Kočičí pokojovky jsou zelenec a šáchor. Kočkám neublíží a čistí vzduch
Kočky žijící v bytech občas neodolají a pustí se do ochutnávání pokojových rostlin. Buď ze zvědavosti, z nudy, nebo si jednoduše potřebují napravit pokažený žaludek. Pokud nemohou na zahradu, kde by okusovaly stébla trávy, pustí se do pokojovek. Některé pro ně ale mohou být velice nebezpečné. Jsou tu ale dva druhy, které jsou vyloženě kočičími pokojovkami.
Proč kočky okusují rostliny?
Okusování doma pěstovaných květin patří k celožitovním nešvarům koček. Tedy on to nešvar tak úplně není. Okusování rostlin je pro kočky způsob, jak vyčistit zažívací trakt a zbavit se smotků chlupů, které spolknou při olizování své srsti, ale také je pro ně zdrojem vitaminů a minerálů.
Venkovní kočky si najdou svou oblíbenou trávu ostřici, ale kočky, které celý život prožijí jenom v bytě, potřebují nějakou vhodnou rostlinu pěstovanou v květináči.
Co je to kočičí tráva?
Nejčastěji se spokojí s tzv. kočičí trávou, kterou koupíte už vzrostlou ve zverimexu i v květinářství nebo ji můžete pěstovat ze semen. Nevýhodou kočičí trávy je její poměrně malá odolnost. Jediná kočka dokáže rostlinku, která většinou stojí okolo 80–120 Kč, okousat během několika dní. Tráva pak rychle zasychá a odumře. Víte však, co se pod pojmem kočičí tráva skrývá? Většinou je to obyčejná pšenice setá (Triticum aestivum), což zjistíte velmi rychle, pohledem na sáček se semeny nebo na nálepku na květináči. Ta samozřejmě nemůže doma dlouho vydržet.
Další rostlinou, kterou můžete koupit pod názvem kočičí tráva, je jemnolistý druh šáchoru (Cyperus zumula). Bohužel je velmi křehký a také kočce dlouho nevydrží.
Většina koček však ráda ochutná i další rostliny, které doma najde. Které pokojovky tedy můžete pěstovat bez obav o kočičí zdraví? A které nejenže nejsou jedovaté, ale navíc se pyšní i vysokou odolností proti okusu?
Šáchor (Cyperus)
Šáchorů roste především v tropech a subtropech asi 60 druhů, a dokonce i u nás najdete 3 původní druhy, které rostou na mokrých březích a v bahně rybníků. Doma můžeme velmi snadno pěstovat šáchor papírodárný (Cyperus papyrus), který však narůstá do výšky 2–5 m, nebo šáchor zakrslý (Cyperus involucratus), oba běžně známé pod názvem papyrus. Oba jsou na rozdíl od pro kočky prodávaného Cyperus zumula velmi odolné a vytrvalé.
Šáchor je absolutně nenáročný a vyžaduje pouze stálou pokojovou teplotu okolo 20 °C a dostatek rozptýleného světla, tedy ne přímé sluneční paprsky. Jediné, bez čeho se šáchor neobejde, je dostatek vody. Můžete ho pěstovat přímo ve vodě nebo v běžné pokojové zemině, ale s velkou podmiskou, stále plnou vody. Navíc šáchor potěšíte i častým rosením listů.
Zelenec (Chlorophytum comosum)
Jednu z nejběžnějších a nejodolnějších pokojovek můžete pěstovat prakticky kdekoliv a ostré kočičí zoubky jí také příliš neublíží, pokud vám nebude vadit poněkud neupravený vzhled.
Zelenec pochází z Afriky, ale v našich bytech se cítí jako doma. Nejlépe se mu daří na světlém místě, ale klidně zvládne i umístění v tmavém koutě. Má rád pravidelnou zálivku, ale odpustí nám i delší dobu sucha, a pokud už nebude suchý úplně, po zalití doslova vstane z mrtvých. Ocení i pravidelné rosení listů. V letním období můžete zelenec i letnit na zahradě nebo na balkoně. Zelenec navíc patří mezi rostliny, které podle NASA čistí vzduch! Bude se tak hodit nejen vašim kočkám, ale i vám.
Nejen pokojovými rostlinami potěšíte kočku. Znáte šantu kočičí?
Které rostliny jsou pro kočky jedovaté?
Málokdo si uvědomuje, že většina květin, které doma pěstujeme, bývá více či méně jedovatá. Otravy se většinou projevují bolestmi břicha a zvracením. K těm nejčastěji pěstovaným a zároveň velmi jedovatým patří:
- Monstera
- Klívie
- Tchynin jazyk
- Diffenbachie
- Scindapsus
- Kroton
A pokud k otravě dojde, naučte se dát zvířecím miláčkům první pomoc!
Podívejte se také, jaké rostliny pěstovat v bytech se psy.
Zdroj: https://krmeni.cz/kocky-vs-pokojovky-jak-vybrat-rostliny-pro-bezpecny-domov; https://mnaushop.cz/rostliny-vhodne-pro-kocky-ozivte-svou-domacnost-temito-20-rostlinami-ktere-jsou-bezpecne-pro-kocky/