Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Ložnice je nejintimnější zóna bydlení. Naplánujte ji, aby byla dokonalá

Chrám vašeho klidu a spánku. Oáza, kam můžete jen vy a několik vyvolených. Místo, kde se cítíte nejbezpečněji a nejpříjemněji. Taková by měla být ložnice. Jak ji ale naplánovat, aby byla dokonalá?
Vydáno: 25.09.2017
Zařiďte si dokonalou ložnici!

Hned na začátek si zapamatujte tři základní slova na T, bez kterých to nepůjde: ticho, tma, teplota.

Vaše ložnice by se neměla stát ani jídelnou, ani IT koutkem a už vůbec ne pracovnou. Tady se bude spát a k dokonalé relaxaci potřebujte klid a pohodlí. Špatně zařízená ložnice vám může pekelně zavařit, protože nesplní svou misi a vy si v ní neodpočinete. Jaká jsou tedy pravidla pro dokonalou ložnici?

1) Kam s postelí?

Nejdůležitější je umístění postele! Neměla by být umístěna v těsné blízkosti dveří, ale spíše v rohu místnosti, odkud je na dveře dobrý výhled. Díky tomu bude zachováno soukromí, které je v ložnici životně důležité. Pokud to váš prostor neumožňuje, můžete si pomoci třeba přemístitelným paravánem, který prostor vašeho soukromí oddělí alespoň symbolicky.

Vyklápěcí postel vám ušetří prostor.

Tipy do malého bytu: Zabírá vám postel místo? Šikovně ji ukryjte!

2) Jaké barvy?

V místnosti mají převládat klidné neutrální nebo studené barvy. Pestré a aktivní odstíny, jako je červená, sytě žlutá, oranžová, výrazně zelená usínání nesvědčí. Barvy zvolte raději pastelové a něžné, jen tak nebude vaše pozornost ničím rušena a dojde k relaxaci. Zvolte odstíny fialkové, zelené - pistáciové a bleděmodré, sázkou na jistotu je pak bílá barva, kterou nemusíte šetřit. Bílá navíc navozuje pocit čistoty, takže se do ložnice skvěle hodí.

Vsaďte na pastelové barvy. Foto: Vsaďte na pastelové barvy. Foto: istock.com

3) Který pokoj?

Vaše ložnice by měla být orientovaná na sever nebo východ. Spát byste měli v klidové zóně domu, což jsou pokoje s okny do zahrady nebo do dvora. Pokud není zbytí a máte okna do ulice, opatřete je žaluziemi a zatemňovacími závěsy, které vás oddělí od hluku a světel pouličních lamp.

Ložnice je nejdůležitější prostor ve vašem bytě. Foto: Ložnice je nejdůležitější prostor ve vašem bytě. Foto: istock.com

4) Kolik stupňů?

Spaní máme spojené s pocitem tepla, ale ideální teplota v ložnici by neměla být příliš vysoká. Doporučuje se kolem 18- 20 stupňů celsia. Místnost by měla být také dobře větratelná.

V ložnici trávíme ty nejintimnější chvíle. Foto: V ložnici trávíme ty nejintimnější chvíle. Foto: istock.com

5) Jak osvětlit?

Doporučuje se příjemné a nepříliš silné osvětlení. Řekněme, že by mělo být spíše náladové, tlumené a v teplých tónech. Lampičky na nočních stolcích volte určitě se směrovatelným světlem, díky tomu se vám bude v posteli příjemně číst, ale světlo vás nebude unavovat. V centru místnosti nechte vyniknout elegantní lustr.

Tlumené osvětlení vykouzlí tu správnou atmosféru. Foto: Tlumené osvětlení vykouzlí tu správnou atmosféru. Foto: istock.com

6) V čem usínat?

Ložnice si přímo říká o textilní materiály, ale nic nepřehánějte. Hromady dekorativních polštářků mohou být více k vzteku než užitku. Každý lapač prachu a potažmo roztočů navíc není žádoucí. Pozornost věnujte zejména krásným a praktickým závěsům a investujte do kvalitní matrace, pokrývek a povlečení. Je dobré  dobré mít různé ložní prádlo na léto i na zimu. V zimě nás nejlépe zahřeje flanel, krep nebo bavlna. V létě zase skvěle ochladí bavlněný satén, nebo lněné plátno.

(ku)

Další články:

Čím se v zimě přikrýt?

Zachumlejte se do peřin: Čím se přikrýt, když přicházejí chladné dny?

Stolek v rustikálním stylu nahradí i ten noční...

Proměňte ložnici v ráj ve stylu útulného venkova. Těchto devět věcí vám pomůže

Zařiďte si útulný domov, kam se budete rádi vracet.

5 triků, které z vašeho bytu udělají útulné hnízdečko

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama