reklama

Cukrovka trápí i kočky a psy. Jak diabetes u zvířat poznat a léčit?

Lenka Valjentová
14. listopadu 2021
14. listopadu si už tradičně připomínáme Světový den diabetu. Logicky si ho spojujeme s lidmi, neboť cukrovka je velice rozšířené onemocnění. Ale i kočičky a pejskové trpí diabetem. Uvádí se, že až jedna z 200 koček a jeden ze 300 psů má cukrovku. Jak poznáte, že má vaše kočka nebo pes diabetes? Naštěstí existuje účinná léčba, ale zvíře s diabetem potřebuje ohledy a péči stejně jako nemocný člověk.
reklama

Základem každé úspěšné léčby, tedy i diabetu u zvířat, je přesná diagnóza. Tu samozřejmě správně určí jen veterinární lékař. K němu je třeba zajít, pokud si všimnete některého z následujících příznaků:

  • nadměrné pití a močení
  • zvíře jí málo nebo naopak má zvýšenou chuť k jídlu a přitom paradoxně hubne
  • slabé zadní nohy u koček
  • zakalené oči u psů
  • deprese a únava mazlíčka
  • časté zvracení
  • obezita

Příčiny diabetu psů a koček

Problémy způsobuje nedostatek inzulínu v krvi nebo neschopnost ho zpracovat. „U zdravého zvířete je inzulín produkován buňkami slinivky břišní a díky němu je v celém těle udržována normální hladina krevního cukru,“ vysvětluje MVDr. Karolína Laro Gjergjani, veterinářka ze Zbraslavi. „U nemocných zvířat dochází ke vzniku snížené sekrece inzulínu (například při zánětu slinivky) nebo k rezistenci tkání vůči němu (například vlivem obezity, při dlouhodobém užívání kortikosteroidů nebo při hormonálních dysbalancích po hárání fen nebo při tzv. Cushingově syndromu). Jelikož takto nemocné zvířátko netvoří dostatek hormonu inzulínu, aby hladina cukru v krvi nebyla příliš vysoká, nebo neumí svůj inzulín plně využít, je nutné ho dodávat.“

Cílenou léčbou cukrovky výrazně prodlužujeme zvířecím mazlíčkům život. „Neléčením nebo nesprávným léčením zvířete s diabetem by ho čekal bohužel nešťastný konec,“ varuje doktorka Laro Gjergjani.

Léčba inzulínem

Zvířátka je nutné včas a správně léčit. Léčba je většinou doživotní, podobná jako u lidí. Pro zvířata jsou určeny speciální inzulíny s jinou, menší koncentrací účinné látky, umožňující přesnější dávkování. Doktorka Laro Gjergjani to popisuje: „Inzulín se aplikuje většinou dvakrát denně drobnými injekčními stříkačkami do kožíšku, o kterých zvířátko většinou ani neví, nebo pomocí speciálních inzulínových per VetPen. Dávkování je vždy individuální a k nastavení správné dávky jsou minimálně zpočátku léčby nutné časté kontroly hladiny krevního cukru. Většina majitelů se zprvu injekční aplikace obává, ale velmi rychle si na to zvyknou a zařadí tuto činnost do běžné denní rutiny.”

Změna životního stylu

Společně s léčbou nemocného zvířete je nutno změnit jeho jídelníček a zajistit mu vhodný a pravidelný pohyb, aby netrpělo obezitou. „Nejlepší stravou diabetických zvířat je speciální tzv. veterinární dieta. Jedná se o krmivo vyráběné přímo pro zvířátka trpící cukrovkou ve formě granulí, konzerv a kapsiček,” radí veterinářka.

Pozor na hypoglykémii

Jedná se o stav, kdy hladina cukru v krvi je nižší než normální hladina, což má za následek, že mozek nedostává dostatek glukózy, což může vést k velkým zdravotním problémům. Hypoglykemie se projevuje jako abnormální hlad, zvýšená úzkost, únava, svalové křeče až záškuby, v těžkých případech až ztráta vědomí.

Pokud rozeznáte příznaky hypoglykemie, okamžitě vyhledejte veterináře. „Jako rychlou první pomoc můžete podat cukrový roztok nebo včelí med. Po pár minutách se stav obvykle zlepší,“ doplňuje MVDr. Karolína Laro Gjergjani a pokračuje: „Hypoglykémie se může objevit při několika různých situacích. Může nastat, pokud svému zvířeti podáte příliš mnoho inzulínu nebo pokud vynecháte nebo odložíte jeho krmení, nebo třeba jen změníte stravu nebo poměr jeho krmiva. Pravděpodobnost hypoglykémie zvyšují i další choroby, infekce a podobně. K tomuto závažnému stavu může dojít také při změně intenzity fyzické zátěže nebo při interakci s jinými léky.“

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: obezitapeskočkanemocléčbainzulinveterinární lékařdiabetes mellitusglukózahypoglykemie
reklama