Péče o mazlíčky

21. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

To je psí život: Připravte Alíkovi na jaro dokonalou psí boudu snů

Zimě odzvonilo a není důvod, proč by nemohl být konečně venku, místo na vašem gauči. Ano mluvíme, o psovi! Ale aby jste snesli jeho psí oči, až ho budete vykazovat ven, pořiďte mu boudu snů!

Mrazy se už asi nevrátí a váš pejsek potřebuje trochu víc psího života. K tomu neodmyslitelně patří bouda. Pokud bydlíte v paneláku, tak mu ji pořiďte alespoň na chatu, bude se cítit jako díte pod stanem. Víte, co má dokonalá psí bouda splňovat a jak mu ji můžete vyladit k dokonalosti?

Proč boudu?

V první řadě si připomeňme, proč pes boudu vůbec potřebuje! Tak abyste věděli, není to jen vesnický kolorit nebo lidský plezír, pes opravdu potřebuje mít své zateplené a chráněné obydlí. Pokud by se neměl kam bezpečně schovat, vystavujete ho mimo jiné možnému podchlazení, provázenému vleklými potížemi s močovým ústrojím. Mimo jiné to bude také místo, kde se pes bude cítit bezpečně a doma, což je důležité pro jeho psychickou pohodu.

Foto: istock.com

Jakou boudu?

Můžete koupit plastovou, ale samozřejmě je lepší, přírodnější a hezčí dřevěná. Klidně si při jejím výběru vyhrajte a slaďte ji se svým domem. Může mít střechu sedlovou nebo rovnou. Šikmá střecha lépe odolá dešti, ale na prostou rovnou desku si pes může vyskočit a pozorovat okolí.Tak vybírejte podle toho, jak dobře znáte zvyky svého psa. Nezapomeňte střechu opatřit vodě odolným materiálem nebo zvolte zdravotně nezávadný kvalitní vodě odolný nátěr. Prostě jako u opravdového domu, kam nesmí zatékat.

Foto: istock.com

Co musí splňovat?

Velikost boudy se samozřejmě liší podle vzrůstu psa. Uvnitř musí být tolik místa, aby byl schopný se postavit na všechny čtyři a otočit. Menší bouda není pohodlná, větší si ale těžko zahřeje! Proto opravdu dobře měřte, máte- li nedorostlé štěně, pak si zjistěte, jak velký bude dospělý jedinec nebo s boudou počkejte, až přiměřeně doroste.

Psí bouda by měla být rozdělena na dvě sekce. První tvoří pomyslnou předsíň a pes z ní může vykukovat ven a přitom být schovaný pod střechou.Duhou sekci tvoří „ložnice“, která je oddělená od předsíně přepážkou, díky které vzniká v ložnici závětří.

Foto: istock.com

Nejlepších izolačních vlastností boudy docílíte, když pořídíte boudu dvojitou. První venkovní vrstva bude dřevěná a druhou vrstvu bude tvořit polystyren v podobě izolace a třetí vrstva je opět dřevo.

Hodláte-li psí pelech vystlat dekami, stačí na podlahu silné dřevo. Jinak nic nezkazíte postupem dvojité stěny s polystyrenem uvnitř nebo podlážku zdvyhněte nad zem. Dejte si pozor, aby všechny nátěry v boudě byly netoxické!

Chcete vychytávky?

Chcete vašeho Alíka trochu rozmazlovat? Pak mu pořiďte boudu i se zastřešenou teráskou a okénkem, odkud bude moci pozorovat. Boudu můžete vybavit i vyhřívanou rohoží, protimrazovými lamely nebo do podlahy zabudovat misku s vodou. Na střechu můžete umísti pozorovatelnu, odkud bude moci váš miláček vyštěkávat pošťáky bez omrzení.

Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také