tekutým hnojivem bez vápníku, který kaktusům neprospívá. Nejvhodnější je hnojivo přímo určené na kaktusy.
- Vánoční kaktus je citlivý na jakékoli změny. Při nakvétání už rostlinu nikam nepřemísťujeme, ani s ní zbytečně neotáčíme a neposunujeme ji, protože to se jí moc nelíbí, nalévající poupata shodí a my budeme mít po parádě.
- Pokud i přesto začnou opadávat, může za to příliš suchý vzduch. Vánoční kaktus proto často rosíme. Nikdy nestříkáme vodu přímo na květy, začaly by se na nich tvořit nevzhledné hnědé skvrny.
- Kvetoucímu vánočnímu kaktusu nejlépe svědčí teplota okolo 20 °C, o něco málo vydatnější zálivka a přihnojení.
Jak pečovat o vánoční kaktus z obchodu
- Když si koupíme vánoční kaktus před Vánocemi, na uvítanou mu doma dopřejeme zálivku a porosení odstátou vodou. Můžeme, ale nemusíme mu přilepšit tekutým hnojivem bez vápníku.
- Dobře si rozmyslíme, kam si nový vánoční kaktus dáme – vyhradíme mu pevné místo a víc s ním už nemanipulujeme, jinak mu opadají květy i poupata.
- Vánoční kaktus nesnáší slunce a přímé světlo, takže nejlepším místem pro něj bude polostín, třeba severní okenní parapet. Vyhovují mu celoroční teploty mezi 15 až 20 °C.
- Nezaléváme ho příliš často ani v době největšího rozkvětu, stačí jednou týdně.
Vánoční kaktus proto často rosíme. Nikdy nestříkáme vodu přímo na květy, začaly by se na nich tvořit nevzhledné hnědé skvrny. Zdroj: Pixabay
Co dělat s vánočním kaktusem po odkvětu
- Až vánoční kaktus úplně odkvete, dáme ho do chladnější a suché místnosti, omezíme zálivku na minimum a už nehnojíme.
- V místnosti by ale teplota v žádném případě neměla klesnout pod 12 °C.
- Jednou za tři až čtyři roky vánoční kaktus přesadíme. Nejvhodnějším obdobím je začátek března. Všechnu starou zeminu z kořenů neodstraňujeme, jen rostlinu opatrně přendáme do většího květináče a zasypeme novým substrátem, nejlépe přímo pro kaktusy.
INSPIRUJTE SE: Brambořík kvete od podzimu až do jara. Jak se o půvabnou pokojovou květinu správně starat
Jak množit vánoční kaktus
Vánoční kaktus snadno namnožíme řízky ze starších rostlin. Během února a března uštípneme stonek s 4–5 články a necháme zakořenit ve vodě anebo rovnou vložíme do malého květináčku se směsí písku a rašeliny a zalijeme. Dáme na polostinné až světlé místo o teplotě 20 až 25 °C a zaléváme, jen když zemina začíná vysychat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejčastější chyby při pěstování azalky v květináči: příliš tepla, suchý vzduch a špatná zálivka
Kaktus velikonoční x kaktus vánoční
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je na první pohled vánočnímu kaktusu hodně podobný, jsou takřka k nerozeznání. Jedná se ale o dva rozdílné rody, které se liší jak tvarem stonků, květenstvím, tak i obdobím květu. Zatímco vánoční kaktus kvete v období Vánoc, velikonoční na jaře od března do května paprsčitými květy červené, růžové nebo růžovofialové barvy. Rostlina tvoří sklánějící, rozvětvené stonky složené z plochých článků, které jsou zaoblené, tmavě zelené s vínovým okrajem a nejsou nikdy zubaté. Pochází z jižní Brazílie.
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je na první pohled vánočnímu kaktusu hodně podobný Zdroj: iStock
Zdroje: Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen), Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), cs.wikipedia.org, ceskestavby.cz