Obývací pokoj

23. února 2017 14:55

Markéta Zídková

Bydlení pro městského kovboje aneb Jak dostat do bytu vkusně westernový styl

Westernový styl se stoprocentně hodí na chlapu, ale do bytu? Kůže a masivní nábytek se určitě nehodí do panelákového tři plus jedna, ale přesvědčíme vás, že i kovbojský styl dostanete do městského bytu vkusně tak, aby to nebylo jak pěst na oko.

I když se to tak možná na první pohled nezdá, je interiérový design inspirovaný architekturou amerického Divokého západu pro nás vlastně exotický. Na druhou stranu, jak sami uvidíte, v mnohém se blíží rustikálnímu stylu, který i tady ve střední Evropě dobře známe. Když se k jeho klasickým prvkům přidá moderním pojetí, vyjde z toho příjemné prostředí, které celkem dobře zapadne do moderního pojetí dnešní domácnosti. Co je tedy typické pro tento styl v interiéru.

Dřevo

Základem westernového stylu je pochopitelně dřevo. Do současného interiéru stejně jako do staršího vždy zapadne, jde jen o to, jak bude opracované, z jakého stromu bude a jakou funkci bude v interiéru plnit.

Pokud chcete třeba u vás doma prodchnout prostor alespoň trochu atmosférou Divokého západu, pak jistě sáhněte po plovoucí podlaze s dezénem dřeva. Jeho struktura by měla být opticky dostatečně znatelná a velikost jednotlivých „parket“ by měla být spíše širší. Fascinující je třeba barva a struktura amerického ořechu. Dřevem však můžete pokrýt rovněž stěnu. V modernějším pojetí však raději jen jednu, nebo její část. Zbytek stěn může zůstat jen v barvě omítky – bílé, béžové apod.

Dřevo je však stavebním materiálem i mnoha kusů nábytku. U něj může a nemusí dřevo převažovat. Co by však na vybavení interiéru nemělo chybět, je kování, které se už z dálky hlásí k tomu, že bylo převáženě ručně ukované. Může mít nádech barvy mědi nebo být černé. Málokdy však světlé a lesklé.

Kůže

Zvířecí kůže a její věrné náhražky jsou dalším poznávacím prvkem našeho dnes probíraného stylu. V čalounění nábytku je kůže hustě přichycena k dřevěné konstrukci cvočky. V dnešním moderním zákoutí se náramně vyjímá pohodlná kožená pohovka a křesla, a to převáženě masivnějšího vzhledu. Kůže může být ale i ozdobou stěny nebo plnit funkci koberečku.

Kožešiny vnášejí teplo. Foto: youtube screenshot

Oheň

Pokud máte možnost si u sebe doma vytvořit odvětraný krb, pak i to pěkně doladí prostředí. Krb se však může objevit i v bytě. Stačí sáhnout po bytových biokrbech, které spalují biolíh, a nepotřebují tak komín. Dokonce je možné je zabudovat do nábytku. I to uvidíte v naší dnešní galerii.

Vysloužilé dekorace

Dostáváme se k výzdobě. U lamp byste mohli při zařizování vašeho hnízdečka trochu ušetřit, inu přece jen nejvěrnější westernovému stylu jsou petrolejky. Pokud ale chceme jít s dobou, bude lepší si lustr a lampy pořídit elektrické, byť například petrolejkami inspirované.

Výborně se do interiéru hodí i jednotlivé předměty, které už svou praktickou funkci pozbyly stářím, nicméně jejich kvalitní provedení si zaslouží, aby je oči domácích i hostů obdivovaly. V našem dnešním případě jsou to třeba dřevěná kola od vozu, sedlo, bič, opratě apod. Máte-li místo, ihned prostoru vtisknou nezaměnitelný ráz. Ostatně, můžete se inspirovat v použití jednotlivých prvků stylu Divokého západu v naší galerii.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také