Obývací pokoj

26. června 2017 06:00

Iva Kropáčková

14 důkazů, že zrcadlo patří i do obývacího pokoje. Má co nabídnout

Zrcadlo je úžasným pomocníkem, kterým můžete v interiéru doslova kouzlit, a zároveň krásnou dekorací. Odráží světlo z venku dovnitř – celý prostor místnosti tak umí krásně prosvětlit a zútulnit. Je proto škoda ho mít jen v koupelně nebo předsíni...

Zrcadlo užijete v každé místnosti, ať je zařízena v jakémkoliv stylu. Na trhu jich je nepřeberné množství, v nejrůznějším provedení, velikosti, zdobnosti, typu uchycení apod. V koupelně by chybět nemělo, v dlouhých tmavých chodbách je takřka nutností kvůli prosvětlení a zvětšení prostoru. Ale ze stejného důvodu se hodí dát zrcadlo i do obýváku či kuchyně, kde trávíme nejvíc času. Zrcadlo totiž umí doslova zázraky: Když je správně umístěno, umí opticky zvětšit prostor, prosvětlit ho a podle učení Feng-shui odhánět i negativní energii.

Nahradí i obrazy

Nebojte se dát zrcadlo, ať ve starožitném rámu nebo bez něj, nad pohovku či kuchyňský stůl. Působí to originálně, impozantně i útulně. Může být veliké nebo naopak menší, ale třeba s ozdobným, zajímavým rámem. Máte-li krb, dobře vypadá, když umístíte zrcadlo nad něj.

Triky pro malé místnosti

Na zrcadla byste neměli určitě zapomenout, pokud máte malé místnosti. S jejich pomocí totiž dokážete prostor opticky nafouknout. Máte-li úzký obývák či jinou místnost, kterou byste rádi opticky rozšířili, umístěte podél stěny vodorovné pruhy ze zrcadel. Tím dosáhnete žádoucího efektu. Více světla získáte tak, že umístěte ideálně úzké dlouhé zrcadlo naproti oknu. Dejte si ale pozor na to, aby se v něm neodrážely sluneční paprsky, které by nepříjemně svítily do očí.

Obývák s jídelnou, kuchyní a zrcadlová stěna, Foto: iStock

Pryč s negativní energií

Zrcadla jsou velmi důležitým kouskem domácnosti i podle Feng shui. Umí zdvojnásobit vše, co odráží. Odrážet by tak mělo jen to hezké na pohled – například krásnou dekoraci. A aby na vás a vaše rozpoložení působilo dobře, mělo by být umístěno ve výšce hlavy a ne přímo proti dveřím.

A tady se už podívejte na přehlídku interiérů, která vám dokáže, že zrcadlo prostě do obýváku (či jídelny) patří nebo přinejmenším mu to tam prostě sluší:

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také