Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Panenky, známky i nábytek: Nepřidělávejte dětem starosti a zbavte se včas těchto věcí

Vyhazovat věci, ke kterým nás pojí sentimentální cit, je často složité. Pokud ale doufáte, že padesát let staré kolekce za desítek let konečně nabudou hodnoty, je čas podívat se realitě zpříma do očí. Ušetříte tak vašim dětem starosti, až se budou jednou snažit vaše sbírky udat ve starožitnictví.
Vydáno: 23.04.2018
Čeho se doma zbavit?
Čeho se doma zbavit? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nábytek

Jednou z věcí, která se může stát opravdovým břemenem, je masivní starožitný nábytek. Pokud jste ho zdědili po mamince, která ho zase zdědila po svých rodičích, a přitom stále nenašel reálné užití, je čas jednat. Jeho cena navíc zřejmě už taky nestoupne. Jediné, co se zvýší, je počet červotočů pochutnávajících si na dobrém, uleželém dřevu.

Panenky

Není nic děsivějšího než dospělý člověk se sbírkou panenek. Pokud se tedy nechystáte na vlastní produkci hororového snímku, pryč s nimi. Můžete je jednu po druhé rozdat svým vnučkám, popřípadě je věnovat dětskému domovu. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že by se o tuhle porcelánovou armádu jednou vaše děti popraly.

istock-506069632 Foto: Foto: istock.com

Koberce

Může být perský, může být ručně tkaný z těch nejkvalitnějších materiálů, ale pokud si vážně myslíte, že si vaši potomci do obývacího pokoje nastěhují těžký, roztoči prožraný koberec, přestaňte snít. Orientální motivy jsou navíc dávno z módy a starý kousavý tepich už dnes nikoho neoslní. Vezmeme-li navíc v potaz životnost koberce, který skutečně hezký vydrží jen několik let, odpověď je jasná – pryč s ním!

Drahocenné sbírky

Sbírali jste jako malí „cenné“ mince? Nebo známky? Pokud nemáte v kolekci zrovna modrý mauritius, nemá smysl je skladovat. Tím, čím pro vás byly známky, jsou pro dnešní mládež Pokémoni. A za padesát let bude trend úplně jiný. Až tedy budete v prosinci posílat vánoční pohledy, ušetřete si výlet na poštu a použijte známky, které už máte doma.

istock-183283531 Foto: Foto: istock.com

Kuchyňské vybavení

Tahle kategorie stojí trochu na pomezí. Věci typu zbrusu nová, nepoužitá sada smaltových hrnců samozřejmě musí pryč. Pokud ale máte po babičce set svátečních talířů nebo hrnečků, musíte dát na svůj zdravý úsudek. Skladovat dvacet kusů porcelánu, když víte, že máte pouze jednu dceru, logicky nedává moc smysl. Můžete ale zachránit několik kousků a servírovat na nich večeře a kafíčka při výjimečných příležitostech, jako jsou Vánoce nebo významné narozeniny.

Co zachránit?

A jaké věci se tedy vyplatí schraňovat? Namátkou jde například o fotoalba. K takovým vzpomínkám se určitě vy i vaše děti budete rádi vracet – na rozdíl od sbírky starých mincí. Navíc rozhodně nezabere tolik místa jako stará kredenc nebo srolovaný těžký koberec. A vyplatí se uschovat i knihy. Tedy ty klasické, žádný brak! Povinná četba typu Hemingway, Čapek nebo Brontëová se už roky téměř nemění. Proto až si vaše vnoučata budou stěžovat, že Na Větrné hůrce je beznadějně vypůjčeno, můžete sáhnout do své soukromé knihovny a situaci zachránit.

istock-508515378 Foto: Foto: istock.com

Další články:

Zvládli byste žít bez kuchyně?

Kuchyně je úplně zbytečná místnost. Teď je ten nejlepší čas, abychom se jí zbavili. Proč?

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Kde se zbavit starých věcí a vydělat na tom? Poradíme vám, jak staré krámy zpeněžit

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

Článek je zařazen v: nábytek , dědictví , porcelán , knihy , koberce , starožitnosti nepořádek , harampádí , krámy , čeho se zbavit , sbírka známek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama