Pět nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je náhodou taky?

Dodržování základních pravidel při výživě psa je důležité. Mnozí z nás se při krmení svého domácího mazlíčka dopouštějí chyb, ať už vědomě, nebo nevědomě, které ve svém důsledku mohou vést ke špatnému zažívání a dalším zdravotním komplikacím, ale i k výchovným problémům. Jaké jsou nejčastější chyby, které jako chovatelé psů děláme?

1. Psa krmíme, kdy se to hodí nám

Mnoho chovatelů dává svým pejskům najíst, kdy se to hodí časově jim. Pes má ale rád pravidelnost ve všem, tedy i v krmení. Dává mu to pocit jistoty. Nejlepší je psa krmit po prvním venčení, případně jídlo rozdělit na ráno a večer. Snažíme se vždy krmit ve stejnou dobu. Vždy je ale důležité nechat pejska před jídlem a po jídle minimálně 30 minut odpočinout. Aktivní pohyb před nebo po krmení může být jedním z důvodů velmi nebezpečné torze žaludku. Především u větších plemen a starších zvířat.

2. Ochotně dáme na psí chutě

Pokud něco chutná pejskovi, ne vždycky to znamená, že je to pro něj dobré. Na trhu je i množství nekvalitních krmiv, která jsou často doplněná o různá dochucovadla, soli, barviva, koření, aby psům více chutnala. Tyto nezdravé přísady ale škodí zažívání, i když je pejsci mají rádi. Ideální je jim dávat granule, které neobsahují žádnou sóju, dochucovadla apod. Vždy čteme složení na zadní straně obalu. Pro velké nežravce můžete pro větší chutnost ke granulím přidat trochu konzervy nebo omáčky pro psy. V takovém případě ovšem pozor na dodržení velikosti krmné dávky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zakázané potraviny pro psy: Čokoláda je jedovatá, ořechy nebezpečné a hranolky nevhodné

3. Krmíme psa pro něj nezdravou lidskou stravou

Nejběžnějším příkladem pro psa nevhodné stravy jsou uzeniny. Voňavý páreček nebo salám psi sice mají rádi, ale je plný soli a tuku (a často i konzervantů) a zvířecímu žaludku rozhodně nedělá dobře. Vždy psům dávejte kvalitní pamlsky určené pouze pro ně. Ani pamlsky pro psy by neměly obsahovat cukr, lepek, masové separáty apod. I tady platí, že vždy čteme složení na zadní straně obalu.

4. Neodoláme psím očím

Snad každý pejsek se umí při obědě nebo večeři prosebně koukat a doufat, že mu něco „spadne od stolu“. A je těžké toužebným psím očím odolat a nehodit mu něco na přilepšenou ze svého talíře.

Rozhodně se vyplatí být v tomto neústupný. Jednak jídlo, které jíme my, není pro pejska dobré z výživového hlediska, protože soli a dochucovadla mohou špatně působit na ledviny a žaludek, jednak to není vhodné i z výchovného hlediska. Pejsek bude mít pak tendence ještě více žebrat a bude mít pocit, že kdykoliv se smutně podívá nebo zakňučí, dostane, co chce. Jsou i případy, že pejsek si tak zvykne dostávat od stolu, že když mu jednou někdo nedá, začne hystericky štěkat a výt,“ vysvětluje odborník na psí výživu Jiří Švihálek a dodává: „Dobré je také nedávat psovi jídlo ve stejnou dobu, kdy jíme my, ale psa nechat počkat, až dojíme my jako pánové smečky.“

5. Špatně skladujeme krmivo

Jednou z chyb, které mohou vést u psa ke špatnému zažívání, nebo dokonce i k závažným zdravotním potížím, je nesprávné skladování krmiva. Mít doma dostatek krmiva je samozřejmě praktické, ale stejně jako u jídla pro lidi, tak i psí krmivo má svoji dobu spotřeby a je důležité, jak ho skladujeme.

Pokud máme velký pytel s granulemi, tak ho rozhodně není dobré nechat jen tak otevřený, protože krmivo může rychle vyčichnout, navlhnout a rychleji se zkazit (zatuchnutí, žluknutí, plesnivění). Granule skladujeme na suchém místě, bez přístupu slunečního světla a ukládáme je do znovu uzavíratelných nádob, ideálně ještě v původním obalu,“ radí Jiří Švihálek. „Zabráníme tak nejen zkažení, ale i možné kontaminaci hmyzem. Především mravenci mají psí granule velmi rádi.“

Zdroje: hobby.magazinplus.czmujchlupac.cz, odborník na psí výživu Jiří Švihálek


Přečtěte si také