Fotogalerie

20. července 2017 09:58

Tereza Javorová

GALERIE: Tohle není vesmírná loď. Ale dům, který si můžete sami složit za 10 minut

Návrhář David Martyn představil unikátní nadčasové bydlení, které vypadá jako ze sci-fi filmu. Náklady na bydlení jsou přitom minimální.

Doslova skládací dům je na trhu s nemovitostmi zcela revoluční novinkou. Má sloužit především mladým lidem, kteří si nemohou dovolit vysoké nájmy. Podle designéra Davida Martyna má ale multifunkční využití. „Z domu mohou být učebny, obchody, nemocnice nebo třeba i přístřešek pro bezdomovce. Využití je opravdu široké,” řekl britský návrhář při představení projektu.

Se svým týmem inženýrů na konceptu pracoval přes sedm let. Nejsložitější část byla vymyslet po technické stránce, jak budovu konstruovat tak, aby se mohla ovládat jen ručním jeřábem.

Bydlení za 10 minut

Dům se skládá ze čtyř mobilních částí spojených centrální konstrukcí. Majitelům tak dává neuvěřitelnou svobodu. Rozložit a složit si jej mohou prakticky kdekoliv. „Ceny nájmů například v Londýně jsou astronomicky vysoké a v jiných velkoměstech je to podobné. Chtěli jsme dát možnost mladým rodinám bydlet pohodlně a ve vlastním domě, aniž by musely mít pozemek,” vysvětluje autor. Doplňuje, že se jedná o zcela normální a plně funkční dům jen s tím rozdílem oproti ostatním, že nemusí stát pevně na stejném místě a dá se složit a zase rozložit. To by nemělo zabrat více než deset minut.

Lze jej rozložit a složit prakticky kdekoliv během 10 minut. Foto: profimedia.cz

Orientační cena tohoto futuristického bydlení, které spíše připomíná vesmírnou loď, se pohybuje kolem 100 tisíc liber, tedy asi 2 900 000 korun.

Podívejte se do galerie, jak dům vypadá uvnitř.

Adéla Skřivánková

Další články:


Přečtěte si také