Hravé bydlení: Pořiďte si ekologický nábytek z papíru. Anebo si ho vyrobte. Poradíme, jak

Už vás nudí klasický dřevěný nábytek a ani umělohmotná židle vám nepřipadá nic moc? Pokud vás láká alternativa a navíc vám ani slovo ekologie není cizí, poohlédněte se po papírovém nábytku.

Kdyžse řekne papírový nábytek, napadne vás možná vaše první studentské bydlení, kde police nahrazovaly dočasně krabice od banánů. Nenechte se však mýlit, papírový nábytek může patřit ke skvostům bytového designu. Pořizovací cena takového nábytku může být rekordně levná, ale najdou se i kousky věhlasných designérů, které levné opravdu nejsou. Ale stále si zachovávají svou hlavní přednost a tou je snadná a ekologická likvidace. Už samotný nový nábytek se vyrábí z recyklovaného papíru, a když doslouží, snadno se ho zase ve sběrných surovinách zbavíte.

Papírový nábytek je velmi lehký, a tak jej snadno přenesete z obchodu sami. Prodává se snad bez výjimky rozložený a sami si jej podle návodu složíte. K montáži není nutné lepidlo ani žádné šroubky. Vše je jen chytře vymyšlenou skládačkou. Pusťte se tedy s chutí do hry! Papírový nábytek si při troše šikovnosti můžete vyrobit i sami. Skvělým materiálem jsou papírové role od koberců a metrového textilu a různě velké kartonové krabice. Při pečlivém nařezání a zapasování do sebe nebudete dokonce potřebovat ani lepidlo. Hotový nábytek můžete barvit nitrocelulózovými barvami na dřevo nebo modelářskými barvami. Pozor na barvy ředitelné vodou, které by mohly papír zkroutit.

Slovo designéra nábytku a dekorací z papíru

Michaela Horáčková

Proč patřím mezi nadšence papírového nábytku? Hlavní myšlenkou u mě byla a stále zůstává ekologie. Poprvé mě napadlo vymýšlet vlastní nábytek z papíru ve chvíli, když jsem přemýšlela, že musím synovi pořídit nějaký malý stoleček na čmárání, ale hned jsem si řekla, že s ním bude jen krátce a kam s ním potom… Nemám ráda hromadění věcí a už vůbec ne skladování nábytku, který už „nepotřebujeme“. Plasty jsem zavrhla hned. Ačkoli v práci jako designérka pracuji se všemi dostupnými materiály, tedy i s plasty, tak k dětem do pokojíčku se mi nějak nehodí. Navíc jsem studovala papírenskou školu a papír považuji za skvělý a všestranný materiál.

Víte, že…

… někdy na začátku osmnáctého století se v Evropě objevil první nábytek z papírové hmoty, nazvané papier-maché. Je to papírová drť, která se vylije do formy a nechá ztvrdnout. Tento materiál není sice příliš pevný, lze ho však kombinovat s klasickými materiály, jako je dřevo a kov, nebo s ním dotvořit konstrukci z papírových rour.

Netradiční jídelna

Souprava stolu, židlí a polic je v natolik nadčasovém designu, že se hodí téměř do každého interiéru.

Netradiční stůl pro velkou rodinu

Ještě před několika lety si nikdo nedokázal představit, že by se posadil na papírovou židli k papírovému stolu. Dnes vám představujeme unikátní designový koncept nábytku z papíru KUBEDESIGN.

V námořnickém stylu

Polička ve tvaru loďky bude skvělým doplňkem moderně romantického pokoje.

Polička ve tvaru loďky; foto: Unlimited design

Křeslo pro královnu

Křeslo POLLY z vrstvené lepenky, kovové podnože a polštáře z přírodních vláken.

Stylové křeslo; foto: Alax

Lehká i praktická

Papírový nábytek si snadno přenesete z místa na místo. Praktická stolička je vyrobena za 100% recyklovatelné vlnité lepenky, je stabilní, má vysokou nosnost a je velice lehká a pohodlná.

Stolička z vlnité lepenky; foto: Kartondesign

I mazlíčci si zaslouží design

Oboustranně použitelné škrabadlo s jednoduchým, avšak velice praktickým designem. Horní část vytváří ideální plochu pro odpočinek. Díky své výšce a dokonalé stabilitě má kočka bezpečný rozhled po bytě a cítí se sebevědomě. Otvory podporují její přirozené chování a svádějí ke skotačení.

Škrabadlo pro kočky; foto: Kartondesign

Sim.sedl.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také