1. března 2023 14:00
redakce Prima LivingPatří pes do boudy na zahradu, nebo do postele? Máme pro vás seznam pro a proti!
Nastěhovat si čtyřnohého mazlíčka do postele, nebo ho na noc poslat do jeho vlastního pelíšku? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, proto vám dnes nabídneme alespoň několik bodů k zamyšlení.
Pro většinu lidí je pes právoplatným členem rodiny a věrným přítelem. Patří ale čtyřnohý miláček do postele? Máme pro vás několik příkladů, kdy se nemusíte cítit provinile, když pejska pozvete do peřin. Kdy je to ale naopak špatně?
Relaxace
Psi nám pomáhají relaxovat a odbourávat stres. Jejich rytmické dýchání navíc pro některé lidi funguje lépe, než počítání oveček a prášky na spaní dohromady. Pokud tedy i vy trávíte v noci dlouhé hodiny zíráním do stropu, popusťte vašemu mazlíčkovi uzdu a zkuste na jednu noc vyměnit bylinné čaje za psí teplo.
Pozor na alergii na psí srst Zdroj: iStock
Teplo domova
Patříte mezi ty, kterým půlku noci mrznou nohy, ale jste příliš rozespalí, vydat se ve tři ráno pro ponožky? Tlustší deka k vám do postele sama nenapochoduje, zato huňatý labrador vás může zahřát ještě dřív, než stačíte doříct jeho jméno. Že stejně tak dobře můžete využít objetí vašeho partnera? To je sice pravda, ale jen částečně. Psi totiž mají v průměru o tři až šest stupňů vyšší tělesnou teplotu, pokud tedy vaším přítelem či přítelkyní zrovna nezmítá smrtelná horečka, pes vás zahřeje stokrát lépe.
Křehký spánek
Jestli však kromě problémů s usínáním máte i lehké spaní, pak musíte nejdříve správně odhadnout, jaký charakter váš mazlíček má. Máte-li doma starého, klidného pohodáře, pak není co řešit. Pokud ale váš pes chvíli neposedí a při sebemenším impulsu vyletí jak čertík z krabičky, zřejmě budete muset i nadále spát odděleně. Nikdo totiž netouží po kopanci pokaždé, když na nočním stolku zavibruje telefon nebo se za okny proběhne kočka či ježek.
Nádech, výdech
Zřejmě nejdůležitějším bodem, který ale musíte zvážit, je alergie. I když je vaše štěňátko nadevše roztomilé a téměř nelíná, mít celou noc obličej jen několik centimetrů od chlupatého klubíčka, které se rozhodně nesprchuje tak často jako vy, může být na škodu. Proto při prvních příznacích kašlání, smrkání, zarudlých očích nebo při těžkém dýchání zavelte rozhodné: „Fíku – na místo!“
Kdo je tady pán?
Kromě praktických problémů může nastat ale i situace, kdy vás váš pes přestane respektovat. Ačkoli to nám, lidem, tak nemusí připadat, otázka vymezení teritoria je u zvířat velmi důležitá. Proto pokud se rozhodnete experimentovat se sdílením postele, dbejte na to, aby do ní pes neskákal, kdykoli se mu zachce. Vždy nejdříve vydejte pokyn a ukažte, která část lože je myšlená pro něj. Dáte mu tak jasně najevo, že i přes tento zdánlivý ústupek jste pán domu stále vy! Nenechávejte si svého psa doslova lézt po hlavě!
Někdy může být nocování se psem docela nepohodlné Zdroj: iStock
Psí oči
Pokud se ale nakonec i přes všechny zápory rozhodnete vašeho pejska pozvat do postele, věřte, že to náležitě ocení a bude vás za to milovat víc než kdykoli před tím. A co je několik negativ proti šťastnému vrtění ocasem?
Zdroj: Prima Living