Bydlení

20. března 2017 08:48

Jana Brass

Zapomeňte na bílou. Tmavé stěny navozují pocit nekonečna. Nejvíc in je šedá!

V poslední době jsou čím dál víc populární sytě tmavé barvy stěn. Vedle neutuchající oblíbenosti bílé se mohou zdát jen krátkodobou módní záležitostí, ale nemuselo by to tak být.

Tmavé barvy domovu nejen sluší, ale přinášejí sebou i zajímavé výhody. Ať už řešíte co s již tmavě vymalovanou místností, anebo se chystáte oživit svůj bílobílý domov, pár řádků níže určitě stojí za to, abyste si je přečetli.

Argumenty proti

Nejdříve si ale připomeňme, proč se s temnějšími odstíny pojí horší pověst. Měli bychom s nimi být opatrní v malých bytech a také tam, kde nemáme dobře zarovnané stěny. Tmavší barvy totiž do jisté míry opticky zmenšují prostor a při určitém úhlu dopadu světla, zvláště pak slunečního svitu, prozradí všechny nerovnosti omítky. Navíc tmavší odstín je vždy těžší přemalovat světlejším než naopak. Platí tedy, dvakrát přemýšlej a představ si, jak to asi u tebe bude vypadat, a teprve pak maluj.

Argumenty pro

Na druhé straně sytě namíchané barvy mají i svá velká plus! Mohou váš domov zútulnit a vnést do něj pocit tepla. A to zdaleka není vše!

Tmavé barvy smazávají hrany a navozují dojem nekonečna. Foto: iStock

Tmavé barvy sice místnost opticky trochu zmenšují, ale pokud se vám podaří ji vymalovat vskutku dobře, pak dojem z jednolité tmavší barvy vytváří zajímavý optický klam. Smazává totiž hrany a najednou naše oko ztrácí pojem, co je malé či velké, a místnost se jako by promění v nekonečno. Když do takové místnosti umístíte nábytek světlejších barev, výše zmíněný dojem nekonečna ještě umocníte a navíc místnost rozveselíte.

Co dokáže tmavá a světlá

Prospěšné hrátky s našima očima dovede rovněž spojení tmavších stěn a světlejšího stropu. Tímto způsobem se totiž dají řešit nepříliš vysoké místnosti, zvláště tam, kde by člověk měl z nižšího stropu nepříjemné pocity. Jestli budete v takovém pokoji také stavět nábytek ke stěně, volte rovněž tmavší odstíny. I tím pomůžete dojmu, že se strop vizuálně posune o trochu výš.

Světlý nábytek místnost, která by mohla působit ponuře, rozveselí. Foto: iStock

Spojení tmavé se světlem

Skutečně okouzlující je pak spojení tmavé barvy a osvětlení, zvláště bodového. Intimní a uklidňující – takový dojem můžete načerpat ztmavého, avšak pěkně nasvíceného zákoutí. Tmavé barvy jsou totiž zemitější a zdálo by se i stabilnější, můžeme se o ně tedy pomyslně opřít. Světlo nám pak dá zapomenout na případný strach ztemnoty. Takto jsme vklidu a můžeme si vbezpečí odpočinout.

Sytě namíchané barvy domov zútulní a přinesou do něj pocit tepla. Foto: iStock

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také