Obývací pokoj

12. června 2017 08:33

Markéta Zídková

Architekt proměnil starou cementárnu ve svůj domov. Jedinečný interiér vám vezme dech

Jakmile Ricardo Bofill v roce 1973 zahlédl odstavenou cementárnu, uvědomil si její skrytý potenciál. Zrodila se „La fábrica“, projekt úchvatného sídla, který dokončil o bezmála 45 let později.

Tato továrna stojící nedaleko Barcelony je z období první světové války. V době, kdy ji architekt se svým týmem koupil, byla už mimo provoz a vyžadovala rozsáhlé opravy – či úpravy. Po letech dílčí demontáže se penzionovaný architekt zaměřil na exteriér a okolí rozsáhlé průmyslové stavby, které nechal osázet vegetací. Přestavěné a zrenovované interiéry pak zařídil stylovým nábytkem jako moderní prostory pro práci i pro bydlení. Každá z místností je koncipovaná pro svůj jedinečný účel a žádná se nepodobá jiné. „Mám tu pocit života ve svém vlastním vesmíru, který mě chrání před okolím a jeho všedním životem,“ pochvaluje si Ricardo Bofill na svých stránkách. V jeho nevšední rezidenci, ale i na její střeše nebo zahradě je spousta míst k aktivnímu odpočinku nebo i k rozjímání Důležitou součástí jeho přestavěné továrny jsou ale také prostory určené k práci. Bofillův tým totiž část rezidence používá jako ateliér.

La fábrica zatím ještě není dokončená, ale práce na ní stále pokračují. Je na ni zvláštní pohled. Vysoké průmyslové komíny, jež kdysi chrlily oblaka kouře, tiše obrůstají vegetací.Zde najdete více o projektu La fábrica.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také