Ložnice

14. listopadu 2017 10:00

Matouš Hartman

Zařiďte si ložnici pro klidný spánek. Tyto tipy vám pomohou snáze usnout

Můžete si uvařit medvědí mléko, nebo si dokonce dát prášek na spaní, ale i jednoduché změny vaší ložnice mohou přispět k pohodovějšímu spaní. Vyzkoušejte je a uvidíte, že se vaše ložnice promění v lepší místo nejen pro spánek.

O důležitosti spánku nikdo nepochybuje. Je potřeba si odpočinout, abyste měli energii na další den. Jenže většina z nás se prostě pořádně nevyspí, natož do růžova. Mnohdy za to mohou naše vlastní ložnice, protože jim nevěnujeme tolik pozornosti jako třeba obývacímu pokoji. Přitom se dá docela jednoduše zařídit, aby se z ložnice stalo to nejpříjemnější místo v domě, ze kterého o víkendech nebudete chtít odejít a kde budete trávit odpoledne.

Sežeňte si pořádné závěsy

Začněte u zatemnění oken. Venkovní žaluzie ještě stále v Česku nepatří k standardu, i když fungují nejlépe a v jižní Evropě si tak lidé mohou užít spánek během siesty, jako by byla noc. Kupte si proto pořádné závěsy, které nedovolí světlu, aby vstoupilo dovnitř, ať se jedná o žárovky lamp v noci nebo sluníčko poránu.

Začněte u závěsů, neměly by pouštět světlo, Foto: istock.com

Nepřehánějte to s barvami

Což neznamená, že by vaše ložnice měla být nudně béžová, ale ostré svítivé barvy nenavodí pocit pokoje, který potřebujete. Vyhněte se krvavě červené nebo sytě oranžové. Lepší bude třeba modrá (ta ostatně i opticky snižuje teplotu pokoje a v chladné místnosti se spí lépe než ve vyhřáté) nebo šedá.

Nenechte se oslnit

Jaké máte v ložnici světlo? Rozhodně by nemělo být bílé a moc jasné. Lepší je více lampiček se stínidly, které dodají pokoji útulnou atmosféru. Přechod ze studeného světla do tmy usínání vůbec nepomůže. Je lepší se na spánek připravit právě tak, že si budete svítit teplým a ne moc jasným světlem.

Tmavé stěny a tlumené barvy jsou jednou z možností, jak zajistit snazší usínání, stejně jako neoslňující světlo, Foto: istock.com

Pořiďte si květiny. Nemusí to být nijaké choulostivé rostliny, o které se budete muset pořád starat, i hezký kaktus poslouží. Příroda přinese pocit klidu. Trocha zeleně nikdy nikomu neuškodila a v tomhle případě pomůže.

Pořiďte si květiny.

Nemusí to být nijaké choulostivé rostliny, o které se budete muset pořád starat, i hezký kaktus poslouží. Příroda přinese pocit klidu. Trocha zeleně nikdy nikomu neuškodila a v tomhle případě pomůže.

Nevyužívejte ložnici jen na spaní.

V ložnici je lože, má se tam spát. Ne tak docela. Ložnice se může proměnit i ve vaše útočiště před okolním světem. Je to ta nejvíce soukromá část bytu, kam si nezvete návštěvy. Vytvořte si zde prostor pro sebe. Perfektně poslouží třeba ušák nebo gauč a stoleček na knížky. Přidejte koberec a schovávačka před problémy je hotová. Můžete tu praktikovat dánskou relaxaci hygge a prostě si odpočinout.

Rostliny pokoj zútulní a pohovka vytvoří prostor jen pro vás, Foto: istock.com

(mh)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také