Obývací pokoj

27. března 2017 06:00

Jana Brass

Krb a televize nad sebou? To nefunguje. Jak je tedy umístit?

Moderní technika nás dnes obklopuje na každém kroku,a tak jak nám pomáhá, my se jí přizpůsobujeme. Ale leckdy na úkor našeho zdraví.

Stačí si připomenout, jak dlouho a často držíme mobil u ucha nebo se skláníme nad jeho displejem. Podívejme se ale na to, jak nás může ničit špatně umístěná obrazovka televize.

Místo zážitku z filmu bolest

Kdo má krb a rád si v něm zatopí, avšak také miluje sledovat své oblíbené televizní pořady. Někdy skloubí obé v jedno a obrazovku TV umístí nad krb. Ovšem nemusíte mít hned krb, stačí, když jednoduše vaši domácí TV umístíte příliš vysoko.

Mít dvě lákadla pro oči je vlastně kontraproduktivní. Neužijete si pořádně ani jedno. Foto: iStock

Jak poznáte, že jste s výškou umístění přestřelili? Zeptejte se přinejmenším svého krku. Bolesti vám hned napovědí. Pokud směřují vaše oči vzhůru upoutány seriálem, zvednete i bradu a najednou máte nepřirozenou polohu hlavy. Podívejte se na zpomalené záběry figuríny v crash testu vozidla a uvidíte, jak nepřirozeně při nárazu zvrátí hlavu dozadu! My si takhle posedíme někdy až několik hodin.

Obří rozměry, malé soukromí

Další věcí, nad kterou bychom se měli zamyslet, je trochu soukromí, které máme doma rádi. Jenže se zvětšujícími se obrazovkami začínají naše televize dosahovat obřích rozměrů, takže i když třeba soused vedle v domě ani nechce, docela dobře vidí, jakému pořadu právě věnujete svou pozornost. Nehledě na to, že najednou rozměr obrazovky převyšuje rozměr ohniště pod ní.

Problém s televizí nad krbem lze vyřešit tím, že obrazovku umístíte vedle hřejivého místa. Foto: iStock

Dva v jednom nejsou jedno

Televize a krb nad sebou sice sdílejí jeden svislý prostor, my se ale dokážeme soustředit buď na jedno, nebo na druhé. Takže mít dvě lákadla pro oči nad sebou je vlastně kontraproduktivní. Neužijete si pořádně ani jedno.

Řešení jsou jednoduchá

Televizi umístěte vedle krbu. Má to nejen své estetické plus, ale navíc máte šanci televizi umístit do správné výšky a někdy i do vhodnější vzdálenosti tak, aby vám z delšího sledování filmu zůstaly jen příjemné zážitky a nejen bolest za krkem. Správná výška znamená v úrovni očí, a to ve chvíli, kdy se na TV díváte. Podumejte tedy, jak vysoko je máte, když zapadnete do sedačky.

I toto je řešení. Jednoduše umístit krb a TV na stěny, které k sobě v rohu přiléhají. Foto: iStock

Přilehlé stěny

Nebo můžete využít stěn, které k sobě přiléhají rohem. Na jedné z nich bude viset televize, na druhé bude potom krb. Budete-li mít rohovou sedačku, pak využijete vždy takovou její stranu, která vám umožní nejlepší výhled na jedno či druhé.

Dva prostory

Pokud je váš pokoj je dostatečně velký, rozdělte prostor do dvou odlišných oblastí: jedna bude určena pro sledování televize a druhý prostor zas k posezení a relaxaci u ohně. Menší nábytkářské firmy nabízejí někdy i možnost pokoj přepůlit otočným zařízením, na jehož jedné straně je krb a z druhé strany televize. Otočíte si k sobě, co právě v danou chvíli chcete.

Jedno nebo druhé a zábavy je víc

Existuje ovšem i další řešení. Zkrátka mít televizi v jedné z místností a v té druhé krb. Pochopitelně takové řešení je závislé na velikosti a množství místností ve vašem obydlí. Ale ať už máte byt, nebo dům, vždy bude dobré se rozmyslet, jak vlastně chcete trávit svůj volný čas, jestli zasněným pozorováním plamene, nebo zábavou plynoucí z obrazovky.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také