Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ideální okrasné traviny kolem zahradních jezírek

Nebojte se osadit přírodní jezírko okrasnými travinami. Jen jim nenechte naprostou volnost.
Vydáno: 26.09.2014
Tráva k vodě patří
Autor: Thinkstock Tráva k vodě patří
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aby naše zahradní jezírko získalo přirozený vzhled, lemujeme ho výsadbou vlhkomilných ozdobných travin a dalších rostlin s úzkými dlouhými listy, jako jsou trávám podobné orobince nebo puškvorce.

Většina vlhkomilných trav je poměrně agresivních, rychle se rozrůstá a můžou se i zplevelit. Proto je obvykle vysazujeme v nádobách, které omezují jejich růst.

Lesknice rákosová
K nejkrásnějším okrasným travinám vhodným k vodním zdrojům je lesknice rákosová (Phalaris arundinacea). Lesknice, nebo také chrastice rákosovitá, je krásná vytrvalá, podélně žíhaná, mrazuvzdorná, dobře a bohatě se rozrůstající okrasná tráva. Vyrůstá do výšky až 80 cm, daří se jí v jakékoliv půdě, loňská stébla musíme na jaře ostříhat. Rostlina vyžaduje humózní, hlinitojílovitou, vlhkou až mokrou půdu, slunce a teplo, ale i polostín a stín. Je mrazuvzdorná. Množíme výsevem semen, která při nižší teplotě klíčí nepravidelně a dlouho. Kultivar se množí dělením trsů.

Lesknice rákosovitá zvaná též Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea)
Autor: Franz Xaver/Wikimedia Commons; 2CC BY-SA 3.0 Lesknice rákosovitá zvaná též Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea)

V zahradnictví se jen výjimečně rostlina používá ke zpevnění břehů rybníků nebo vodních nádrží. Tvoří součást porostu trav v kořenových čistírnách.

Milujete zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Rákos obecný (Phragmites australis)
Roste velice rychle. Je to vytrvalá, pohledná a mohutná tráva s daleko plazivým oddenkem a až 10 m dlouhými výběžky. Stébla jsou mohutná, tuhá, vzpřímená, asi 150–300 cm vysoká, vzácněji i vyšší. Listy má po obou stranách nebo pouze na spodní straně modravě zelené. Kvete od června do září. Laty květů jsou velké a bohaté.

Rákos obecný (Phragmites australis)
Autor: Darkone/Wikimedia Commons; CC BY-SA 2.0 Rákos obecný (Phragmites australis)

Rákos hojně roste u stojatých nebo velmi pomalu tekoucích vod, často tvoří rozsáhlé porosty. Rovněž v prameništích, na vlhkých lukách, v olšinových a vrbových nivách. Roste téměř všude, snad vyjma Antarktidy. Rákos je oblíbeným stavebním materiálem pro hnízda a úkryty drobných zvířat, obojživelníků, ptáků a ryb.

Orobinec širokolistý (Typha latifolia)
Autor: Bogdan/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0 Orobinec širokolistý (Typha latifolia)
Puškvorec obecný (Acorus calamus)
Autor: J.F.Gaffard/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0 Puškvorec obecný (Acorus calamus)

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Okrasné trávy jsou ale vynikajícím architektonickým prvkem

Okrasné traviny vhodné pro stinná místa

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Článek je zařazen v:
Speciály: Okrasné traviny
Reklama