Jak poznáte, že by měl váš pes zhubnout a jak zvládnout psí redukční dietu

Nadváha nebo dokonce obezita se netýká jen lidí, ale i psů. Ačkoli je psovi srdečně jedno, jestli má nějaké to kilo navíc, nadváha může vést k mnoha zdravotním problémům a ke zkrácení života až o dva a půl roku. Proto je záhodno s psí nadváhou začít co nejdřív něco dělat. Obezitu u psa zjistíte jednoduše – špatně mu nahmatáte žebra. Připravili jsme pro vás rady a doporučení, které byste měli dodržovat, pokud chcete, aby byl váš pejsek zhubl a byl zdravý.

Nadváha a obezita v různých formách patří v poslední době k častým psím problémům, údajně jí u nás trpí až 40 % pejsků. I menší nadváha může zvýšit riziko vzniku chorob, jako jsou srdeční onemocnění, problémy s játry a ledvinami, cukrovka, artritida a mnohé další potíže. Čím větší nadváha, tím větší zátěž pro pohybový aparát.

K nadváze jsou náchylná hlavně tato plemena:

  • buldočci
  • jezevčíci
  • labradoři
  • rotvajleři
  • retrívři
  • kokršpanělé

Jak se pozná tlustý pes

U většiny psích plemen standard říká, v jakém rozmezí by se měla váha pohybovat. Váha je samozřejmě individuální podle věku a tělesné stavby, každý pes je jiný a kilogramy nejsou tolik směrodatné.

Dobré je řídit se očima a hmatem

Důležité je pozorovat viditelnost žeber, obratlů a břicha. U psa s nadváhou přes silnou tukovou tkáň nejdou žebra nahmatat a břicho a hrudník splývají v jedno, zatímco u psa s normální váhou linie břicha a hrudníku nesplývá, pes má viditelné tzv. přesýpací hodiny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak poznáte, že je vaše kočka tlustá? Co můžete udělat, aby zhubla

Varovným příznakem je také to, když musíte najednou povolit obojek, pejsek se špatně, pomalu a nerad pohybuje a déle spí. Vzhledem k přehřívání, nadměrné zátěži kloubů a dalším možným zdravotním komplikacím je vhodné začít s dietním režimem.

Pes senior

Máte-li doma pejska seniora a zdá se vám, že v poslední době rapidně ztloustl a přitom jí pořád stejně, ještě před zavedením dietního režimu zajděte k veterináři. Pes sice může přibrat, ale mohlo by se také jednat o tzv. zavodňování, kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit než pomoci.

Jak zvládnout psí redukční dietu

Nejúčinnější je, když celkově změníte životní styl svého psa s nadváhou, ale i svůj. Za psí nadváhou bývá často i pohodlnost nebo nedostatek času majitelů, aby se svým psem vyrazili každý den jednou, dvakrát na dlouhou, svižnou procházku.

Další z příčin psí obezity je přilepšování kousky lidského jídla takzvaně od stolu. Položte si otázku, zda mu takto zbytečně moc nepřilepšujete. Překonejte jeho smutné oči i sami sebe a nedávejte mu nic, co jíte vy. Vysvětlete to také členům rodiny a návštěvám, že psovi nesmí nic dávat. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a nemluvte na něj laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Dodržujte striktně pravidlo, že pokud jíte, tak je pes na svém místě.

Jak krmit psa, aby zhubnul

  • Začněte s redukcí odměn v podobě kalorických psích pamlsků. Pes nepotřebuje mlsku za to, že snědl svou dávku krmiva. Odměňujte ho opravdu jen za věci, které pro něj jsou výjimečné, kdy se zachoval opravdu vzorně.
  • Omezte krmnou dávku o 10 - 15 %, možné je zvolit některou z odlehčených variant krmiva. Pes nesmí hladovět!!! Obecně je denní krmná dávka u dospělého psa 100 g granulí na 10 kg váhy psa.
  • Dospělého psa na dietě krmte dvakrát denně, ráno a večer sníženou dávkou krmiva.
  • Důležité je také dodržovat před a po krmení minimálně 30minutový klidový režim, aby se předešlo žaludečním problémům v závažných případech například i nebezpečné torzi (přetočení) žaludku. Naučte psa jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce
  • Úbytek váhy při dietním režimu by měl být postupný, během čtvrt roku by pes měl zhubnout o maximálně 12 - 15 % původní tělesné hmotnosti.

NENECHTE SI UJÍT: Cukrovka trápí i kočky a psy. Jak diabetes u zvířat poznat a léčit?

Nezapomeňte na pohyb

Zásadním bodem redukčního režimu je zvýšená pohybová aktivita. Psovi, který většinu dne strávil na gauči a jediný pohyb, který vykonal, byla cesta k misce a zpět, rozhodně neordinujte ze dne na den přespolní běh. Spíše volte postupně se prodlužující procházky v mírném tempu, začněte třikrát za den 20minutovými vycházkami. Zkuste se zapojit do některého z mnoha psích sportů.

Zdroje: dogsmagazin.czakc.org, Průvodce péčí o psa (J. M. Evans, K. White)


Přečtěte si také