10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

Většinou si to ani neuvědomujeme, ale doma skladujeme věci, které nejen že nepotřebujeme, ale navíc nás dělají nešťastnými nebo domů vhání špatnou náladu. Když je odstraníte, nebo aspoň schováte, budete se cítit lépe.

Neustlaná postel

Ráno není čas a odpoledne nemá už smysl postel stlát, protože se do ní za chvíli stejně vrhnete. Jenže neustalná postel, na níž se během dne musíte dívat, ve vás akorát vzbouzí nepříjemné pocity nebo rovnou úzkost. Najděte se chvíli a stelte!

Papíry na stole

Přijdou poštou, přineseme si je z práce nebo ze školy. Pokud už hromadící se štosy papírů nepotřebujete, vyhoďte je (samozřejmě do kontejneru na papír). Ty důležité si schovejte do šanonů (účty, účetnictví,…), těm nepodstatným dejte sbohem. Hromada papírů na stole vytváří dojem, že vás čeká ještě moc práce a to zvlášť doma není dobré.

Reklamní předměty

Zbavte se hrníčků a propisek s logy firem. Jednak většinou vůbec nevypadají pěkně a jednak nepůsobí dobře na vaši psychiku. Nejsou to totiž hezké věci, kterými se doma chceme obklopovat. Pokud tedy pijeme ranní kávu z hrnku s logem nějaké společnosti, podvědomě nám dochází, že bychom si raději nápoj dali z nějakého pořádného porcelánu.

Těžké závěsy

Potřebujeme světlo, to je zárukou dobré nálady, ověřeno pohádkami. Pokud ho omezíme použitím těžkých temných závěsů v místnostech, kde nespíme, zaděláváme si na to, že se budeme cítit špatně.

Závěsy, které zbytečně ubírají světlo, byste doma mít neměli, Foto: istock.com

Věci, které jste nepoužili

Do něčeho jste se pustili, do nějakého DIY projektu, a pak jste to nechali být? Klasická situace. Pokud se do tvoření nevrhnete znovu, odstraňte věci, které jste na to chtěli použít. Nebo je alespoň schovejte do krabic pro případ, že by se ještě hodily.

Špatně zvolené barvy

Barvy hrají velice důležitou roli v tom, jak se cítíme. Proto si musíme dobře rozmyslet, jaké v domě použijeme a hlavně kde. Obecně platí, že světlejší odstíny jsou lepší než tmavší zvláště na větších plochách. Nicméně je ale složité říct nějaký návod na to, jaké barvy by se měly doma používat. Záleží to na vás. Jedno je jisté, rozhodně nepoužívejte barvu, kterou nemáte rádi. A ani o tom nedělejte s partnerem nebo partnerkou kompromisy. Na barvách se musíte shodnout a vyloučit ty, které rádi nemáte.

Chápeme, že některé barvy a jejich kombinace dobré náladě neprospívají..., Foto: istock.com

O různých barvách v interiéru a jak je použít se dočtete v našem speciálu.

Špatný výhled z okna

Ne všichni mají štěstí, že se dívají do zeleně. Hodně lidí se musí koukat do oken protějšího domu. Ale i ti, co mají výhled do zahrady, mnohdy nejsou spokojeni. Často se nedívají do krásné zeleně, ale do haraburdí, které tam naskládali. Proto alespoň v té části zahrady, kam vedou okna z pokojů vašeho domu, udržujte zahradu čistou a hezkou na pohled.

Rozbité věci

Nemusíte lpět na tom, aby všechno bylo perfektní, ale rozbité věci v interiéru nemají pozitivní vliv snad na nikoho. Oprýskaný nábytek, rozpáraný potah, prasklé sklo…to všechno nás rozčiluje. Udělejte si tedy třeba o nějakém víkendu čas, abyste opravili, co opravit zvládnete, a dojít na nákupy.

Opravte doma to, co je poničené, Foto: istock.com

Věci, co se vám zprotivily

Někdy je těžké dělat čistky v knihovně nebo na půdě. Ale občas se to udělat musí. Zbavíte se věcí, které nepoužíváte, můžete je i prodat (více o tom, co je hodnotné a jak to zpeněžit, zde). Zvlášť věci, které máte spojené se špatnými vzpomínkami, by měly zmizet, čehož se týká i následující bod.

Poděděné věci a rodinné fotografie

Jsou s nimi spojeny vzpomínky a mnohdy ne úplně dobré. Nemluvíme o starých fotografiích vašich praprapředků, které jste nikdy nepoznali, ale o snímcích příbuzných, kteří zemřeli a vy jste je měli možnost poznat. Možná to zní neuctivě, ale fotografie a předměty po příbuzných vás mohou dostávat do špatné nálady a připomínat momenty, na které byste raději zapomněli. Nevyhazujte je, to určitě ne, ale uložte je do alba, do krabice a schovejte je pro budoucí generace.

Vzpomínky, které bolí, by neměly být pořád na očích, Foto: istock.com

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také