Podeňka, někdy také voděnka, patří mezi nenáročné zahradní i pokojové rostliny

Máte pocit, že jste se nenarodili s nadáním pro pěstování květin a že pod vašima rukama rostliny spíše chřadnou? Pak si pořiďte skromnou podeňku neboli voděnku. Některé druhy můžete pěstovat pouze jako pokojové rostliny, ale najdou se mezi nimi i odolné trvalky, které vám na zahradě pokvetou po celé léto.

Voděnka či podeňka, latinsky Tradescantia, byla pojmenována po anglickém cestovateli, přírodovědci a zahradníkovi Johnu Tradescantovi starším, který stejně jako jeho syn a pokračovatel díla pracoval ve funkci vrchního zahradníka u královského dvora.

Voděnky patří mezi nejméně náročné rostliny, které odpustí začátečníkům při pěstování nejednu chybu a spokojí se dokonce i jen s vodou. Některé můžete pěstovat jenom jako pokojové rostliny a jiné dokonce i jako mrazuvzdorné rostliny zahradní.

Podeňka Andersonova (Tradescantia andersoniana)

Na první pohled podeňka připomíná travinu, protože má úzké, trávovité listy dlouhé 40–60 cm. Jedná se o mrazuvzdornou trvalku, která vykvétá od června do září, nejčastěji světle fialovými, ale i bílými nebo modrými květy, které však na rostlině vydrží pouhý jeden den. Vzhledem k množství květů, které rostlina vytváří si však jejich krátké trvanlivosti ani nevšimnete.

Podeňce Andersonově se nejlépe daří v běžné zahradní půdě, na slunci i v polostínu, ve vlhku i v suchém prostředí. Není náročná ani na hnojení či další péči a často se vysazuje jako rostlina k zahradním jezírkům. Podeňka se množí na jaře dělením větších trsů.

Voděnka (Tradescantia pallida)

Druh voděnky neboli poděnky, pěstované nejčastěji jako balkonová květina v závěsných květináčích. Má šedozelené listy poseté jemnými chloupky a vykvétá od června do září drobnými modrofialovými kvítky. Je citlivá na nízké teploty, proto ji na zimu přestěhujte do bytu, kde ji můžete dále pěstovat jako běžnou a nenáročnou pokojovou květinu.

Voděnka pokojová (Tradescantia zebrina a Tradescantia albiflora)

Česky se jí říká voděnka, poděnka nebo blázen, a to právě pro její schopnost růst jako z vody nebo dokonce jako blázen. Jedná se o jednu z nejběžnějším pokojových rostlin, která se nepěstuje pro krásné květy, protože ty její jsou jen malé, bílé a nenápadné, ale spíše pro pěkně vybarvené listy. Tradescantia albiflora má listy zelené s bílými proužky a Tradescantia zebrina má fialově panašované listy.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/pokojova-rostlina-vhodna-pro-zacatecniky-vodenka/; https://www.ceskestavby.cz/rostliny/podenka-tradescantia.html; https://www.zahradnictvi-flos.cz/tradescantia-pallida-podenka.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také