Bydlení

3. ledna 2019 06:00

Tereza Javorová

Znáte 6 tipů na skutečnou vůni domova? Zařiďte se podle nich a zbavte se nepříjemných pachů

Domov má pro každého z nás zvláštní vůni. Ne vždy ji vnímáte, ale když se vrátíte po delší době domů, okamžitě ji ucítíte a s ní i příval emocí. Pokud chcete, aby na vás čekala skutečná vůně domova, dejte nejprve sbohem pachům.

Je to koš, odpad nebo ty staré boty v předsíni? Něco vás bouchá do nosu a idyla to zrovna není. Zkuste doma odstranit všechny zápachy. Jde to kupodivu lacino, ekologicky a snadno, vyžaduje to jen trochu úsilí času a odhodlání. Nejprve nakupte v supermarketu ve velkém jedlou sodu, sůl, citrony a ocet. Pak použijte tyto naše triky a zbavte svou domácnost jednou pro vždy zápachu.

1. Deodorant na sporáku

Teď nemáme na mysli řízky, ale domácí deodorant, který vytvoříte velice snadno. Do malého kastrolu dejte vodu, přidejte citrusové plátky a bylinky jako levandule nebo máta. Dejte směs vařit. Pokud máte za sebou párty nebo velké vaření a váš byt je načichlý, tenhle trik postupně pachy vyžene.

2. Vánoce každý den

Pokud se vám stýská po svátcích, připomeňte si jejich atmosféru, vždyť ještě nic nekončí. Na topení postavte keramickou misku plnou vánočního koření a trochu alkoholu. Příjemná bude skořice, hřebíček, badyán nebo vanilka.

3. Vyčistěte odpady

Odpady umějí pěkně zapáchat! Dejte jim trojitou dávku očisty a zbavte je zápachu. Nejprve do odpadu bez skrupulí nalijte pořádný hrnek octa a nechte působit. Po deseti minutách zalijte vroucí vodou z konvice. Pak do odpadu nasypejte větší množství jedlé sody a proces po deseti minutách zopakujte. Nakonec to samé udělejte se solí. Pokud to bude potřeba, vše zopakujte i druhý den a na surovinách a vroucí vodě nešetřete.

Příjemná vůně patří hlavně do koupelny. Foto: istock.com

4. Umístěte svíčky strategicky

Vonné svíčky jsou jednoduchým pomocníkem, aby váš domov voněl jako zahrádka štěstí. Pokud je chytře umístíte, můžete výrazně zvýšit jejich účinnost. Ale pozor, nezapalujte je! Dejte pár nezapálených svíček tam, kde byste je nejméně očekávali, že budou. Vyzkoušejte šatní skříň nebo kdekoli, kde textilie může absorbovat vůni. Vaše prádlo bude provoněné vůní domova a klidně svíčky můžete vzít i na cesty.

Provoňte váš domov. Foto: istock.com

5. Dejte na rostliny

Pokojové rostliny čistí vzduch u vás doma a proto je nezatracujte, i když se jim musíte trochu věnovat. Mnoho z nich nabízí také příjemné vůně. Co třeba takový eukalyptus nebo orchideje?

6. Zapněte troubu

Nic nevoní více domácky než čerstvé pečivo! Pokud čekáte hosty a chcete je okouzlit příjemnou atmosférou, zapněte troubu a dejte péct něco úplně jednoduchého, ale hrozně voňavého. Ideální jsou skořicové rohlíčky, banánová bábovka nebo vanilkový piškot. Všichni budou okouzleni.

Vůně čerstvého pečiva je to nejlepší probuzení. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také