Znáte těchto 7 faktů o IKEA? Některé vás opravdu překvapí

Na konci ledna zemřel zakladatel společnosti IKEA Ingvar Kamprad, jeden z nejbohatších mužů v Evropě. Co ale jeho firma dokázala a jaké rekordy si může připsat. Podívejte se, co o IKEA možná nevíte.

Asi každý jsme se někdy podívali do IKEA, prošli si patro s vystaveným nábytkem, stavili se na masových koulích v restauraci a potom vyrazili do skladu, kde si na vozíky nandali všechno potřebné i nepotřebné. Z nákupů v IKEA se stal fenomén, některé její produkty jako pohovka Klippan nebo série Lack najdete téměř v každé domácnosti. Následující čísla a fakta odhalují více o společnosti, kterou v roce 1943 založil Ingvar Kamprad, jenž 27. ledna ve věku 91 let zemřel.

Katalog vs. Bible

Ročně se mezi lidi dostane více výtisků katalogu IKEA než Biblí. Společnost zaměstnává 194 tisíc lidí a provozuje 403 obchodů na celém světě. Je přítomna na všech světadílech s výjimkou Jižní Ameriky. První obchodní dům IKEA na našem území se otevřel v roce 1991.

Co znamená IKEA?

Jméno IKEA spojuje iniciály svého zakladatele a úvodní písmena názvu statku (Elmtaryd) a vesnice (Agunnaryd), kde vyrůstal.

Ingvar Kamprad zemřel ve věku 91 let, Foto: profimedia.cz

Co IKEA nenabízí?

IKEA začala prodávat pouze LED žárovky, jiné v obchodních domech neseženete.

Kolik lidí do IKEA chodí?

Do IKEA se vloni podívala téměř jedna miliarda lidí, konkrétně si nábytek v obchodních domech IKEA vybíralo 936 milionů lidí (webová stránka zaznamenala 2,3 miliardy návštěv).

Průkopníci v reklamě

V roce 1994 se stala IKEA prvním podnikem, který do americké televize uvedl reklamu, v níž vystupoval gay pár.

Co znamená Klippan?

Názvy nábytku z IKEA nejsou smyšleniny, ale jedná se o názvy míst ve Skandinávii. Třeba Klippan je jméno městečka v jižním Švédsku. Produkty do koupelny zase nesou jména vodních toků nebo jezer.

Kolik dřeva IKEA spotřebuje?

IKEA ročně spotřebuje pro svou výrobu zhruba 1 procento celosvětové produkce dřeva.

Další články:


Přečtěte si také