Zahrada

29. dubna 2014 05:44

Markéta Zídková

Stálezelené keře, které snesou stín

Zahrada osázená příhodně zvolenými a rozmístěnými keři člověku zpříjemní život. K tomu, aby dřeviny stínily, chránily soukromí, zakrývaly nepěknosti typu rušné silnice či tvořily protihlukovou bariéru, je ale zapotřebí výsadbu promyslet. Přinášíme typy na keře, které jsou zelené i v zimě.

Světlo je alfou a omegou života rostlin. Je tedy i rozhodujícím faktorem pro výběr vhodných rostlin na konkrétní místo v zahradě. Potřebujete osázet stinné zákoutí? Dřevin, jimž se i v tmavých koutech zahrady skvěle daří, je spousta, i ony ale mají specifické nároky.

Ve stínu, tedy na východní či severní straně pozemku, bývá typicky předzahrádka. Je to zóna chránící obydlí před prachem a částečně i hlukem ze silnice, případně i před pohledy kolemjdoucích. To vše si žádá neopadavé druhy dřevin. V úvahu připadá takřka nezničitelný tis, bobkovišně či zimostrázy. Uvedené trio si z absence slunce nic nedělá, nechá se řezat dle libosti majitele, ale žádný řez neboli péči s nůžkami ani pilkou nutně nevyžaduje.

Keře vhodné do stínu zelené po celý rok: tisy bobkovišně zimostrázy cesmíny skalníky neopadavé druhy zimolezů konifery křiženci jedliček, smrčků a boroviček rododendrony

Ve stínu velmi dobře prosperují i cesmíny, skalníky a neopadavé druhy zimolezů. Půdu může pokrýt zelený koberec břečťanu, jemuž je ve stínu dokonce lépe než na slunci, ten ovšem bude třeba u stavení zastřihávat. V opačném případě se dům už za několik let ocitne v zelených kleštích a bude upomínat na scény ze slavného sci-fi hororu Den trifidů.

I rostliny na stinná místa je třeba vybírat s ohledem na finální výšku a typ půdy. Na velkou zahradu se dobře hodí mohutné konifery, na zahradě běžných rozměrů udělají lepší službu křížence jedliček, smrčků a boroviček. Může se jednat o borovici malokvětou (Pinus parviflora) či smrčky a korejské jedle s příznačným kónickým profilem.

Zvláště zjara, kdy rostliny raší, potřebují dostatek živin a provzdušněnou půdu. Rododendrony navíc vyžadují kyselou půdu. Optimální hodnota pH se v jejich případě pohybuje v rozmezí 4–5,5. Těmto požadavkům nejlépe vyhovují některé zeminy se surovým humusem, jako je rašelina nebo borová jehličnatka. Kyselost půdy lze změřit s pomocí běžně prodávaných testovacích sad.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také