Obývací pokoj

13. března 2017 06:00

Jana Brass

7 zásad moderního stylu. Inspirujte se a zařiďte si domov v moderním duchu

Pro každého z nás se může pod pojmem moderní styl bydlení skrývat něco trochu jiného. Většinou však jaksi poznáme, že jsme se ocitli v nějakém „moderně“ zařízeném prostoru.

Jestli rádi jdete s dobou a slovíčko „moderní“ vás láká ve spojení téměř s čímkoli, pak se na chvilku začtěte do řádků níže. Přinášíme vám inspiraci, abyste si vaši domácnost mohli v moderním duchu upravit, nebo dokonce zcela nově zařídit.

Rovné a ostré

Slovíčko moderní se v designu nábytku, interiéru, ale i v architektuře pojí hlavně s alternativou, kterou kdysi umělci a architekti navrhli ke starším zdobným stylům. Moderní design se tedy vyznačuje jednoduchými liniemi. Jenže doba postupuje stále dál a dál a s ní se mění i vkus. V dnešním pojetí je tak moderní i hra trochu složitěji propletených křivek a oblé hrany.

Moderní koupelny se vracejí občas k samostojným vanám. Jak však vidíte, ve velmi zjednodušeném pojetí. Foto: iStock

Velké, ale i malé

Moderní spočívá rovněž v oslnění výdobytky techniky. Můžete si tak domů pořídit velkoformátové dlaždice, plovoucí podlahu s dokonalou strukturou dřeva, avšak vlastnostmi laminátu, využít výhod plastické hmoty v doplňcích i v nábytkovém vybavení atd. Na druhou stranu je dnes zcela bez problémů možné sehnat do koupelny krásnou kostičkovanou mozaiku, kterou řemeslníci obloží stěny i podlahu za pár hodin.

Barevný svět

Moderní dnes už není jen bílá barva na stěnách. I když asi ta snad nikdy nezestárne. Nejčerstvější trend ji dohání v pastelových barvách, které jsou dokonale sladěny se stejným odstínem třeba osvětlení, které obklopují. Můžete ovšem využít i nevšední odstíny namíchané přesně podle vaší chuti, a dokonale si tak dotvořit svůj domov.

Propojenost interiérů je výdobytkem moderních stavebních technologií, kdy už není třeba tolik nosných stěn. Foto: iStock

Nestárnoucí hvězda

„Star“ mezi materiály spojenými s bydlením je bezesporu dřevo. Jeho moderní pojetí v interiéru se jako by rozchází do dvou linií. Na jedné straně se setkáte s dokonale opracovaným nábytkem se skvělou povrchovou úpravou, na straně druhé současné interiéry zdobí hrubě se tvářící dřevěné povrchy, jež se snaží vnést do obydleného prostoru alespoň trochu vlahé nedokonalosti přírody.

Kov je také stálice

Kov patří k bydlení už mnohá staletí. V současnosti se prosazuje v podobě chromu a nerezové oceli. Výrobky z nich jsou neodmyslitelnou součástí moderního nábytku, včetně klik u dveří a vybavení koupelny. Uchvacují dokonalým leskem, jakousi studenou krásou, jež okouzluje kromě různorodých tvarů také zdáním absolutní čistoty. Chlad se v interiéru pak zahání právě výše zmíněným dřevem a výrobky z něho.

Ani krb nechybí v moderním interiéru. Pochopitelně pojatý ve zcela netradičním designu. Foto: iStock

Všeho co nejméně

Pro moderní interiér je typické, že v něm nenajdete zbytečnosti. Tedy zbytečné ozdoby, jako jsou sloupy, lišty, ozdobné lemování apod. V prostoru se však nenachází ani mnoho zbytečných předmětů, vázy, knížky suvenýry. Vše je schované, aby vynikla prostornost a jednoduchost interiéru.

Šokující prvek

Občas se v současných velmi čistých interiérech setkáte také s jedním stěžejním zdobným prvkem, který vás zaujme hned při příchodu do místnosti. Obraz moderního umění, sytě červený gauč, nezvyklá židle z plastu, extrémně veliká váza, lampa s velikým stínítkem apod.

Dřevěné podlahy se hřejí na výsluní zájmu už opravdu hodně dlouho. Moderní opracování z nich dělá velmi trvanlivou součást domova. Foto: iStock

To vše může být moderní interiér. Vy si ale ten svůj můžete vytvořit zcela podle sebe a zabydlet si ho předměty, které máte rádi a které vytvářejí pro vás teplo domova. Moderních stylů je totiž víc, například eko, minimalistický, ale i eklektický...

Možná vás budou k vašemu osobnímu modernímu domácímu stylu inspirovat i fotografie v galerii. Přesvědčí vás, že bydlet moderně nemusí hned znamenat bydlet v prázdném a studeném prostředí bez srdce.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také