návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Okrasné traviny vhodné pro stinná místa

zidkovm , Vydáno: 25.09.2014
Okrasné trávy jsou ale vynikajícím architektonickým prvkem
Autor: Archiv Marty Pawlicové Okrasné trávy jsou ale vynikajícím architektonickým prvkem
Ševelení větru ve vysokých stéblech je dokonalou relaxací.

reklama

Okrasné traviny dokážou do zahrady vnést svobodu a nespoutanost. Pojďme si dnes představit druhy, které se hodí do stinných částí zahrady. V kombinaci s oblíbenými trvalkami, jako jsou hosty, sasanky nebo čechravy, budou vypadat geniálně.

 

Širokolistá ostřice

Ostřice širokolistá (Carex plantaginea)  Foto: Halpaugh/Wikimedia commons; CC-AShare-Alike 3.0Solitérně můžeme pěstovat krásnou širokolistou ostřici (Carex plantaginea). Je krátce oddenkatá, vytváří stejnoměrný úhledný, celoročně zelený porost, který může konkurovat hostám a jiným půdopokryvným rostlinám. Ostřice s nápadně širokými listy dorůstají do výšky 10 až 20 cm. Rostliny vytvářejí husté porosty. Listy jsou výrazně široké, zelené. Hnědočerné klásky vyrůstají těsně nad trsy. Patří mezi stálezelené ostřice. Vyžaduje výživné a vlhčí půdy a polostinné až stinné místo. Vedle širokolisté ostřice se do stínu hodí i ostřice s bíle lemovanými listy, jako je Carex morrowii ’Ice Dance’ nebo Carex conica ’Snowline’.

Ostřice širokolistá (Carex plantaginea)
Autor: www.onlineplantguide.com Ostřice širokolistá (Carex plantaginea)

Bika lesní
Bika lesní (Luzula sylvatica) je stálezelená travina s širokými, bíle chlupatými listy vhodná pro výsadbu v přírodních partiích zahrad a parků, pěkná je i v kombinaci s kameny nebo jako doplňková zeleň v podrostu pěnišníků a japonských javorů. Vyžaduje humózní zem a vlhčí stanoviště. Druh vyžaduje kyselé a humózní půdy, celoročně vlhké, polostín a stín. Pokud jsou rostliny vystaveny zimnímu slunci nebo mají příliš suché stanoviště, zasychají jim špičky listů a porost je nevzhledný. Na dobrém stanovišti vydrží bez rozsazování 6 až 10 let. Je mrazuvzdorná. V zimě ji okusují zajíci.

Bika lesní (Luzula sylvatica)
Autor: www.samen-seeds.de Bika lesní (Luzula sylvatica)

Množí se výsevem semen, kultivary pouze dělením trsů na jaře. U kultivarů je důležité ostříhat odkvetlá květenství, aby se rostliny samy nevysévaly. Rostlinu vysazujeme jako pokryvnou do přírodních partií ve všech skupinách do podrostu listnatých i jehličnatých stromů nebo stálezelených keřů společně se stínomilnými trvalkami podobných nároků.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Bika sněžná
Příbuzná bika sněžná (Luzula nivea) je jemnější a vyšší. Nápadná je na jaře stříbrně bílými květenstvími. Hodí se pro větší výsadby, kde vynikne její neobvyklý vzhled. Druh vyžaduje svěží, humózní, nevysychavé půdy bez vápna, polostín i stín. Je mrazuvzdorný. Množí se dělením nebo výsevem semen, dobře klíčí.

Bika sněžná (Luzula nivea)
Autor: www.guiaverde.com Bika sněžná (Luzula nivea)

Rostlina se vysazuje v přírodních partiích v malých skupinách po 3 až 10 kusech na metr čtverečný, do okrajů porostu stromků nebo keřů, mezi menší dřeviny, roztroušeně mezi trvalky podobných nároků. Květenství je možné použít k řezu a sušení.

(mp)

Mohlo by vás zajímat:

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe

Stálezelené keře, které snesou stín

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

reklama

reklama

Přečtěte si také