Zahrada

26. září 2014 05:45

Markéta Zídková

Ideální okrasné traviny kolem zahradních jezírek

Nebojte se osadit přírodní jezírko okrasnými travinami. Jen jim nenechte naprostou volnost.

Aby naše zahradní jezírko získalo přirozený vzhled, lemujeme ho výsadbou vlhkomilných ozdobných travin a dalších rostlin s úzkými dlouhými listy, jako jsou trávám podobné orobince nebo puškvorce.

Většina vlhkomilných trav je poměrně agresivních, rychle se rozrůstá a můžou se i zplevelit. Proto je obvykle vysazujeme v nádobách, které omezují jejich růst.

Lesknice rákosováK nejkrásnějším okrasným travinám vhodným k vodním zdrojům je lesknice rákosová (Phalaris arundinacea). Lesknice, nebo také chrastice rákosovitá, je krásná vytrvalá, podélně žíhaná, mrazuvzdorná, dobře a bohatě se rozrůstající okrasná tráva. Vyrůstá do výšky až 80 cm, daří se jí v jakékoliv půdě, loňská stébla musíme na jaře ostříhat. Rostlina vyžaduje humózní, hlinitojílovitou, vlhkou až mokrou půdu, slunce a teplo, ale i polostín a stín. Je mrazuvzdorná. Množíme výsevem semen, která při nižší teplotě klíčí nepravidelně a dlouho. Kultivar se množí dělením trsů.

V zahradnictví se jen výjimečně rostlina používá ke zpevnění břehů rybníků nebo vodních nádrží. Tvoří součást porostu trav v kořenových čistírnách.

Milujete zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Rákos obecný (Phragmites australis)Roste velice rychle. Je to vytrvalá, pohledná a mohutná tráva s daleko plazivým oddenkem a až 10 m dlouhými výběžky. Stébla jsou mohutná, tuhá, vzpřímená, asi 150–300 cm vysoká, vzácněji i vyšší. Listy má po obou stranách nebo pouze na spodní straně modravě zelené. Kvete od června do září. Laty květů jsou velké a bohaté.

Rákos hojně roste u stojatých nebo velmi pomalu tekoucích vod, často tvoří rozsáhlé porosty. Rovněž v prameništích, na vlhkých lukách, v olšinových a vrbových nivách. Roste téměř všude, snad vyjma Antarktidy. Rákos je oblíbeným stavebním materiálem pro hnízda a úkryty drobných zvířat, obojživelníků, ptáků a ryb.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Antarktida tráva zahradnictví puškvorec orobinec chrastice rákosovitá chrastice rákos obecný

Přečtěte si také