Papyrus neboli šáchor zastaví v rychlém růstu snad jedině kočka. Jeho listům prostě neodolá!

Správně se jmenuje šáchor, ale většinou tuto rostlinu všichni známe pod názvem papyrus. Na trhu ji najdete v několika různých variantách i kultivarech, vysokou od 30 do 300 cm. Můžete ji tedy pěstovat jako okázalou i skromnou pokojovku, v prostorné vile i v malé garsonce. Jen přítomnost kočky se příliš nedoporučuje. Šáchor totiž na tyhle domácí šelmy působí doslova jako magnet.

Pokud patříte k lidem, kteří často opouštějí svůj domov i na delší dobu, a proto se raději ani nepokoušíte o pěstování pokojových rostlin, pak si pořiďte některý z rodiny šáchorů neboli papyrů. Bez vody nevydrží, to ne, ale můžete mu naopak dopřát tak velké množství vody najednou, že si s ní vystačí až do vašeho návratu.

Šáchor (Cyperus)

Rod šáchorů zahrnuje asi 600 druhů rostlin, které pocházejí z tropů, subtropů i mírného pásu celého světa. Dokonce i v naší přírodě jsou původní 3 druhy, které rostou na dnech vodních nádrží a rybníků, šáchor hnědý, žlutavý a šáchor Micheliův. Byly u nás zaznamenány i některé druhy nepůvodní.

Velmi zajímavý je šáchor hlíznatý (Cyperus rotundus), kterému se říká i kokosová, ořechová nebo jávská tráva. Pochází z Afriky, jižní Evropy a jižní Asie. Jedná se o trvalku, která dorůstá do výšky asi 40 cm. V angličtině se nazývá Nut Gras nebo Tiger Nut. Její hlízky, tmavě hnědé barvy, připomínají oříšky, které mají dlouhou historii v léčitelství. V Číně se používají jako analgetikum, afrodiziakum, na posílení organismu i jako antibakteriální a protizánětlivý prostředek.

Jako pokojové rostliny však pěstujeme většinou šáchory pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie, Austrálie a Jižní i Střední Ameriky, ovšem nejčastěji z Madagaskaru:

Šáchor papírodárný (Cyperus papyrus) – obr mezi šáchory, dorůstá až do výšky 500 cm. Ve starověkém Egyptě sloužil k výrobě papyru, materiálu, sloužícího k zápisu textů.

Šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius) – šáchor s úzkými dlouhými listy dorůstá do výšky asi 90 cm. Běžně se pěstuje jako terarijní a pokojová rostlina s krásnými vějířovitýmim listy.

Cyperus haspan – ostřici podobná rostlina, vysoká 20–60 cm. Vyrůstá v trsech a na jaře nebo během léta vykvétá kouzelným květenstvím.

Cyperus esculentus – nejmenší ze šáchorů, který dorůstá pouze do 30 cm výšky.

Cyperus zumula – nižší druh šáchoru, který se často prodává ve zverimexu jako „kočičí tráva“. Slouží jako přirozený zdroj vitaminů pro kočky.

Cyperus papyrus variegatus – velmi dekorativní druh šáchoru s jemně pruhovanými listy.

Šáchory vyžadují velké množství vody

Šáchory patří mezi nenáročné pokojové rostliny, kterým však můžete snadno ublížit, pokud je ponecháte na suchu. Vyžadují stálou vlhkost substrátu, proto je můžete pěstovat tak, že květináč se šáchorem postavíte do vysokého džberu nebo okrasného přebalu na květináče, naplněného vodou. Vyhovuje mu i vysoká vzdušná vlhkost, proto se mu bude dařit v kuchyni nebo v koupelně s oknem. Pokud se rozhodnete pro zvýšení vlhkosti vzduchu rozprašovačem, pak ale nikdy nemiřte přímo na listy, jen do vzduchu v okolí rostliny.

Šáchor zalévejte měkkou vodou. Voda z kohoutku bývá dost tvrdá, proto ji raději převařte nebo používejte vodu dešťovou. Tvrdá voda mívá za následek hnědnutí špiček listů.

Šáchor má velkou spotřebu živin, proto mu vyhovuje v letních měsících hnojení 2x týdně a přes zimu 1x týdně.

Šáchorům vyhovuje hodně světla

Vyberte pro šáchor světlé místo, ideálně poblíž okna směřujícího na východ či na sever, ale bez přímých slunečních paprsků, které by mohly snadno popálit listy.

Šáchory se spokojí s běžnou pokojovou teplotou

S teplotou vzduchu si příliš lámat hlavu nemusíte. Šáchoru vyhovuje běžná pokojová teplota a během léta ho můžete přemístit i na polostinné místo na terasu nebo do zahrady. Šáchor není mrazuvzdorný, proto ho na podzim zase vraťte do místnosti.

Šáchory patří mezi významné čističky vzduchu v bytě.

Šáchor můžete snadno množit

Jestli se některá pokojová rostlina snadno množí, pak je to bezesporu šáchor. Odstřihněte list, stonek zkraťte asi na 5-10 cm, stejně tak i listy a list položte na hladinu vody v misce, stonkem nahoru. Po několika dnech rostlina pustí kořínky.

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes), https://prima-receptar.cz/papyrus-neboli-sachor/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Papyrus


Přečtěte si také