Jak poznáte, že je vaše kočka tlustá? Co můžete udělat, aby zhubla
Divoké kočky musí celý den lovit, aby si sehnaly dostatek jídla. Kočky chované v bytech mají pohybu málo a k tomu stálý přísun jídla. A tak se nelze divit, že tolik kočičích domácích mazlíčků trpí obezitou. Nadváha neznačí jen problém estetický, ale může být příčinou vážných zdravotních komplikací. Proto si přečtěte, jak u své kočky poznáte obezitu a jak jí můžete pomoci zhubnout.
Určitým stupněm nadváhy u nás údajně trpí každá druhá domácí kočka. „Je to i tím, že příjem energie se u koček zvyšuje a energetický výdej naopak rapidně klesá. Nejvíce byste měli hlídat kočky po kastraci, kde kvůli hormonálním změnám může růst váha hodně rychle,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.
Určitým stupněm nadváhy u nás údajně trpí každá druhá domácí kočka. Zdroj: iStock
Jak poznáte, že má kočka nadváhu
Už na první pohled zaregistrujeme, jestli má kočka nadváhu. Ale stejně jako u psů je nejlepší metodou hmat. Pokud kočce nelze nahmatat žebra nebo jen s obtížemi či pod vrstvou tuku, pas je stěží rozpoznatelný a má na omak znatelné tukové polštářky, tak je to jasné.
„Dalšími signály je, že kočka stále spí, má špatnou náladu nebo je apatická či podrážděná. Má potíže při chůzi či jiném pohybu, je pomalá, líná, neochotně se pohybuje. Projevuje se u ní zrychlená frekvence dýchání nebo dušnost. Je-li výsledkem vašeho domácího průzkumu závěr, že vaše kočka není právě z nejštíhlejších, začněte jednat co nejdříve,“ doporučuje M. Pučálka.
Obézní kočky mají sklon ke vzniku cukrovky, jaterních obtíží, problémy s močovými cestami či pohybovým aparátem Zdroj: iStock
Obézní kočky mají sklon ke vzniku cukrovky, jaterních obtíží, problémy s močovými cestami či pohybovým aparátem Zdroj: iStock
Jaké nemoci hrozí tlustým kočkám
Obézní kočky může velmi potrápit zdraví. „Mají větší sklon ke vzniku cukrovky, jaterních obtíží, problémy s močovými cestami či pohybovým aparátem. Trpí i další orgány, enormní zátěž spočívá zejména na srdci a kardiovaskulárním systému. Nadváha nadměrně zatěžuje klouby, šlachy a vazy,“ upozorňuje Martin Pučálka. Jaké nemoci obézním kočkám nejčastěji hrozí?
- Diabetes: Kočičí cukrovka vzniká jako přímý následek obezity. Tukové zásoby a nedostatečný pohyb snižují využití inzulinu a v krvi hromadí cukr. Vysoká hodnota cukru v krvi a následně neléčená cukrovka mohou vést k rozvoji zákalu čočky, degeneraci nervů a infekcím.
- Artróza: Nadváha zatěžuje klouby a způsobuje bolestivou degeneraci. Kočka bolest neukazuje kulháním jako pes, ale nechce se tolik hýbat, neskáče do výšek, méně si hraje. Omezení pohybu tak ještě zhoršuje obezitu.
- Nekvalitní srst: Tlusté kočky mají problém pečovat o svoji srst. Nedosažitelná se pro ně stává celá zadní polovina těla. Srst ze začátku ztrácí lesk, stává se víc mastná a matná. Postupně se mohou v oblasti nad kořenem ocasu objevit lupy. V konečném stadiu srst plstnatí a na kočce se vytvoří dredy.
- Lipidóza jater: Jakmile obézní kočka přestane žrát nebo začne nepřirozeně hubnout (nejčastěji vlivem cukrovky nebo zánětu dásní), začne se uvolněný tuk ukládat do jater, čímž dojde k jejich selhání.
Každou kočku (nejen tu s nadváhou) pravidelně važte Zdroj: iStock
8 tipů, co udělat, aby kočka zhubla
- První krokem je podávat kočce pouze vhodné a kvalitní krmení s vysokým obsahem bílkovin a minimem sacharidů. Kočka je typický masožravec a energii získává z bílkovin a kvalitních tuků. Volte krmivo, ve kterém nejsou umělá barviva a chemická dochucovadla. Do krmiva také můžete přidat veterinární probiotika, která pomáhají startovat metabolismus.
- Omezte nezdravé pamlsky jako odměnu. Pokud je na ně kočka zvyklá, tak jí dávejte jen sušené maso.
- Dalším krokem je správný krmný režim – frekvence a množství podávání. Kočku krmte menšími porcemi 3x až 4x denně. Dobře doma zabezpečte jakékoliv jídlo, které by mohla zvědavá kočka vyšmejdit a sníst.
- Pokud kočku trápí nadváha, tak není zdravé výrazně omezit krmivo. Kočky nemají dobrou metabolickou reakci na náhlý půst. Navíc byste mohli omezit zásadní přísun živin a vitamínů. Vzhledem kriziku jaterní lipidózy musí být nadváha u koček řešena velmi pozvolným hubnutím.
- Důležitý je tak pomalejší příjem potravy. Cílem je, aby kočka jedla pomalu bez hltání – to je ten správný směr k ideální hmotnosti. Skvělou volbou jsou speciální interaktivní hračky – balonky, do kterých dáte granule a kočka musí vytvořit určité úsilí, aby je vyndala a zároveň nemůže jíst takovou rychlostí jako z běžné misky.
- Ideální ztráta hmotnosti je o zhruba 1 % z původní váhy za týden. To znamená, že kočka, která váží 7 kg by měla zhubnout pouze okolo 300 g za měsíc. Buďte trpěliví!
- Naprosto nezbytné je zajistit, aby se kočka více pohybovala. Venkovní kočky jsou málokdy obézní právě proto, že velkou část dne šplhají, skáčou, běhají a loví. Samozřejmě vypustit domácí kočku ven není řešení. Můžete použít různé interaktivní hračky a škrabadla podporující pohyb kočky v bytě. Hrajte si s kočkou, využijte různé interaktivní hračky (udice, myšky, míčky apod.). Kupte nové hračky nebo si je sami vyrobte, není to nic složitého ani nákladného.
- Každou kočku (nejen tu s nadváhou) pravidelně važte a její hmotnost si zaznamenávejte. Pokud nechce sedět v klidu na váze, vezměte ji do náruče a zvažte se. Pak se zvažte sami a odečtete toto číslo z vaší společné hmotnosti. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Zdroje: Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček, vetkom.cz, zoohit.cz, kocicka20.webnode.cz