Plovoucí vily jsou trend i možné bydlení budoucnosti, pokud hladiny oceánů stoupnou
Jachty či hausbóty jsou dlouhodobě populární způsoby, jak pohodlně žít bez nutnosti vstupovat příliš často nohou na suchou zem. Rostoucímu zájmu se však stále více těší i plovoucí vily. A to nejen jako něco jiného, ale i jako potenciální řešení situace, kdy by globální oteplování až příliš zvedlo hladiny oceánů.
Prvního velkého boomu celosvětově luxusní vily vznášející se na vodě dosáhly během pandemie nemoci COVID-19. Nejenže si v té době boháči jako o život kupovali jachty či soukromé ostrovy, ale mnohým padly do oka zcela nezávislé plovoucí vilky, které dokážou dosáhnout stejné rychlosti jako přepychové jachty, ale nabízejí luxus na vodě za nesrovnatelně nižší cenu.
Přečtěte si: Cristina O je na prodej. Na legendární Onassisově jachtě se plavili Churchill i Kennedy
Luxusní hausbóty
Renesanci však aktuálně prožívají také hausbóty, u nichž dnes designéři rovněž navrhují luxusní varianty určené pro zámožné klienty, kteří chtějí mít z nějakého důvodu možnost žít v případě potřeby nezávisle a izolovaně na vodě. A pro ty vyhledávající i v takovém prostředí aspoň nějakou společnost již existují plány na komunity luxusních hausbótů, a to včetně speciálních mořských doků, kde je lze kotvit spolu s dalšími majiteli.

Byť jsou návrhy high-tech luxusních možností, jak bydlet na moři, stále vyhledávanější kvůli obavám z růstu hladin oceánu v důsledku globálního oteplování, až díky zmíněné pandemii se s nimi opravdu obrazně řečeno „roztrhl pytel“. A vznikly návrhy skutečně výjimečných hausbótů, jakým je třeba „Arkup“ z pera francouzských bratrů inženýrů Derouina a Arnauda Lugueta, kteří sídlí v Miami.
Mohlo by vás zajímat: Skromné bydlení Eriky Stárkové: S peruánským indiánem bydlí u Berounky a topí dřevem
Jejich luxusní plovoucí vila dokáže být nejen vilou, ale v případě potřeby i stabilním mořským domem. Návrháři totiž svůj moderní hausbót vybavili čtyřmi hydraulickými pylony, které plovoucí dům dokáže vysunout dolů a stabilizovat se s jejich pomocí na mořském dně. Jde podle nich mimo jiné o účinný způsob, jak plavidlo ochránit v případě příliš rozbouřeného moře či hurikánů. Hausbót se takto dokáže vysunout až do výšky devíti metrů.

Ve svých útrobách pak nabízí 400 metrů čtverečních obytných prostor, rozdělených mezi čtyři ložnice, obývák, rozlehlou kuchyni, čtyři koupelny, pět záchodů a vysunovací molo pro plavání či opalování. Celou střechu pokrývají solární panely a hausbót rovněž sbírá dešťovou vodu, kterou filtruje a následně skladuje v nádrži s objemem přes 15 000 litrů. Tvůrci pak svůj výtvor propagují nejen jako luxusní bydlení na moři, ale i jako efektivní věc, v níž se v případě potřeby majitelé mohou efektivně izolovat.
Zdroj: autorský text Tomáš Durčák, Profimedia.cz