25. září 2017 14:24
Tereza JavorováLožnice je nejintimnější zóna bydlení. Naplánujte ji, aby byla dokonalá
Chrám vašeho klidu a spánku. Oáza, kam můžete jen vy a několik vyvolených. Místo, kde se cítíte nejbezpečněji a nejpříjemněji. Taková by měla být ložnice. Jak ji ale naplánovat, aby byla dokonalá?
Hned na začátek si zapamatujte tři základní slova na T, bez kterých to nepůjde: ticho, tma, teplota.
Vaše ložnice by se neměla stát ani jídelnou, ani IT koutkem a už vůbec ne pracovnou. Tady se bude spát a k dokonalé relaxaci potřebujte klid a pohodlí. Špatně zařízená ložnice vám může pekelně zavařit, protože nesplní svou misi a vy si v ní neodpočinete. Jaká jsou tedy pravidla pro dokonalou ložnici?
1) Kam s postelí?
Nejdůležitější je umístění postele! Neměla by být umístěna vtěsné blízkosti dveří, ale spíše vrohu místnosti, odkud je na dveře dobrý výhled. Díky tomu bude zachováno soukromí, které je vložnici životně důležité. Pokud to váš prostor neumožňuje, můžete si pomoci třeba přemístitelným paravánem, který prostor vašeho soukromí oddělí alespoň symbolicky.
2) Jaké barvy?
V místnosti mají převládat klidné neutrální nebo studené barvy. Pestré a aktivní odstíny, jako je červená, sytě žlutá, oranžová, výrazně zelená usínání nesvědčí. Barvy zvolte raději pastelové aněžné, jen tak nebude vaše pozornost ničím rušena adojde krelaxaci. Zvolte odstíny fialkové, zelené -pistáciové ableděmodré, sázkou na jistotu je pak bílá barva, kterou nemusíte šetřit. Bílá navíc navozuje pocit čistoty, takže se do ložnice skvěle hodí.
Vsaďte na pastelové barvy. Foto: istock.com
3) Který pokoj?
Vaše ložnice by měla být orientovaná na sever nebo východ. Spát byste měli v klidové zóně domu, což jsou pokoje s okny do zahrady nebo do dvora. Pokud není zbytí a máte okna do ulice, opatřete je žaluziemi a zatemňovacími závěsy, které vás oddělí od hluku a světel pouličních lamp.
Ložnice je nejdůležitější prostor ve vašem bytě. Foto: istock.com
4) Kolik stupňů?
Spaní máme spojené s pocitem tepla, ale ideální teplota v ložnici by neměla být příliš vysoká. Doporučuje se kolem 18- 20 stupňů celsia. Místnost by měla být také dobře větratelná.
V ložnici trávíme ty nejintimnější chvíle. Foto: istock.com
5) Jak osvětlit?
Doporučuje se příjemné a nepříliš silné osvětlení. Řekněme, že by mělo být spíše náladové, tlumené avteplých tónech. Lampičky na nočních stolcích volte určitě se směrovatelným světlem, díky tomu se vám bude vposteli příjemně číst, ale světlo vás nebude unavovat. V centru místnosti nechte vyniknout elegantní lustr.
Tlumené osvětlení vykouzlí tu správnou atmosféru. Foto: istock.com
6) V čem usínat?
Ložnice si přímo říká o textilní materiály, ale nic nepřehánějte. Hromady dekorativních polštářků mohou být více k vzteku než užitku. Každý lapač prachu a potažmo roztočů navíc není žádoucí. Pozornost věnujte zejména krásným a praktickým závěsům a investujte do kvalitní matrace, pokrývek a povlečení. Je dobré dobré mít různé ložní prádlo na léto ina zimu. Vzimě nás nejlépe zahřeje flanel, krep nebo bavlna. Vlétě zase skvěle ochladí bavlněný satén, nebo lněné plátno.
(ku)